MoccaMasterin, tuon sumppikoneiden Rolls-Roycen, huonoin puoli on liian kuuma kahvi, jota ei pääse ihan heti nauttimaan, Joutuu viitisen minuuttia pitämään mukissa jäähtymässä.
Halvat korisevat muovirimpulat ovat tässä suhteessa parempia. Tosin kahvihan on niillä tehtynä melkoista sumppia, koska yhden vastuksen keittimissä vesi ehtii jäähtyä liiaksi ennen kahvijauheeseen päätymistä.
Halvat korisevat muovirimpulat ovat tässä suhteessa parempia. Tosin kahvihan on niillä tehtynä melkoista sumppia, koska yhden vastuksen keittimissä vesi ehtii jäähtyä liiaksi ennen kahvijauheeseen päätymistä.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Päinvastainen ongelma koettu täällä. Ko keittimellä kahvi ei tarpeeksi kuumaa.
Kunnan sosiaalitoimistosta saa hyvällä tuurilla rahaa ainakin pesukoneen hankintaan. Ehkä myös kahvinkeittimeen?
Sama täällä. En pidä kahvin haileudesta. Kun kerman vielä lisää, niin kylmäksi jää.
Moccamasterit ovat yliarvostettuja vehkeitä, jotka edustavat jonkinlaista huippua lähinnä ihmisille jotka eivät tiedä oikeasti hyvästä kahvista yhtään mitään.
Ymmärrän kyllä ettei kaikilla ole varaa sijoittaa sataa euroa laatukeittimeen, jollainen Moccis on. Mutta kun laite kestää sukupolvelta toiselle, niin investointi on perusteltavissa.
Meillä on toinen menossa. Ei siinä vanhassa varsinaisesti vikaa ollut, mutta haluttiin muotoilultaan pyöreämpi versio.
Kuten sanoin, Moccamaster "laatukeitin" lähinnä kahvista mitään ymmärtämättömille.
Kuten sanoin, niin "köyhällä" ei ole varaa ostaa kunnollista kahvinkeitintä. Moccis maksaa halvimmilaankin sen sata euroa.
Parempaa keittävän saa marketista 30 eukulla. Moccis sopii koreileville kulttiesineitä harrastaville.
En tiedä köyhistä, mutta Moccamasterit ovat kyllä ihan samantasoisia keittimiä kuin mitkä tahansa markettimuovirimpulat. Saa niillä jonkinlaista kahvintapaista, mutta jos haluaa kunnon kahvia, voi moisilla heitellä vesilintua.
Tuollainen 30 euron rimpula sopii köyhälle.
Kyllähän sinä köyhistä tiedät, kun näet sellaisen joka kerta peilistä.
Siis myönnät että se Moccis on statustavara....
Ei vaan Moccamaster on paras kahvinkeitin, joka vaan on köyhälle liian kallis. Pitää mennä töihin, jotta saa ostettua Moccamasterin. Et saa 30 eurolla laatukeitintä.
Kaikki eivät tarvitsisi Moccamasteria, esim. jos laitat lähes puolikuppia maitoa sekaan. Siihen kelpaa halpa keitin hyvin.
Hyvä keitin suodatin kahvien luokassa.
Ei taida olla parempaa?
Toki jos haluaa ja tykkää toisen tyyppistä juomista ja toisella tapaa valmistetuista kahveista, niin mikä siinä, mutta ei sinun kannata makuasioihin puuttua.
Tyhmähän sinä olet, härnääjä.
Jos keität liian huonosta kahvista. 2v sitten osti toisen Mocca m. maksoi jotain 170e . Keitin pitäisi puhdistaa muuten se kahvi alkaa maistua pahemmalta.Kahvista irtoaa rasvaa.
Luotan tokmannin kakkosen ideale-teknologiaan it won't let you daun
Maitokahvista pitävänä tuo kuumuus on tosi hyvä , ja saahan normilämpöistä kun toisesta napista sammuttaa toisen vastuksen pois päältä . hyvä keitin , paras .
Moccis muuten hyvä mutta vaatii mikrouunissa käyttämistä, jotta lämmön saa riittävän ylös - kupissa.
Juuri näin.
Se vastus pitää kahvin lämpöisenä pannussa, mutta ei vaikuta sen valmistukseen.
melkoista sarkasmia...onko jo kehitetty puukenkämaassa tippalukko, joka ei nokota?:D
Oliko se ylläpitovastus peräti ..70 W
Perusmalllissa kyllä. Tehonvalitsemalla olevassa mallissa voi käyttää 35 watin tai 70 watin lämmitystä. Tuo pienempi teho riittää ihan hyvin. Keitän 3/4 kannullista kahvia, joista ensimmäisen kupin jälkeen jää vielä puolikas lämpölevylle.
Katkeaako se lämpölevy tässäkin lain vaatiman 40 minsan jälkeen.
Uusissa ikävä kyllä. Omani on vanhalta hyvältä aikakaudelta, ja pysyy päällä niin pitkään kuin vaan sähköverkossa riittää poweria.
Puolipäivää levyllä seissyt kahvi onkin ihan parasta, eikä sitä ilman voi pärjätä.
Sain muutama vuosi sitten lahjaksi Moccamasterin, mutta annoin pois parin kk jälkeen. Liikaa irtovia osia omaan makuun. Se perus malli missä irtoaa vain pannu riittää mulle.
Irto osat on hyvät, koska ne saa nakattua tiskikoneeseen. Kerran viikossa suunnilleen käyvät konepesussa.
MoccaMasterilla saa keitettyä parhaat kahvit. Hiukan hankala se on pestä, mutta paras kahvi sillä tulee.
Jos astianpesukoneen käyttäminen on hankalaa, niin sitten joo.
Vesisäiliö ei ole irrotettava kuten esim. omassa entisessä Philipsissäni.
Minin tutu se se Barrista.
anto neuvvoa,
jotta pitäsi sen suodattimen reunja,
niinku huuttoo,
ja tietenni esi kastella.
Kun kuksasta juo, suu ei pala, on kahvi kuumaa tai ei.
Hehheh. Kuksassa se nimenomaan pysyykin kuumana, koska puu ei johda lämpä samalla tavalla kuin peltimuki tai porsliinikuppi.
Minusta kyllä vaikuttaa paljonni se,
Mummo vainaan kahvi panun, ja puuro kattilan antasin pois.
Kun ne ei oikein sovellu thän nykyään käytämääni indukto pannuun.
Eikä mummu oikein halunnu uusia asijoita.
",..koska yhden vastuksen keittimissä vesi ehtii jäähtyä liiaksi ennen kahvijauheeseen päätymistä."
No johan oli vitsi. Oma halpis-Ideale lämmittää veden yhdellä vastuksella tosi kuumaksi, lähinnä termostaatti vaikuttaa. Se katkoo ja kytkee virtaa kun kahvi on kannussa.
Yhden vastuksen keittimessä vastus on alhaalla pannun lämpölevyn alla. Sieltä kun vesi kiipeää keittimen yläosaan se jäähtyy liiaksi.
Ongelma vielä pahenee vanhetessaan, kun vastuksen sisään kiinni palanut kalkki heikentää lämmitystehoa entisestään. Sen vuoksihan ne korisevat helvetillisesti. Moccamasterissa on oma vastus veden lämmittämiseen, ja sinne jää aina tilkka vettä, eikä sitä keitetä pois. Näin ollen myös kalkkeutumisongelmakin on pienempi.
Ei ollenkaan välttämättä heikennä, omassa halvassa yksi-vastuksellisessa vesi suodattuu varsin kuumana, ei yksin suppiloon vaan vielä pannuunkin. Näissä on paljon eroja.
Termostaatti ratkaisee, ja laitteen teho.
Korinaääni tulee tulee jo uutenakin ja johtuu vedenpaineesta, kuten kiehuvassa kattilassakin kansi nouseskelee ja korisee,,,normi fysiikkaa.
Yllättävän paljon tuota keittimien äänentasoa tuotearvosteluissa ihmiset moittivat. itse en viivy korva sen vieressä, vaan menen toiseen huoneeseen keittiöstä muutenkin.
Ei siinä muovikeittimessä ole termostaattia kuin katkomassa vastuksen päälläoloa, jos menee liian kuunmaksi. Vanhetessaan keittoteho heikkenee, koska kalkki estää lämmön tehokkaan siirtymisen veteen. Tuo on perusongelma yhden vastuksen viritelmissä.
Moccamasterissa on lämpölevylle oma vastus, jota ei tarvitse naksutella päälle ja pois, koska se on mitoitettu siihen käyttöön. Veden kuumennusvastus on sitten erikseen.
Korina tulee vastukseen jäävän veden kiehumisesta. Yhden vastuksen keittimissä se kiehuu pois, koska samaa vastusta käytetään lämpölevyn kuumentamiseen. Kahden vastuksen keittimissä keittovastuksen virta katkaistaan pois, kun vettä ei enää riitä nostettavaksi säiliöstä. Vastukseen jää sisälle siis tilkka vettä.
Halvoissa keittimissä lämpötila on mitä sattuu ja ovat yksilöitä ja vesiputkistosta osa on silikoniletkua ja jopa muovia joista saattaa irrota ”myrkkyjä” tai makuja.
On Moccamasterissakin valo , joka ilmoittaa "decalcify"-ajankohdan...hmm
Joku hienompi malli sitten. Ei mun mocciksessa ole kuin ne valot kytkimissä.
Minä käytän murukahvia pelkästään. Mielestäni kahvi on millä tavalla tahansa valmistettuna vähemmän hyvän makuista. Käytän sitä ainoastaan keskushermostoa stimuloivana aineena aamuisin (huumeenako käytän?)
Yksi kaveri juo kanssa murukahvia. Mutta sen vuoksi kun tekee ulkohommia. Termokseen keitetty vesi pysyy pidempään lämpimänä kuin kahvi. Lisäksi tietysti pullon huoltokin on helpompaa, kun ei tarvitse joka käytön jälkeen pestä.
Hyvä konsti.
Melko surkea laite tuo moccamasteri, aika ajanut ohi.
Hyi hitto, keittimessä muhinut kahvi. Itse keitän vedenkeittimellä veden ja laitan suodattimen läpi.
Joo, pitää keitellä kahvit Mocca Masterilla ja katsoa Tanskalainen maajussi kakkoselta.
Meikkä painaa duunia ja ryystää samalla mocciksen duunaamaa sumppia.
Veden tulee olla riittävän kuumaa, että kahvista voi tulla hyvää. Olet siis tyypillinen vaaleiden halppis kahvien lipittäjä joka ei ymmärrä kahvista mitään.
Nää on jotain 2–3 paahtoastetta mitä tulee ryystettyä. Vitivalkoista ykkösluokkaa en ole juonut vuosiin.
Tohatsu on paljon parempi perämoottorina kuin mikään Mokamaster.
Persut ovat sumppipersuja vaikka kiehuvassa kahvissa keittelesi.
No minä olen duunia painava sumppivasuri.
Juokaa sitä kaljaa kuten tähänkin saakka olette juoneet, röh röh.
Moccamestari asialla
Murheensa kullakin.
ei viihtiny keittää söin vaa piparit pois
Ainoa oikea kahvinkeitin,jolla saa kunnon kahvin on perkolaattorikeitin!
Moccamasterit kalliita leluja.
Hmm, muutaman vuosikymmenen töissä käyneenä kelpaa sumppi kuin sumppi.
Nyt kun olen eläkkeellä, mulle luksusta on kahvipavuista jauhettu tuore tuote. Keittimenä puhdas, tavallinen kahvinkeitin, joka lorottaa vettä jauhetun kahvin päälle.
Voi laittaa kattilaankin ja kiehauttaa ja suodattaa. Sen verran kuin tarvii.
Moccamasterin kyky keittää kuumaa kahvia perustuu useisiin teknisiin ominaisuuksiin.
Moccamasterin lämmitysjärjestelmä koostuu tehokkaasta kuparista valmistetusta lämmitysvastuksesta, joka lämmittää veden nopeasti ja tasaisesti korkeisiin lämpötiloihin.
Tämä varmistaa, että kahviuutoksen lämpötila on optimaalinen (yleensä 92-96 °C), mikä puolestaan tuottaa täyteläisen ja tasapainoisen maun.
Lisäksi Moccamasterin suihkupääjakelujärjestelmä varmistaa, että kahvipuruille suihkutetaan tasaisesti kuuma vesi, joka mahdollistaa tasaisen uutoksen kaikista kahvipuruista ja siten paremman maun.
Moccamaster on myös erittäin helppo pitää puhtaana useista syistä. Sen modulaarinen rakenne mahdollistaa helposti purettavat osat, kuten kansi, suodatinsuppilo ja kannu, jotka voidaan puhdistaa astianpesukoneessa tai käsin lämpimällä saippuavedellä.
Lisäksi Moccamasterin osat, kuten suihkupää ja kuumavesisäiliö, ovat helppo puhdistaa esimerkiksi käyttämällä etikkaa tai sitruunamehua poistaakseen kalkin ja kahvinjäämät.
Tämä säännöllinen puhdistus takaa, että kahvin maku ei vääristy ja laite pysyy hyvässä kunnossa pitkään. Moccamasterin suodatinjärjestelmä on myös suunniteltu niin, että se estää ylimääräisten kahvipurujen pääsyn juomaan, joten kahvi on aina puhdasta ja maukasta.
Kaiken kaikkiaan Moccamasterin tekniikka ja suunnittelu mahdollistavat sen keittävän korkealaatuista ja kuumaa kahvia samalla kun se on helppo pitää puhtaana ja hyvässä kunnossa.
Moccamasterissa ei ole irrotetettavaa vesisäiliötä esim.
Sitten se kumma piirre, ettei kaikista lisäävastuksista huolimatta M. osaa keittää riittävän kuumaa kahvia. Ylihinnoiteltu status-keitin..
Tuon takia myin oman Moccikseni poies.
mun keittimes on tekoäly kaukosäädin ja ajastin ja automatiikka ja se tietää sanomattaki kun haluan kahvi ja analysoi mun moodin ja kahvi sen mukaan keittä valmiiksi. pesee keitin itse itsensä. ja leipoo kahvipullaa
Mocciksilla verkkahousut leveilee.
Käsikäyttöinen latte kone 1000e.
Moccamaster on surkea kun vertaa oikeeseen papukahviin. Ei kahvijauhoilla voi millään saada hyvää kahvia
ei Mocca-master mikään PARAS keitin ole , mutta kestävä kylläkin .
Moccamaster on köyhille. Hommasin ulkomailta MoccaDominan semmosen yleiskoneen joka hoitaa kaikki hommat kotona
Tosi kuumaa on Moccamasterin kahvi. Ei sellaista kylmää kuten halvoilla muovirimpuloilla tulee.