Kuinka kauan riittää 100Ah akussa potku pyörittämään 500W invertterillä läppäriä?
Akku, invertteri ja läppäri
13
1495
Vastaukset
- Anonyymi
Odota hetki. Kohta JoksuRumatikkiReino vastaa.
- Anonyymi
Miksi invertteri, sen hyötysuhde on ehkä 85%, hukkaat sähköä harakoille.
Jos kuitenkin, niininvertterin pitää olla satavarmasti puhdasta siniaaltoa tuottava. Mitään kiinan halpis-invertteriä en kokeilisi elektroniikan virtalähteeksi, kokeilusta voi seurata kallis vahinko.
Kaikkiin läppäreihin löytyy 12 v tupakansytkäri laturi. Meillä tällainen yleismalli, siitä löytyy pistoke niin vaimon työläppäriin, kuin omaan Lenovoonkin.
Juu kyllä, joitain etätöitä voi tehdä autoretkilläkin 🚍 kunhan vaan netti toimii.
https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet-ja-toimistotarvikkeet/tietokonetarvikkeet/kannettavan-laturit/hama-autolaturi-kannettavalle-70w/165080- Anonyymi
Kysyin vaan koska en tiedä inverttereistä paljoakaan enkä läppärin kulutuksesta.
Tuon tiedän että on saatavana 12V tupakansytytinlatureita läppäreihin.
- Anonyymi
Jostakin tupakansytytintyyppisestä saa ulos maks. 120 W eli 10 A .
Teoriassa akku riittää siis likimain 10 tuntia.
Tuossa oli myös latureita max 70 W eli miltei puolta pienempiä
Noilla tehoilla voisi olettaa kestoksi noin 15 tuntia, mutta voihan
lopussa tulla jo ongelmia jos jännite alentuu ,.
Ihan vaan maalaisjärjesllä nopeasti laskien näin, mutta tuolla
inventerillä saadaan jo hukattua melkoisesti energiaa, joten arvioidut ajat
saattavat jopa puolittua . Hifistelijät voi sitten laskea nämä pilkkujen kera.- Anonyymi
Ihan sama mitä saa ulos. Kulutuksen ratkaisee ainoastaan virran kuluttaja, eli tässä tapauksessa läppäri, joka tuskin vie 2A enempää..
- Anonyymi
100 Ah akun kapasiteetistä on käytettävissä noin puolet. 500 W invertteri ottaa akusta täydellä kuormituksella noin 50 A virran, jolloin akku kestää teoriassa noin tunnin. Mutta häviöt syövät osansa tästä ja käytännössä akku ei kestä tuntia. Läppärin laturi on läppäristä riippuen 50 -200 W tehoinen, joten siitä voisi haarukoida akun kestoksi muutamia tunteja, riippuen siitä tarviiko läppärin akkua ladata tyhjästä täyteen, vai onko se täysi jo alussakin.
- Anonyymi
Läppärin laturissa on ilmoitettu maksimiteho, jonka laturi antaa. Läppäri ei voi viedä yhtä paljon virtaa, eihän akku latautuisi läppäriä käytettäessä ollenkaan.
Läppärin virrankulutus riippuu monesta asiasta. Onko päällä Wi-fiä, näytön kirkkaus, äänen voimakkuus, millaisia ohjelmia siinä pyörii (myös taustalla) jne...
- Anonyymi
Olisko joku jo tehnyt asiassa käytännön kokeen teorioiden varmistamiseksi.
- Anonyymi
Ei vielä kun Joksu ei ole saanut selvää + ja - johtojen kytkennöistä.
- Anonyymi
Akkua voi ladata inventterillä niin ikiliikkuja on keksitty?🤩🤩
- Anonyymi
Perus toimistotyötä Excelin pyöritystä ja sähköpostien vastaamista reilun työpäivän. 3D renderöintiä nelisen tuntia jos mitään sisävalojen lisäksi ei käytetä.
- Anonyymi
Löytyy 12V sisään ja 15-2X volttia ulos 150W tai yli antavia pieniä muuntajia. Joilla 2 erimerkkistä kannettavaani toimii ja lataa myös akkua samalla eli antaa riittävästi virtaa
gigantti kannattaa kiertää kauppana, tuotetiedot virheellisiä aika monessa eri tuotteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4058879Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1723308- 171774
- 771146
- 761068
- 271055
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641011Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss79985- 55973
- 65930