Ihan turhaa vatuloida mahdollisella liittymisellä ennen Ruotsia. Kaikki tietävät että liittymisen esteenä on Turkki ja Unkari. Mikäli molemmat ratifioivat Suomen mutta ei Ruotsia niin meidän on liityttävä melko pikaisesti. En usko että jäsenyyttä voi jättää epämääräiseksi ajaksi pöytälaatikkoon. Siinä tapauksessa pitäisi varmaan kutsua koolle jonkinlainen NATOn huippukokous ja tuumata yhdessä että mitäs nyt tehdään.
Suomen liittyminen ennen Ruotsia
Anonyymi-ap
685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomi ja Ruotsi liittyvät yhtä aikaa, se on selvä. Eriaikainen liittyminen kertoisi pakokauhusta ja Venäjän voimasta.
Joo liittykää Nato Tiltut vaan!
"Suomen liittyminen ennen Ruotsia"
No ei ihan, mutta melkein. :)
Mutta tietävätkö kaikki, ettei Turkilla ole mitään Suomen ratifioimista vastaan? Ongelmia on lähinnä Ruotsin kanssa. Asia hoituu, ota iisisti.
Jos kerran Turkilla ei ole mitään Suomen liittymistä vastaan niin nimi lappuun ja lappu postiin. Suomi on hakenut jäsenyyttä itsenäisenä valtiona ilman mitään mainintaa Ruotsista. Ylipäällikkö on ottanut ihan oikean linjan eikä lähde julkisuudessa vatkaamaan eri mahdollisuuksista.
AP
Olisiko niin että Suomi jarruttelee ja odottaa Ruotsia, esim Niinistö ei allekirjoittanut Natolakeja vielä koska Ruotsilla menee pari viikkoa omiensa viimeistelyyn.
Turkki tarjoutui ratifioimaan Suomen ensin mutta meiltä on viestitetty että mieluummin yhdessä Ruotsin kanssa. Torstaina Suomi, Turkki ja Ruotsi taas neuvottelevat.