Uskotteko rehellisesti siihen, että kaikkivaltias Jumalanne kykenee päättämään miljardien ihmisten kohtalosta? Vai onko teillä epäilyksen tunnettakaan siitä, että kaikkivaltias Jumalanne onkin pelkkää tarua ja ihminen on merkitykseltään vain muihin eläinlajeihin verrattavissa?
Kysymys uskovaisille
Syneus(m)
6370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletko joutojussi kun kyselet typeriäsi. Jumala päättää kaikesta, etkö sitä tiedä. Hän ottaa omansa taivaaseen mutta joutojusseille käy huonosti. Uskovaiset eivät ole eläimiä mutta joutojussit on Herra hylkänyt. Miksi te juotte koko ajan holipompelia. Se on syntiä. Olette nähkääs eläimiä, mitään eroa ei ole. Tuleeko nyt selväksi.
etsä kyllä kovin uskonveljeltä vaikuta ku tommosia puhut. Jumala on kaikkivaltias ja voi tehdä mitä vain, sen olen kokenut. Ihmiset eivät ole elämiä sitäpaitsi. Jumala on itse luonut ihmisen ja puhaltanut ihmiseen sielun, mitä eläimillä ei todellakaan ole. Jumala tahtoo kaikki ihmiset luoksensa, mutta harmi vain jotkut ovat niin olevinaan voimakkaita ja rohkeita että ovat sitä mieltä että eivät tarvitse Jumalaa. Jeesuksen kautta kuitenkin saa rauhan ja ilon, ja saa kokea että on jollekin tärkeä ja joku rakastaa. Siunausta
Jokainen ihminen päättää itse omasta kohtalostaan. Kukaan ei omista Jumalaa. Ei ole olemassa mitään yhtenäistä "uskovaisten" ryhmää. Tietyssä mielessä kaikki mikä on olemassa, on tarua. Eläinten hermojärjestelmissä on eroja; aika harva eläin pystyy tulemaan tietoiseksi tietoisuudesta itsestään. Mitä korkeampiin lajiin evoluutiossa tullaan, sitä pidemmälle kehittynyt hermosto.
"Jumala ei kylläkään ole kaukana yhdestäkään meistä: hänessä me elämme, liikumme ja olemme.
Hän on näet määrännyt päivän, jona hän oikeudenmukaisesti tuomitsee koko maailman. Ap. t. 17:28
Ihminen itse päättää tulevaisuudestaan tekemällä valintoja. Uskova ihminen ei ole fatalisti eikä nihilisti eikä narsisti, joten hän uskoo ja yleensä itsensä hyväksi ja muiden parhaaksi. Ihminen on luomakunnan kruunu, koska on siihen tehtävään valittu, ehkä väliaikaisesti, myös.
Eli, on ja ei ole sekä uskoo siitä huolimatta, tämä on siis vain minun näkemykseni, vaikkakin näin yleisellä tasolla sanottuna, toistettuna.
Verratakkin sitä saa, eläimen mielipiteeseen jos siihen on aihetta ja mahdollisuus.
Minulla on usko, jonka olen saanut lahjaksi, joten en epäile, mieti sanaa: Kaikkivaltias...!