Tänäpäivänä pitää olla kaikenmaailman seliselityksiä huonolle osaamiselle.
Omana aikanani ihminen joka ei "osannut kirjoittaa" esimerkiksi ainekirjoituksessa, jätteli kirjaimia pois, ja kirjoitti "lukihäiriöisen" tekstiä, ei ikinä voinut olla noinsanottu "kympin oppilas".
Nyt halutaan madaltaa tasoa, ja olipa jopa esillä että yliopistoihin pitäisi lukutaidottomien vuoksi alentaa pääsyvaatimuksia.
Maahan tunkijoiden olisi paikallaan ymmärtää että sillanrakennus suunnittelijan pitää osata laskea, jotta silta ei romahtaisi, tai lentokapteenin pitää osata se hommansa ettei sadat ihmiset kuole lentokoneen pudotessa vain koska afrikkalaisen EGO halusi että hän kykenee kutsua itseään LENTOKAPTEENIKSI.
(Insinööriksi, lääkäriksi, arkkitehdiksi, jne.)
Lukihäiriötä ei ole olemassakaan. On vain lukemaan ja kirjoittamaan oppimatonta ainesta.
Omana aikanani ihminen joka ei "osannut kirjoittaa" esimerkiksi ainekirjoituksessa, jätteli kirjaimia pois, ja kirjoitti "lukihäiriöisen" tekstiä, ei ikinä voinut olla noinsanottu "kympin oppilas".
Nyt halutaan madaltaa tasoa, ja olipa jopa esillä että yliopistoihin pitäisi lukutaidottomien vuoksi alentaa pääsyvaatimuksia.
Maahan tunkijoiden olisi paikallaan ymmärtää että sillanrakennus suunnittelijan pitää osata laskea, jotta silta ei romahtaisi, tai lentokapteenin pitää osata se hommansa ettei sadat ihmiset kuole lentokoneen pudotessa vain koska afrikkalaisen EGO halusi että hän kykenee kutsua itseään LENTOKAPTEENIKSI.
(Insinööriksi, lääkäriksi, arkkitehdiksi, jne.)
Lukihäiriötä ei ole olemassakaan. On vain lukemaan ja kirjoittamaan oppimatonta ainesta.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja myönnetään että ruotsalais juuret itselläkin ja vaikea osata Suomen yhdys sanoja ja vastaavaa. En ollutkaan kympin oppilas enkä halunnutkaan lentokapteeniksi tms.
yliopistoihin pitää saada kiintiöt vähemmistölle - älykkyys-häiriöiset
Älykkyys-häiriöisestä tulee heti mieleen PERSU. Kuinkahan se näin.........
Sulla majailee varmaan öisin sänkysikin alla persuja?
Ruotsalaisjuuret? Eli ruotsinkielinen? Teistä on tosi paljon harmia. Voisitko palata juuurillesi, joista itse kirjoitat?
Omasi niistä tulee mieleen, eli RKP väki. Sinua pelottaa Persut, siksi tuli mieleen.
Mielenkiintoista
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17736291T
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Johtuu sinun ja äitisi jatkuvasta päihteiden käytöstä.
Sinä ja sinun älyttömät kommenttisi. Niissä ei ole mitään järkeä eikä älyä.
Varo, ettei kommunisti kaada yöllä sinun yöastiaasi.
Onko äidinkielemme oikeinkirjoitusohjeita muutettu tulijoiden vuoksi...? Tietääkö joku, tunnustaako tai epäileekö samaa? Kun tuntuu että tulijoiden vuoksi rukataan sääntöjä koko ajan silläkin osa-alueella...
Jospa ovat hakemassa pelkkää titteliä ilman aikomustakaan alkaa tehdä alan työtä.
Tittelin kanssa voi rotunsa ja heimonsa keskuudessa geekoilla kylänraitilla olevansa arvostuksen ansaitseva yhteisön jäsen.
Rahantulo joka tapauksessa KELAn luukuilta.
Älä puhu parempaa tietoa vastaan kun et oikeasti tiedä mitään.
No kerropa sinä, menisitkö lentokoneeseen jossa kipparina on tasovaatimusten alennuksen kautta valmistunut lentokapteeni.
Antaisitko jonkun kirurgin joka pääsi lääkikseen kiintiöiden kautta osaamisen sijaan, leikata itsellesi sydänleikkaus?
Nämö nykyajan idiootit hölmöt hakuaa sokean kertovan sääennustetta tv.
Kuuron johtavan orkesteria ja lauluääntä laulavan radiossa.
Miehillä pitää olla tissit ja toinen reikä alapäässä tästä arvon vuoksi.
Mykän haastatteluja pitää nähdä tv tulkattuina.
Kaikkien tulee saada osallistua mm kisoihin luistelu kysyttämän oikeus on häpäistä itsensä. Kaikkien pitää olla yhtä tyhmiä ja taidottomia. Mitä enemmän vikoja ja ruma ole teitä pitää palvoa. Mutta tehän olettaakin säästän palvelijoita ja kaiken pitää olla enää ja huonoa ja kestävästä ja aikuiset raiskaa vauvat ja syö suihinsa. Hullujen huone maat. Kadotukseen !
Kansainvälisiin urheilukilpailijoihinkin suomalaiset menevät vain viihtymään, eivät kilpailemaan ja tulos on heikompi kuin Suomessa. Kun kellään ei ole mitään tavoitteita sen kun vain tehdään jotakin mikä vain huvittaa, kyllä Suomi antaa elannon joutilaillekin, ilmankos Suomen kansantalous laskee alas kuin lehmänhäntä. Elämään on tultu vain viihdyttämään itseään, tekemään sitä, mikä on vain kivaa.
Aloittaja ei ymmärrä sitä että tuollainen moralismi on pohjimiltaan hyödytöntä. Ketään ei hyödytä se että ihmistä haukutaan tyhmäksi tai osaamattomaksi. On paljon hyödyllisempää selvittää syytä siihen miksi esimerkiksi jonkun on vaikea oppia lukemaan. Silloin voidaan keksiä keinot jolla häntä autetaan lukemaan oppimisessa ja miksikö se on hyödyllistä? Siksi että kansantaloudella menee aina vain paremmin mitä useampi ihminen osaa asioita entistä paremmin, nollasummapeli ei hyödytä ketään, vaikka jotkut siitä ehkä saavat kerättyäkin irtopisteitä. Irtopisteiden kerääjiä yleensä kiinnostaa vain oma suhteelinen asema muihin nähden ja yleensä he myös pitävät aina muita ihmisiä uhkana itselleen. Heitä tyypillisesti löytyy juuri oikeasta äärilaidasta.
Nelosia paukkui ja ehtoja jaeltiin kesätöiksi kun ei Suomenkieli pelittänyt.
Jos ei pysynyt muun ryhmän mukana oli luokallejäänti edessä. Ei siinä hyysätty kuinka jonkun luokan surkeimman mukaan pitäisi opettaa sitten koko luokkaa.
Huonot pois ja keskitytään asiaan. Nyt kuullun mukaan Afrikasta tunkeutuneiden mukaan pitäisi alentaa tasoa kauttaaltaan. MIKSI?
Humanistien huuhaata.
Minulla on lukihäiriö, mutta olen pärjännyt elämässä oikein hyvin ja työskentelen erikoisasiantuntija-ammatissa. Sellaisessa olen jo työskennellyt kohta kolmekymmentä vuotta.
Mutta aloittajan kaltaisella rasistilla on eri tilanne, hän ei tule ikinä pärjäämään elämässään.
Vai onko joku kuullut elämässään hyvin pärjänneestä rasistista?
Kuulehan. Rasistikortin käyttäminen joka käänteessä on kulutettu loppuun. Se ei enää tehoa, eikä hetkauta. Tosiasiat ovat tosiasioita, eikä totuus pala tulessa. Se on moro.
No onko sulla antaa esimerkkiä elämässä pärjänneestä rasistista?
Rasistin rasistiksi nimittely ei kaipaa mitään tehoa eikä hetkautteluja, se on vaan tosiasioiden julki tuomista.
Ei ole, se typeryyttä.
Jos on niin idiootti ettei opi lukemaan niin miks helvetissä pitäis päästä yliopistoon???
Pyydä äitiäsi vaikka lukemaan ääneen sinulle jostain kirjasta että mitä lukihäiriö tarkoittaa.
Lukihäiriötä tulee kohdella juuri kuten opettajat sitä 1970 luvulla kohtelivat. Huonoja numeroita ja osaamattomaksi tulkinta.
Kyllä todellista ja korjaantumantonta lukihäiriötä (dysleksia) on olemassa. Se vaan tahtoo unohtua liian usein, että aivoilla on hyvä kyky korjata itseään eli pitäisi kokeilla erilaisilla harjoitteilla parantaa tilannetta. Sitten nää viime vuosien lisääntyvät ongelmat johtuu siitä ku ei lueta yhtään mitään, ei edes Aku Ankkaa 😀vaan elämä on pienestä pitäen snäppiä, instaa,facee,tiktokkii. Mitään kirjoja välttämättä tarvi lukee, mutta jotain sentään. Näin se itsellä mennyt, eikä ole iokinä moitittu ja todettu huonoksi lukutaitoa, ja minulla kumminkin on monenmoista vikaa ihan päässäkin. Eipä ihme jos lukutaito rapautuu mikä heijastuu sitten moneen, simppelit lomakkeet ja käyttöohjeet voi olla jo liian vaikeita!
lajijasuris
Nykyään koulussa on tasoerot, valitaan oppilaalle sopiva taso ja sen mukaan koululainen opiskelee, mikä on hänelle sopiva taso.