Työvoimapulaa ei kehitysmaalaisilla hoideta

Työn perässä tänne tulijoiden pitäisi olla kotoisin pääosin vain EU:n ja Eta-maiden alueilta ja koulutuksen vastattava suomalaisten samanikäisten koulutusta. Kelasta elantonsa saavia on Suomessa jo ihan tarpeeksi ilman tuontiak7n.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näitä meillä oli vuoden 2021 lopussa (Tilastokeskus)

Bulgaria 2 699
Bangladesh 2 819
Ranska 2 837
Pakistan 3 059
Nigeria 3 073
Espanja 3 164
Italia 3 281
Latvia 3 494
Nepal 3 803
Yhdysvallat 3 831
Iran 4 036
Saksa 4 770
Puola 4 834
Romania 4 955
Yhdistynyt kuningaskunta 4 985
Filippiinit 5 351
Entinen Serbia ja Montenegro 5 432
Turkki 6 079
Somalia 6 581
Ukraina 7 202
Syyria 7 203
Vietnam 7 237
Afganistan 7 686
Ruotsi 7 921
Thaimaa 7 925
Intia 8 245
Kiina 11 405
Irak 15 075
Venäjä 30 049
Viro 51

Äänestä
  • Viro yli 51000.

    Äänestä

  • 😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

    🔞 ­N­­­y­m­f­­­o­m­­­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17731170D

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Kuinka Persut aikovat saadaa suomalaiset työttömät töihin.

Äänestä

Ikärasismi on todellinen ongelma. Ei yli 50v nainen tai yli 55v mies kelpaa suomalaisille yrityksille mihinkään, vaikka olisi skarppi ja koulutettu, koska oletetaan, että hän ei opi mitään uutta. Ja eläkeikää pitäis silti nostaa.

Olisin mieluusti työskennellyt vaikka 70 vuotiaaksi, mutten enää kelpaa. Oma ammattialani on merkittävästi kadonnut Suomesta.

Olen siis eläkkeellä. Vähän tylsää. Iltalukemiseksi opiskelen italiaa, vaikken ole koskaan käynyt Italiassa, eikä ole suunnitelmissa matkustaa Italiaan. Ihan vaan olen katsellut iltapäivisin Don Matteota ja illalla Foscaa. Vois kai tuota uuden oppimisen tarvetta hyödyntää yhteiskunnankin hyväksikin.

Tällee me hyötyeläimet lorvitaan, kun emme kelpaa yhteiskunnallemme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työn perässä tänne tulijoiden pitäisi olla kotoisin pääosin vain EU:n ja Eta-maiden alueilta ja koulutuksen vastattava suomalaisten samanikäisten koulutusta. Kelasta elantonsa saavia on Suomessa jo ihan tarpeeksi ilman tuontiak7n.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu