kuin persuporvarit ovat väittäneet ja öyhöttäneet asiasta eduskunnan kyselytunneilla. https://yle.fi/a/74-20016098
Sukupuolen vaihtaminen ei olekaan niin helppoa
Anonyymi-ap
5072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Eikä varmaan halpaakaan!! Uusi passi maksaa ja kaikki muukin !! Työtä Kin vaatii saada kaikki hoidettuja!!
Naurettava pikkuasian !! 48 vuotta asunut eri kaupungeissa ja nähnyt todistettavasti yhden trannsun !! Onko suomessa susia enemmän kuin transui !!
Jep.
Olen nähnyt tvssä ohjelman Romutransusta joka kävi Tukholmassa katsomassa Kuninkaanlinnaa. Vinkeä tyyppi.
Tyyristä on.
Suomessa on
Romutransukin on transvestiitti, eikä koe itseään naiseksi pervoroolin ulkopuolella.
Transihmiset ovat oman tiensä kulkijoita.
En ole koskaan tavannut transihmistä mutta en pelkää heitä kuten persut.
Transfobia-kortti käytetty. 🤣
Persut pelkäävät vain erilaisia väärinkäytöksiä, joita tällainen typerä laki mahdollistaa. Kas kun persut joutuvat ajettelemaan hiukan pidemmälle kuin järjestelmän syöttöautomaattiin kytketyt vasemmistolaisloiset.
Mitä väärinkäytöksiä tarkoitat persuporvari? Taidat itse olla yhteiskunnan elatuksesta eli parasiitti.
Persut pelkäävät kaikkea uutta koska elävät stagnaatiossa.
Taidat olla ainoa joten älä yleistä.
Ei todellakaan heissä ole mitään pelon aihetta, ovat ihan tavallisia ihmisiä .
Joten ihmiset jotka eivät otsa selvää asioista luulevat määräävänsä miten toisten pitäisi elää elämäänsä heidän asettamilla ns säännöillä .
Niinnettä annetaan ihmisten olla mitä he ovat, se kun kirjoitellaan kaiken maailman mielikuvituksellisia kommentteja ihmisistä joita ei edes tunneta
Persut ovat pelokkaita kaiken uuden edessä koska kaipaavat takaisin Impivaaraan.
Älä yleistä omia tuntemuksiasi.
Nyt on kyse persuista eli pysy asiassa.
Itsestäsi puhut.
Ethän sinä edes tiedä millainen transu on, jos et ole sellaista tavannut joten et osaa häntä pelätä. Itse PS -äänestäjänä olen nähnyt transuja ja jutellut hänen/heidän kanssa, vähän hämmentävä kun ihminen näyttää mieheltä, mutta nimi on naisen. En kyllä pelkää mitenkään transuja, miksi pelkäisin. Sellainen joka puhuu transfobiasta,ei ymmärrä asioita.
Hämmentävää nähdä mies mekossa, mutta ei pelottavaa. Miksi uusi translaki, eikö vanha olisi voitu korjata. Miksi uusi laki, jolla vaihtaa monta kertaa sukupuoli, eikö tuollainen mene överiksi, Eikö yksi sp- vaihdos riitä?
EI TODELLAKAAN OLE, SUORASTAAN MAHDOTONTA.
MARIA OHISALO .....TARKOITTAA, ETTÄ OLISI KAKSI SUKUPUOLTA SAMASSA VARTATOSSA, KIKKELIN KÄÄNTÄÄ VAAN EMÄTTIMEENSÄ JA LASKEE SIEMENET.
LUONNON TÄYTYY MUUTTAA, MUTTA TÄYDELLINEN MUUTOS VIE SEURAAVAT MILJOONA VUOTTA.
Miksi huudat? Emme ole kuuroja. Muista ottaa päivälääkkeesi.
Sehän kirjoittaa aina isoilla kirjaimilla kun ei osaa kielioppia, harva edes vaivautuu lukemaan mitä tämä caps locki ihminen sepustelee .
Ei ilmeisesti ole tutustunut Suomi 24 sääntöihin joissa selitetään milloin suurta kirjainta käytetään , kieliooppi tunnit on koulussa jääneet osaamisen kannalta vähäisiksi.
Joten en edes vaivautuisi vastailemaan tälle ihmiselle !joka ottaa oikeudekseen sen että suuret kirjaimet tekevät hänestä jotenkin erikoisen .
Kuten sanottu, ei kannata edes lukea hänen sepustuksiaan suuruuden hullua touhua kun leikkii versaaleilla
Okei.
Kyllä se uuden lain mukaan käy ihan omalla sähköisellä ilmoituksella.
Validi linkki väitteeseesi, muutoin mutuilua.
Etkö tiedä mistä eduskunta äänesti?
Jos et löydöt kyllä tiedot ihan itsekin.
Laita validi linkki prosessiin joka tuskin on pelkkä sähköinen viesti jonnekin virastoon eli vaaditaan selvityksiä asiaan eikä vain "Olen nyt mies" tai "Olen nyt nainen". Tuskin on pelkkä rasti ruutuun prosessi.
Voit ihan itse etsiä sen.
Eli valehtelit koska palstalla on tapana antaa linkki jos väittää jotakin koska muutoin ei kukaan usko väitettäsi eli huudat tuuleen.
Olisit jo 100 kertaa lukenut lakimuutokseen jos haluaisit muuta kuin jankuttaa. 🤣
Kyllä se käytännössä on rasti ruutuun. Tuo kirjallinen selonteko on pelkkä muodollisuus ihmiselle, joka osaa kirjoittaa huuhaata arkillisen, tai saisiko tuon selonteon suoraa chat gpt:stä. Arviointiryhmällä ei ole mitään mahdollisuutta evätä hakemusta, ellei suoraan kerro olevansa pedofiili, joka haluaa tirkistelemään lapsia.
Tuskin on rasti ruutuun touhua koska byrokratia vaatii lausuntoja eri instansseilta eli esim. lääkäreiltä kun kyseessä on ihmiskroppa.
Ei vaadi enää lakimuutoksen jälkeen. Nyt se on oma ilmoitus ja sillä sipuli.
Runkkaajat pääsevät tirkistelemään naisten suihkuihin pikkutyttöjä.
Ei tietenkään ole! Persut taas tyhmyyttään luulevat!
Elät kuplassa, jossa ei ole rikollisia eikä terroristeja.
Totta.
Itse elät menneessä maailmassa.
Viherpunavassukka ei tiedä koskaan mitään, koska uskoo vain satuihin ja unelmiin, ei tosiasioihin.
lopulta jää heterojen maksettavaksi, kun kulut sullotaan tervydenhoito kuluihin,
Turhan monihan uskoo kaiken mitä lööpeissä lukee, sitä se on.
kyllä jos vaivautuu lukemaan muutakin kuin loopeja,
hoidot voi maksaa muutamista tonneista ylös päin aina 30 tonniin asti,
Ei lomakkeen täyttäminen mitään hoitoja vaadi.
sittenhän kaikki hoito sairaalassa onnistuisi lomakkeella,
Eihän se nyt voi olla kovinkaan kivutonta ainakaan. Kun leikataan munat veks ja kairataan monttu, sitten niitten tilalle.
Sukupuolen vaihtaminen virallisesti ei vaadi mitään leikkauksia eikä edes sitä että kokee oikeasti olevansa nainen. Kuka tahansa voi laittaa rastin ruutuun ja on sen jälkeen nainen paperilla. Vitsinä sitä ei tietenkään kannata tehdä koska siitä on teknistä vaivaa ja kuluja (johtuen sosiaaliturvatunnus muutoksesta)
Pitäisi olla niin, että he, jotka kannattavat ylimääräisiä ns. viherideologiaan liittyviä asioita, maksaisivat myös ylimääräistä aateveroa, se voisi olla ansioista tai etuuksista tai mistä tuloista tahansa vaikka kuukaudessa 5 % aatevero. Vähän sama kuin Yle- vero. Rasti ruutuun jos kannatat viheraatetta. niin prosentit rapsahtaisivat valtion kassaan aatekannatuksesta
Vihreän ideolologian toteuttaminen tulee niin kalliiksi Suomelle, että kyllä sen toimista viheraatekansalaisten pitäisi maksaa veroa.
Suomi olisi hyvä jakaa osavaltioiksi niinkuin Yhdysvallat ja jokainen osavaltio saa itse äänestää sisäpoliittiset lakinsa.
Jos ei kelpaa asua omassa osavaltiossa lakien mukaan niin muuttaa toiseen osavaltioon. Näin ihmiset saa edelleen asua omassa kotimaassa, mutta voivat äänestää jaloillaan.
Höpö höpö!
Klikkaa netissä itsensä naiseksi, niin seuraavana päivänä voi mennä naisten saunaan r*nkkaamaan! 😁
Tuskin.