--- on aika perehtyä aidosti vallitsevaan tilanteeseen - maailma muuttuu nyt nopeasti ja uhkakuvat manipuloituvat mediasta kuin jo itsestään - juuri meille suomalaisille, vaikka todellisuus saattaa olla aivan toinen - ei ole siis aika luopua sotilaspoliittisesta puolueettomuudesta ja Peace-merkistä.
Suomen tunnetuin rauhanaktivisti ja Peace-merkin käyttäjä on yksi pisimpään eduskunnassa istunut kansanedustaja - sosiaalidemokraatti Erkki Tuomioja, joka ryhtyi sittenkin "sotaministeri" PM Sanna Marinin ohjeistamana (?) Ukrainan sodan taakse ja äänesti Natoon liittymisen puolesta.
Puolue- ja ryhmäkuri voitti tässä rauhan aatteen - entä Tuomiojan ymmärtääkseni hyvä ystävä - professori Heikki Hiilamo, joka sanaili Yleisradiossa ~ https://yle.fi/uutiset/3-12446571 - , otsikoltaan ja ingressiltään näin:
"Heikki Hiilamon kolumni: Rauhanpuolustajan hätähuuto
Kun hyökkäyssota alkaa, rauhanpuolustaja häviää. Ei ole oikein vaatia Ukrainaa lopettamaan sotaa, kun Venäjä hyökkää – tai vastustaa asevarustelua ja liittoutumista uhan alla. Mutta mihin loppuu se kierre, jossa uhkaan vastataan aina uhalla?"
--
Professori Hiilamo ei ilmeisesti ymmärtänyt tai noteerannut amerikkalaisten jatkuvaa hyökkäyssotaa vuosina 2001-21, kun USAF ja US Army sotivat yleensä ilman mitään kansainvälisen yhteisön mandaattia kaukana omilta rajoiltaan. Tuolloinkaan ei arvattavasti arvostetun rauhanaktivisti Hiilamo' n maailma romahtanut.
Herää kysymys onko siviiliuhrien kansallisuudella jokin inhimillinen prioriteetti suomalaisten |1, Hiilamo' n ja tässä sodan uutisoinniltaan yksipuolistuneen "laatumedian" silmissä, kun tiedetään näiden useiden amerikkalaishyökkäyssotien - Afganistanista Syyriaan - siviiliuhrien määräksi kaikkiaan noin 100 000!
|1 Näin TP Sauli Niinistö "hevosteli" Venäjän presidentti Vladimir Putinille:
"Presidentti Sauli Niinistö* SVT:lle: "Sanoin Putinille, että pommitatte lapsia" –
" - linkin ~ https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/presidentti-sauli-niinisto-svt-lle-sanoin-putinille-etta-pommitatte-lapsia-venajan-presidentti-vastasi-hiljaisuudella/8428178 - alta löytyy lisää.
.
Mikä laukaisi juuri nyt Heikin huolen, onko kyseessä media luoman Venäjän uhan, pelon ja voimalla manipuloidun yksipuolisen Ukrainan sodan mediapaatoksen aikaansaannos |2, johon tohtoritutkinnon käynyt viisaus lamaantui?
|2 ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17205511/venaja---ukraina-west-media-trolling-manipulation-kiihtyy! -
..
Mikä kaatoi kahden niin suuresti arvostetun rauhanaktivistin psykologian - jotta syntyi tietyn tyyppisten sotien "hyväksyminen"; mikä kaatoi psykologisesti niin vahvan ja pitkäaikaisen rauhanaatteen - ehkä molemmilta?
Sotapsykoosin käänteisinflaatio ja piilovaikutus oman turvallisuustunteen alitajuntaiseen romahdukseen, jolloin ryhmäpsykoosi tarttui pelon taltuttajaksi?
--
.
PS. Tarvitseeko ihmiskunta aina sotansa - kun vastakkain asettelun [ 673|3211 ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/15487850/idan-ja-lannen-valinen-vastakkainasettelu-kiihtyy - ] paineet nousevat räjähdyspisteeseen?
..
EPILOGI
Suomalaisten silmät ovat avautumassa meneillään olevasta väkivahvasta mediamanipulaatiosta ja Venäjän uhan luonnista ---
Turkki opastaa:
He eivät halua tulla taistelemaan Suomeen - venäläisiä vastaan. Turkki näkee Euroopalle eduksi suomalaisen sotilaspoliittisen puolueettomuuden, joka pitää edes Pohjois-Euroopan rauhallisena.
Btw. Voisiko media lopulta kertoa julkisesti ja asiapohjaisesti miten Venäjä on uhkaillut meitä vaikkapa viimeisen 20 vuoden aikana?
Miten Peace-merkki istuu Ukrainan sotaan?
Anonyymi-ap
6
211
Vastaukset
- Anonyymi
Erkki Tuomiojan takinkääntö oli käsittämätön ja rikkoi Ekin identiteetin kansalaistemme silmissä!
- Anonyymi
Mitenhän Tuomioja tämän itse selostaisi, kun rauhanmies hyppäsi sotilasjunaan aseet tanassa!
- Anonyymi
Heikki Hiilamo on demari, mutta sieltä viisaimmasta päästä!
- Anonyymi
Tuohon avauksen lopun kysymykseen ei ole tullut vastauksia!
- Anonyymi
Se on sangen kiusallinen nato-maanikoille!
- Anonyymi
Mikä on Sinun kantasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678