näkyy päivä päivältä yhä räikeämmin: https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009372557.html
Tällaista tuskin harrastettaisi, mikäli aikomus ei ole tuhota USA:aa.
Tällaista tuskin harrastettaisi, mikäli aikomus ei ole tuhota USA:aa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Samanlainen meteorologisia tutkimuksia varten tehty pallo ajautui vuosituhannen alussa Ruotsin kautta Suomeen ja edelleen Venäjälle. Venäjä otti rauhallisesti, eikä ryhtynyt hysteerisesti lietsomaan sotaa, kuten USA alkoi heti tekemään.
https://www.kaleva.fi/saahavaintopallo-heratti-huomiota-matkalla-suomen/2391929
Tuo on täysin totta , Ilta Sanomat valehtelee aina.
Ei auta Kiinan tai Venäjän valmistautuminen. Ydinsodalla ei ole voittajia, vaan lännen ja idän ydinsota aiheuttaa vuosien tai vuosikymmenten ydintalven joka tappaa kasvit ja sitä kautta pääosan eläimistöstä ja sen jälkeen tulee vuosikymmenten ultraviolettisäteilytys kun ydintalven hiukkaset ilmakehässä tuhoavat otsonikerroksen, joka hoitaa suurimman osan hengissä selvinneistä eliöistä. Kummaa haikailua ydinsotaan idässä, joka aiheuttaa suuren massasukupuuton ja ihmislajin tuhon. Bunkkeri pitkittää ainoastaan väistämätöntä ja ydinapokalypsin aiheuttava suuri johtaja revitään kappaleiksi bunkkerissaan melko pian. Vanhat miehet näet ovat pelkkä painolasti viimeisellä rannalla.
blaablaablaa...
mene jo nukkumaan noine 60-luvun höpinöinesi
No kerropa paremmat tietosi. Kun Putler räjäyttää ydinaseen Ukrainassa lännen on pakko vastata sotilaallisesti Ukrainan ja Mustan meren alueella. Venäjä ei pärjää kasvoja menettämättä kuin nukettamalla ja lännnen on pakko vastata nukettamalla Moskova ja Pietari. Venäjältä tulee täysi vastaisku, automaattinen mikäli sotajohto on tuhottu. Isku kohdistuu Euroopan maiden ja Yhdysvaltojen suurkaupunkeihin sekä joihinkin muihin valtioihin. Yhdysvaltain ja Natomaiden on pakko vastata täyslaidallisella lähestyvään tuhoon. Tuloksena paljon ydinjoutomaata merivirtausten, jokien ja ilman mukana leviäviä radioisotooppeja ja vuosikymmenten ydintalvi jonka aiheuttama hämärtyminen ja lämpötilan lasku tappaa kasviston ja sitä kautta eläimistön kylmään ja nälkään. Ultraviolettipommitus ydintalven väistyessä hoitaa loput. Rottaa suurempia eläimiä ei juuri jää. Bunkkereissa ei eletä ikuisesti joten ydinisotoopit ympäristössä, kasviston ja eläinten kuolema mm. pölyttäjähyönteisten sukupuutto, saastunut juomavesi, ultraviolettisäteily, sairaanhoidon puute, kulkutaudit, energian puute jne. tappavat selvinneet ennen pitkää. Ei kannata haikailla ydinsodan voitosta tai siitä selviytymisestä bunkkerikomplekseissa. Vuosien tai vuosikymmenten oleskelu maan alla sinällään jo sekoittaa päät joka on todettu eristystesteissä Marsin matkaa varten. Asukit tappavat ennen pitkää toisensa ja itsensä, sekä ensimmäisenä takuulla ydinholokaustin aiheuttaneet johtajansa.
Blaa blaa blaa:sta tulee Greta typy mieleen.
Ajatelkaa jos tuollaiseen "vakoilupalloon" laittaakin mukaan ydinaseen ja räjäyttää sen esim. Yhdysvaltain yllä. Sähkömagneettinen pulssi tuhoaa kaikki elektroniset laitteen mm. tietoverkot, tietokoneet, tukiasemat, puhelimet ja televisiot. Aivan uskomatonta että Yhdysvallat päästää tuollaisen vieraan vallan pallon ilmatilaansa. Eikö ilmatilavalvonta toimi, kun sitä ei ammuttu alas maan ilmatilaan tullessa?
Tuossa ei nyt ole mitään järkeä. Se EMP tulee jos on tullakseen mannertenvälisessä ohjuksessa ensi-iskun mukana, perässään satoja muita ydinlatauksia. Ei missään hitaasti taivaltavassa ilmapallossa.
Nämä ilmapallot pääsee suirvaltojen alueelle näköjään ilmsn estämistä, ballistiset ydinohjukset johtaa vastaiskuun heti.
Sitä ei ammuttu alas koska on riski että sitä romua sataa ihmisten niskaan ja nyt kun se oli meren yläpuolella f22 ampui alas.
Ei mitään ydinsotaa ala, ikinä.
tottakai alkaa, lue ilmestyskirja - ydinasesuurvaltojen "johtajat" piilotuvat vuorten sisään ja maanhalkeamiin - ja sitten se tulitus alkaa.
sodan olen itekin kokenut, mutta ydintuli on kyllä jopa minullekin uusinta uutta.
mitä vittuu muutaka sitä voisi odottaa joukolta omaanapaansa nuolevilta näädiltä.
>>Sitä ei ammuttu alas koska on riski että sitä romua sataa ihmisten niskaan ja nyt kun se oli meren yläpuolella f22 ampui alas.>>
Kyllä siinä enemmän oli USA:n kiinnostusta saada kyseinen "ilmalaiva" mahdollisimman ehjänä alas, ja amerikkalaisten tutkittavaksi. Mereen pallonriekaleiden varassa pudonnut häkkyrä saattaa pysyä paremmin ehjänä.
Todennäköisesti Kiinalla kuitenkin on ollut vakoilulaitteessaan riittävät itsetuhomekanismit, että kaikesta tekniikasta tulee sulanutta muusia, ennen kuin laite putoaa alas.
"Todennäköisesti Kiinalla kuitenkin on ollut vakoilulaitteessaan riittävät itsetuhomekanismit, että kaikesta tekniikasta tulee sulanutta muusia, ennen kuin laite putoaa alas".
Erittäin tod näk.
kinuskit ovat perseestä. ne meinaa tulla tänne lanaamaan kaiken mikä tuo "heidän" suomalaista vettä.
-juo
Näkyy kyllä.
Minä ihastelen täs samalla noita japsei, kuin kamikazetoituivat jotta japani pelastuisi ww2ssa. youtuubis paljonkin matskuu absoluuttisesta sankaruudesta sotatoimiolois.
WW2 - Kamikaze Attacks [Real Footage]
tykkään tuosta musiikista, siksi tuota klippii monesti alan katsella. sitten, tuleekin jo nostalgiaa aiheuttavii muistoja mieleen niiltä ajoilta kun terveys oli vielä ihan jees tai huippua, jopa, ja sitä riensi yo-opintojaan maksamaan vähän ronskimmalla työnteolla, operaatioissa, yms.
kyllä moni vaan meni sielläkin varmoihin tilanteisiin liian epävarmoina ja sitten ... vaikka osumaa ottivat tiimen vuoksi, ja mitäpä siellä, niissä, ei ollut.
mutta tuo kamikazetus, tuota näin ainoastaan heillä jtk maataan, kansaan ja sikäläistä elämäntyyliään viimekädes, meiltä nk. länsimentaliteeteilta puolustivat; oli monia, jotka .. ilman etäisintäkään toivoa menestyksestä, peruskouluttakin, ottivat sen ak74sensa käteen ja aidosti, ylittäen sen kuolemanpelkonsa kamikazettivat itsensä marsokki-sassi-siv.erik.j. jne eliiteistä muodostettua pmc-rahankuljetusjoukkoamme vastaan.. He eivät tienneet mitä me teimme, ainoastaan sen, että olimme länttä ja maassaan.
Myöhemminkin, kun ruuduilta heitä katsoin... sankaruuttahan se kaikki heissä monis, monissa oli.
monet vihaavat vihollisiaan, omien tappioiden taikka psyykeankkurointien tmv tähden. minä en itse kontaktipinta sotilaita koskaan, edes yhtä ainutta kertaa, vihannut (siivilisortamista tosin kyl) - vaikkakin yleensä vihaan lähestulkoon kaikkea mitä vaan on ylipäätään edes olemassakaan - vaan näiden japsikamikazejen tavoin, silloisia ns. vihollisiani aidostikin, todella syvästi, kunnioitan.
osa oli paskimpia sotilaina, ikinä
osa keskivertokamaa
ja pienenpieni osa sellaista, joittenka kanssa sitten leikittiin vähän enemmänkin tosissaan sitten sitä hippaa
mutta kaikki he tekivät parhaansa. Kauniita, voimaannuttavia - ja täysin omaa luokkaansa olevia - rohkeudessaan..
lähi-idän, aasian ja afrikan omia versiotaan ninjoista ja samuraeista
:)
vaan nuorena miehenä ei vielä tiedä ihmeistä ja Jumalasta. luulee kaiken menevän viidakon lakien mukaan, villinä, alkukantaisena taikka sivistykseen naamioituna.
kokoTotuus on kuitenkin syväluotaavampi. olisinpa sen vain nuorempana itsekin tajunnut, että Luoja on vahvempi kuin kaikki maailman aseet, yhteenä..
huoh
Jeesus tulee lupauksensa mukaisesti näyttämään, kuka on Herra, kun pakanalaumat koettaa tuhota Israelin.
Antaisiko Venäjä samaisen ilmapallon pyöriä laitostensa yläpuolella?
Nope. Jopa MH-17 ammuttiin alas koska lensi muutaman tuhannen kilometrin säteellä tulenaroista sotalaitoksista. Lisäksi siinä oli vakoilukalustoa.