Miten Peace-merkki istuu Ukrainan sotaan?

Anonyymi-ap

--- on aika perehtyä aidosti vallitsevaan tilanteeseen - maailma muuttuu nyt nopeasti ja uhkakuvat manipuloituvat mediasta kuin jo itsestään - juuri meille suomalaisille, vaikka todellisuus saattaa olla aivan toinen - ei ole siis aika luopua sotilaspoliittisesta puolueettomuudesta ja Peace-merkistä.

Suomen tunnetuin rauhanaktivisti ja Peace-merkin käyttäjä on yksi pisimpään eduskunnassa istunut kansanedustaja - sosiaalidemokraatti Erkki Tuomioja, joka ryhtyi sittenkin "sotaministeri" PM Sanna Marinin ohjeistamana (?) Ukrainan sodan taakse ja äänesti Natoon liittymisen puolesta.

Puolue- ja ryhmäkuri voitti tässä rauhan aatteen - entä Tuomiojan ymmärtääkseni hyvä ystävä - professori Heikki Hiilamo, joka sanaili Yleisradiossa ~ https://yle.fi/uutiset/3-12446571 - , otsikoltaan ja ingressiltään näin:

"Heikki Hiilamon kolumni: Rauhanpuolustajan hätähuuto

Kun hyökkäyssota alkaa, rauhanpuolustaja häviää. Ei ole oikein vaatia Ukrainaa lopettamaan sotaa, kun Venäjä hyökkää – tai vastustaa asevarustelua ja liittoutumista uhan alla. Mutta mihin loppuu se kierre, jossa uhkaan vastataan aina uhalla?"
--

Professori Hiilamo ei ilmeisesti ymmärtänyt tai noteerannut amerikkalaisten jatkuvaa hyökkäyssotaa vuosina 2001-21, kun USAF ja US Army sotivat yleensä ilman mitään kansainvälisen yhteisön mandaattia kaukana omilta rajoiltaan. Tuolloinkaan ei arvattavasti arvostetun rauhanaktivisti Hiilamo' n maailma romahtanut.

Herää kysymys onko siviiliuhrien kansallisuudella jokin inhimillinen prioriteetti suomalaisten |1, Hiilamo' n ja tässä sodan uutisoinniltaan yksipuolistuneen "laatumedian" silmissä, kun tiedetään näiden useiden amerikkalaishyökkäyssotien - Afganistanista Syyriaan - siviiliuhrien määräksi kaikkiaan noin 100 000!

|1 Näin TP Sauli Niinistö "hevosteli" Venäjän presidentti Vladimir Putinille:

"Presidentti Sauli Niinistö* SVT:lle: "Sanoin Putinille, että pommitatte lapsia" –
" - linkin ~ https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/presidentti-sauli-niinisto-svt-lle-sanoin-putinille-etta-pommitatte-lapsia-venajan-presidentti-vastasi-hiljaisuudella/8428178 - alta löytyy lisää.
.

Mikä laukaisi juuri nyt Heikin huolen, onko kyseessä media luoman Venäjän uhan, pelon ja voimalla manipuloidun yksipuolisen Ukrainan sodan mediapaatoksen aikaansaannos |2, johon tohtoritutkinnon käynyt viisaus lamaantui?

|2 ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17205511/venaja---ukraina-west-media-trolling-manipulation-kiihtyy! -


..
Mikä kaatoi kahden niin suuresti arvostetun rauhanaktivistin psykologian - jotta syntyi tietyn tyyppisten sotien "hyväksyminen"; mikä kaatoi psykologisesti niin vahvan ja pitkäaikaisen rauhanaatteen - ehkä molemmilta?

Sotapsykoosin käänteisinflaatio ja piilovaikutus oman turvallisuustunteen alitajuntaiseen romahdukseen, jolloin ryhmäpsykoosi tarttui pelon taltuttajaksi?
--

.
PS. Tarvitseeko ihmiskunta aina sotansa - kun vastakkain asettelun [ 673|3211 ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/15487850/idan-ja-lannen-valinen-vastakkainasettelu-kiihtyy - ] paineet nousevat räjähdyspisteeseen?
..

EPILOGI

Suomalaisten silmät ovat avautumassa meneillään olevasta väkivahvasta mediamanipulaatiosta ja Venäjän uhan luonnista ---

Turkki opastaa:
He eivät halua tulla taistelemaan Suomeen - venäläisiä vastaan. Turkki näkee Euroopalle eduksi suomalaisen sotilaspoliittisen puolueettomuuden, joka pitää edes Pohjois-Euroopan rauhallisena.

Btw. Voisiko media lopulta kertoa julkisesti ja asiapohjaisesti miten Venäjä on uhkaillut meitä vaikkapa viimeisen 20 vuoden aikana?

6

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erkki Tuomiojan takinkääntö oli käsittämätön ja rikkoi Ekin identiteetin kansalaistemme silmissä!

      • Anonyymi

        Mitenhän Tuomioja tämän itse selostaisi, kun rauhanmies hyppäsi sotilasjunaan aseet tanassa!


    • Anonyymi

      Heikki Hiilamo on demari, mutta sieltä viisaimmasta päästä!

    • Anonyymi

      Tuohon avauksen lopun kysymykseen ei ole tullut vastauksia!

      • Anonyymi

        Se on sangen kiusallinen nato-maanikoille!


    • Anonyymi

      Mikä on Sinun kantasi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe