Meinaatteko äänestää Transkepuleita ?

Anonyymi-ap

Minä EN !! Puolet kepuleista äänesti translain puolesta. . Nyt petturikepu teki sen viimeisen virheensä.

11

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mua ei hlökohtaisesti translaki kosketa mitenkään, laki lienee tarkoitettu tranihmisille.
      Ei oo multa mitään oikeuksia pois lähtemässä.

      • Anonyymi

        Et ole näköjään ymmärtänyt tätä lakia..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et ole näköjään ymmärtänyt tätä lakia..

        Sun ymmärrys taitaa olla se joka on hukassa?


    • Anonyymi

      Ei kyllä vaikuta minun äänestyskäyttäytymiseen myöskään, kuka tässä asiassa äänesti ja mitä. On suurempia ja tärkeämpiäkin asioita.

    • Anonyymi

      Sehän tässä on ihmeellistä että tehtiin laki joka vaikuttaa muihin kuin trans-oletettuihin.
      Onneksi kokoomus sai lakiin sen että sukupuoltaan ei voi vaihtaa kuin kerran vuodessa. Mahtavaa, en silti aio äänestää kokoomusta, joka on yhtä vihreä kuin vihreät.

      • Anonyymi

        Millä tavalla se vaikuttaa sinuun, ellet koe olevasi transukupuolinen ? Minuun se ei vaikuta mitenkään, mutta saattaa helpottaa jonkun transihmisen oloa. Miksi pitäisi surkeuttaa toisten elämää ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavalla se vaikuttaa sinuun, ellet koe olevasi transukupuolinen ? Minuun se ei vaikuta mitenkään, mutta saattaa helpottaa jonkun transihmisen oloa. Miksi pitäisi surkeuttaa toisten elämää ?

        Juuri näin!!


    • Anonyymi

      Ensinnäkin lakiesitys voi johtaa siihen, että lapsen isä voi muuttaa sukupuolensa naiseksi tai lapsen äiti muuttaa sukupuolensa mieheksi pelkällä ilmoituksella. Tällöin lapsen historia kirjoitetaan uusiksi, koska oletuksen mukaan kyse on ”sukupuolen korjaamisesta”, eli lapsen äidin tai isän virallinen sukupuoli muutetaan vastaamaan todellista ja alkuperäistä sukupuolta.

      Toiseksi lakiesitys hämmentää lapsia ja nuoria luodessaan harhakäsityksen, että sukupuolta voisi todella vaihtaa.

      Vaikka sukupuolen subjektiivinen itsemäärittely näyttää rajoittuvan yksilön henkilökohtaiseen elämään, todellisuudessa se vaikuttaa olennaisesti myös hänen läheistensä elämään ja jopa heidän henkilöhistoriaansa. Jos lapsen isä tai äiti muuttaa sukupuolensa lakiesityksen sallimalla tavalla, lapsen historia kirjoitetaan uusiksi. Hänen isänsä ei koskaan ollutkaan mies vaan hän oli aina nainen, tai hänen äitinsä ei koskaan ollutkaan nainen vaan hän oli aina mies. Tämä on vakava isku lapsen identiteetille.

      • Anonyymi

        Ku maalaa piruja seinälle ja vastustaa kaikkea niin se on oikiaa politiikkaa?


    • Anonyymi

      Tommi vai Harri?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2313
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe