Seronil annostuksen nosto

Olen nyt syönyt Seronilia reilu kaksi viikkoa masennukseen ja sosiaaliseen ahdistukseen. Aluksi viikko 10 mg, sitten 15 mg ja nyt kolmannesta viikosta annostus nostettiin 20 mg. Aluksi ei ollut muuta sivuoireita kuin unettomuutta, muta nyt kun nostettiin 20 mg, niin alkoi olo huonontua. Ei jaksais mitään ja makaan vaan sängyssä. Onkohan tuo 20 mg liikaa mulle vai vaan annostuksen nostosta aiheutunutta sivuoiretta, joka menee ohi?

Kellään ollut samanlaista?
62033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikö näissä ole juuri tuo vaihe että saattaa tuntea olonsa huonommaksi ennenkuin se paranee.
Moni lopettaa tässä vaiheessa kun luulee ettei lääke sovi ,,mutta tuo vaihe menee ohitse ja silloin alkaa elämä taas tuntumaan oikealta .

Äänestä
  • Ei minulla kyllä ollut mitään olon huonontumisvaihetta alussa, enemmänkin lopetuksen oireiden aikaan ja vähennellessä milloin tuntui kuin sähköiskut olisi kipunoineet päässä. Isommalla annoksella SSRI lääke lisäsi päiväväsyneisyyden tunnetta ja välinpitämätöntä oloa sekä leikkasi loputkin seksuaaliset halut ja kyvyt.
    Suotuisa vaikutus lääkkeen nostosta kesti aikansa, kunnes edellämainitut haitat korostui niin paljon että päädyin ajamaan alas lääkkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei minulla kyllä ollut mitään olon huonontumisvaihetta alussa, enemmänkin lopetuksen oireiden aikaan ja vähennellessä milloin tuntui kuin sähköiskut olisi kipunoineet päässä. Isommalla annoksella SSRI lääke lisäsi päiväväsyneisyyden tunnetta ja välinpitämätöntä oloa sekä leikkasi loputkin seksuaaliset halut ja kyvyt.
    Suotuisa vaikutus lääkkeen nostosta kesti aikansa, kunnes edellämainitut haitat korostui niin paljon että päädyin ajamaan alas lääkkeen.

    Yksi teoria päiväväsymyksen lisääntymiselle on SSRI vaikutukset unisykleihin. Se supistaa REM-unen määrää mikä saattanee ilmetä päiväväsymyksenä. Se voi myös selittää joidenkin kokemat intensiiviset unet ja herkemmän heräilyn (milloin unetkin muistaa paremmin).

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Yksi teoria päiväväsymyksen lisääntymiselle on SSRI vaikutukset unisykleihin. Se supistaa REM-unen määrää mikä saattanee ilmetä päiväväsymyksenä. Se voi myös selittää joidenkin kokemat intensiiviset unet ja herkemmän heräilyn (milloin unetkin muistaa paremmin).

    Ja suosittelen luottamaan intuitioosi. Jos tuntuu että aine on turruttava tai väsyttävä etenkin kun jatkat käyttöä tai olet huomannut isommalla annoksella kasvavan väsymyksen, se voi olla lääkkeen syytä. Aiheesta on tutkimusta esim SSRI induced apathy syndrome. Jollain voi olla lisääntynyttä apaattista ja väsynyttä oloa SSRI-lääkkeissä. Itselläni pienempi annos teki vähemmän tätä, isompi teki paljon.

    Äänestä

  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    🍒 ­­N­y­­­m­­­f­­­o­­­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17742380Q

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Kuuluu asiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen nyt syönyt Seronilia reilu kaksi viikkoa masennukseen ja sosiaaliseen ahdistukseen. Aluksi viikko 10 mg, sitten 15 mg ja nyt kolmannesta viikosta annostus nostettiin 20 mg. Aluksi ei ollut muuta sivuoireita kuin unettomuutta, muta nyt kun nostettiin 20 mg, niin alkoi olo huonontua. Ei jaksais mitään ja makaan vaan sängyssä. Onkohan tuo 20 mg liikaa mulle vai vaan annostuksen nostosta aiheutunutta sivuoiretta, joka menee ohi?

Kellään ollut samanlaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu