Pakotteet ja autojen tuonti Venäjälle Suomen kautta

Anonyymi-ap

Luin juuri HS:n tämän päivän artikkelin jossa kerrottiin miten Venäjän ja Georgian raja ’vuotaa’.

Tähän pakko todeta että kyllä se raja mitä ilmeisemmin vuotaa melkoisesti Suomen kohdallakin. Tällaiseen johtopäätökseen ainakin tulin kun matkustin joku viikko sitten Saksasta Helsinkiin. Laivalla juttelin kahden venäläisen kanssa ohi mennen. Kummankin matkan ainoa tarkoitus oli viedä auto Venäjälle ja tienata hyvät rahat. Kehuivat avoimesti miten hyvät rahat isoista autoista voi tällä hetkellä saada. Mietin onko se tosiaan näin helppoa eli ostaa venäläisenä vajaa 100k euron arvoinen lähes uusi auto omiin nimiin Saksasta ja hankkia reissua varten Saksan ’vientikilvet’ ja eikun menoksi ilman hämminkiä.

(En kysellyt yksityiskohtia, enkä sitä asuvatko esim pysyvästi ulkomailla ja onko käytössä esim kaksi passia. Tällaisia kysymyksia tuli mieleeni kun mietin että miten auton kauppa hoituu nykyisin Saksassa venäläisille.)

7

214

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se tollojen Eu pakotteet!

    • Anonyymi

      Ei tuollaisten keinottelijoiden touhuilla ole suurtakaan merkitystä muille, kuin heille itselleen.

      Kokonaisuutena Venäjän talous on pahassa kaaoksessa.
      Toisaalta jättiläisvaltiolla on suuret voimavarat.

      Suuret vararahastot kyllä auttavat jonkin aikaa.

      • Anonyymi

        Tänään viimeksi uutisissa suomalainen toimittaja haastatteli venäläisiä siviileitä aiheesta. Ei kuulemma tunnu eikä näy EU:n huimat pakotteet missään. Muutaman prosentin oli jonkun ruokatavaran hinta kaupassa noussut. Suomessakin vain 50-500% ovat nousseet.... Taitaa olla EU Suomi, joka eniten on näistäkin talouspakotteista kärsinyt. Onneksi saamme EU:lta hurjat korvaukset ja tuet sen takia. Sannukka ja Tuppurainen varmaankin hoitavat tämänkin asian kuntoon.


    • Anonyymi

      Pakotteet poikii toisenlaisia miljoonamiehiä ja Eu kärsii!

      • Anonyymi

        EU on "luonut" hurjan määrän miljardöörejä ympäri maailman erilaisten tukien ja päästökauppojen avittamana. Päästökauppa on maailman suurin kusetus, josta kukaan ei tiedä, minne milajrdit katoavat. Ainoa, mikä on varmaa, niillä rahoilla ei ilmastoa pelasteta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EU on "luonut" hurjan määrän miljardöörejä ympäri maailman erilaisten tukien ja päästökauppojen avittamana. Päästökauppa on maailman suurin kusetus, josta kukaan ei tiedä, minne milajrdit katoavat. Ainoa, mikä on varmaa, niillä rahoilla ei ilmastoa pelasteta.

        1milajrdit=10Miljardia ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe