Vanhus, onko kodissasi pienloistelamppu?

Sakkoa tulossa eläkkeen verran .onnea.
3383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Potaskaa, pienloistelamppun ei vie energiaa sen enempää kuin vastaava led-lamppu.

Äänestä

Mikä aloittajalla loistaa, tyhmyydestäkin sakotetaan.

Äänestä


  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/b86e20e8-4216-42a4-93c4-dc0aae0529a3

    Tuommoista uutista oli juuri näköjään. Vähän outo otsikko kieltämättä.

    Asunnossani on useita loisteputkivalaisimia, ovat vielä hyvin toimivia.

    Remonttifirma sotki kokolattiamaton ja korvaukseksi hakivat putkitukkurilta latikollisen pienoisloistelamppuja (15W), joiden pitkäikäisyyden vuoksi niitä riittää vuosiksi.
    Ennestään oli paljon 11W:n lamppuja.

    Kumpikaan näistä ei mahdu kiinteiden valaisimien lasikupuihin.
    Nyt saisi uusia hyvin mahtuvia neljäwattisia.
    4W riittäisi moneen paikkaan täyspimeyden karkoittamiseksi.

    Äänestä

On ihme ettei kukaan ole vielä laittanut lampunvaihto yritystä käyntiin.
Ei muuta kuin ovelta ovelle kiertämään ja myymään energia pihejä lamppuja ja pelottelemaan vanhuksia.

Äänestä
  • Näitä kulkukauppiaita kiertää vaikka miltä alalta.

    Äänestä

Vanhus?? Ai sinä oletat, että loisteputkia on vain vanhuksilla? Näistä, yks kaks vaarallisiksi muuttuvista, huomaa sen, kuinka koko eu on kusipäiden leikkikehä. Kai sitten kunnistakin tulee ihmiset kiertään kyyläämään, onko paskakaivo, onko kompostori, mutta noita ei onneksi tarvi sisälle päästää. Miten tästäkin hommasta tulee mieleen toiminta natsi-Saksassa ja gestapo? Aivan samanlaista, käytetty varmaan tuota toimintaa mallina.

Äänestä

Koskeeko ainoastaan vanhuksia?

Äänestä
  • Ei varmaankaan. Itse yli seitenkymppisenä olen joutunut torjumaan vaikka minkä alan kaupustelijaa. On savupiippu tohtoreita, viemärin kuvaajia, sadevesikaivon tarkastajia, vesijohtokauppiaita ym. Nykyään en päästä enää sisälle. Jäävät koko päiväksi tinkaamaan vaikka selvästi sanoo ei.

    Äänestä

Innokkaimmat tyypit kehuvat jopa säästävänsä lämmityskuluissa käyttämällä hehkulamppuja. Ikäänkuin hehkulamppujen tuottama lämpö olisi ilmaista ja ei lisäisi sähkönkulutusta ja sähkölaskua.

Äänestä

Kuka tulee tarkastamaan koteihin? Poliisiko pamputtaa ja sakottaa vai kenelle tuo kuuluu?

Äänestä

Helen alkaa tarkastamaan, 1o tonnin per lampa.

Äänestä

Ihanan kalliiksi tulee monelle...

Äänestä

Kiireesti pitääkin hamstrata pöytälampun 2-piikkistä 11 W lamppua

Äänestä
  • Varmaan tuohon vuosien kuluttua ilmestyy LED-polttimo
    Huikean kallis tietenkin.
    Viisas hamstraa muutaman loisteputken siihen.

    Äänestä

Mitä ihmeen sakkoa?? Aloittaja, älä nyt viitsi... 😁

Äänestä

No ei tule sakkoa.

Äänestä

Lampun tarkastaja, kompostintarkastaja, palotarkastaja, rakennustarkastaja mittaa talojen kokoja, EU tarkastaja laskee viljelyaloja, ympäristötarkastaja ja ym. vierailevat kauppiaden armaadan seassa harvase päivä, eipä ole yksinästä.

Äänestä
  • Liian taitavien oppilaiden tukistaja.

    Äänestä

Tämänkö se Marinin hallitus on saanut aikaseksi, eikös niitten pitänyt olla vanhusten asialla?

Äänestä

Onneksi ollaan EU:ssa. Mitä olen seurannut, on meillä maailman parhaat direktiivit. Ei löydy sellaisia Venäjältä, eikä Afrikasta.

Äänestä

Valaisinkalusteiden valmistajat riemuitsevat.
Harvinaisten pienloisteputkien ympärille suunnitellut valaisimet menevät romuksi ja kuluttajan ostettava uusi valaisin.

Kierrekantaiset harmillisesti säilyvät käyttökelpoisina.

Äänestä

Tuo kielto koskee myyntiä, ei käyttöä.
Eli vihje vanhuksille ja muille vähävaraisille, ostakaa nyt varastoon loppuelämän ajaksi niin ei tarvitse alkaa vaihtamaan valaisinta.
Jos nyt ei varaudu niin valaisin jodutaan vaihtamaan kun lamppu tulee ikänsä päähän.

Sama kuin hehkulampuille, tosin niitä vain tuntuu edelleen löytyvän.

Äänestä
  • Minnekähän päätyvät myymättäjääneet kaupoista?

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Minnekähän päätyvät myymättäjääneet kaupoista?

    Uutisen mukaan "tuotanto ja tuonti kielletään 24. helmikuuta."
    Myydä saa edelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Uutisen mukaan "tuotanto ja tuonti kielletään 24. helmikuuta."
    Myydä saa edelleen.

    IS-uutisessa tuo on myynnin lopettamispäivä.
    Ensi perjantai siis.

    Äänestä

Loisteputket kestävät niin hyvin että en lähde vaihtamaan. Vaihtoon menee sitten kun hajoaa.

Äänestä

Useimmille loistelampuille on jo olemassa korvaava led-versio, joten ei mitään hätää.

Äänestä
  • Äsken ostin Prismasta G23-kantaisen 11W loistelampun 2.99€:lla
    Valoteho 900lm,
    Hyllyssä oli jo eri valotehoisia LED-korvikkeita, kaikki yli 7€

    Äänestä

Ei siitä ketään sakoteta, vaan ne poistetaan myynnistä, jolloin loisteputkivalaisimia ei enää saa uusia tilalle ja on hankittava led valaisimet.
Ei kukaan tule tarkastamaan kotiisi, että mitkä valaisimet on ja laita sakkoa.

Äänestä

En tiedä mitä on? Mutta komeasti valaisee torppaa. Alena ostin 1990-luvulla Robinhuutista. Ullakolle säilöin ja sieltä aina uuden otan kun entinen sammuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sakkoa tulossa eläkkeen verran .onnea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu