https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/99680f41-5b19-433a-9030-113c94d58c82
Kyllä 600 € perustulo auttaisi monen pien eläkeläisen / tuloisen arkea.
Sekoomus varmaan nousee vastustamaan?
Kyllä 600 € perustulo auttaisi monen pien eläkeläisen / tuloisen arkea.
Sekoomus varmaan nousee vastustamaan?
Vastaukset 46
Vanhimmat
Kenellekään ei pidä maksaa vastikkeetonta tuloa! Esityshän on täysin järjetön!!
Kuka haluaa käydä töissä maksaakseen tämänkin? Ei sellaista voi vaatia keneltäkään!
Kaikkihan te käytte töissä ja maksatte ilmaiseksi ulkomaalaisten elämän. Te kaikki Suomalaiset rahoitatte Suomen raiskaajat ja katuväkivallan ja huumekaupan. Ilman teitä työssäkäyviä ja typerää loiseläjien Kela kerhoa Suomi olisi turvallinen ja hyvinvoiva maa.
Montako vuotta menee vielä herätä siihen ?
Purralta ohjeita
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009389272.html
Oletko koskaan kuullut sosiaalituista? Ovat aika paljon yli 600
Kyllä on palkoissa sanomista jos tuon jälkeen ei työ kannata
No sinun logiikkasi mukaan myös olemassaolevat työttömyyskorvaukset ja toimeentulotuki pitäis lopettaa vai??
Kysehän on perustulosta, että selkeytetään tilanne ja turha paperinpyöritys pois..eikö mene kaaliin häh??
Sinähän maksat joka päivä pakolaisten ilmaista elämää.
jos Kokoomus olisi asia-puolue se kannattaisi perustuloa= ostovoimaa kansalle- tuo vaan pitäs olla isompi kansanpalkka- mutta tuokin olisi suurin edistysaskel Suomessa sitten eläkkeiden aloittamisen 1950-luvulla.
Kiitos vihreät ja Vasemmistoliitto- kansa äänestää tietä,
Kansanpalkka hyödyttää jokaista suomalaista. Vain aivopestyt fasistiporvari-sekopäät vastustaa sitä,
kansa äänestää teitä- ja SOS-DEMia SDPtä- koska Marin-hallitus pelasti suomen kansamme v. 2019-2023 .
Vihreät ottaisi käyttöön kolmannen juridisen sukupuolen. 😁
Henkilö jolla on sitten kakasi pimslooraa tai kaksi jormaa.
Harvoin Vihreiltä on tullut fiksuja esityksiä - mutta kansalaispalkka / perustulo on fiksu esitys!
.... lainarahallako?
höh !!
Oletko koskaan kuullut sosiaalituista?
ei ole kuluerä koska kansanpalkka palautuu veroina valtiolle-
sensiaan rikkaiden yritystuet valuu menoeränä ulkomaisille veroparatiisitielielle persuporvarien hallintarekisteri-korruption kautta verottomana?
Työssä oleville 600-1000e ylimääräinen raha se motivoi menemään töihin.
eikös suomessa oo työvoimapula- töihin ei kannata mennä-
mutta kansanpalkka pysyisi vaikka menee töihin eli työbteko kannattaisi sillon.
600- mieluumin enempi pitäs tulla HETI-
Suomen kansa kärsinyt jo liian kauan ilman rahaa- ja rahat menee rikkaille eliiteille.
Oletteko koskaan nähnyt teollisuuden palveluksessa olevaa Vihreetä?
Kyllä vihreät nettoveronmaksajien kustantamissa työpaikoissa useimmiten ovat, jolleivat elä pelkästään nettoverojen mahdollistamien tukien varassa. Saarnaavat talaouskasvun vastaista sanomaansa, vaikka itse elävät talouskasvun tuottamilla nettoverovaroilla.
Siksihän ne haluaa että saisivat äänestäjiä ja mamut vaan on kelan tuilla
Epäilen että on minimi , kaikki muu raakataan pois ?? Vihreeseen siirtymään !
Miksi, se on mahdoton toteuttaa, tukijusseille ja duunareille liian pieni, ekollit tyrmäävät tietenkin kokonaan, kun arbeit mact frei takaa palkanpolkijoiden jonot työnteettäjille.
Paljonkohan sinäkin muka teet työtä oikeaan maanviljelijään verrattuna? Työntelet kusikolpakoita tiskillä ja manaat juopoille jusseja!
Rahoitus sosialistien tapaan taikaseinästä?
Perustulon pitäisi olla takuueläkkeen suuruinen. Saan sitä 922 euroa, ja satasen verran tuli vaalikaudella "vappulisää". kiitos.
Ihan reilua, 600e perustuloa, ja kansanedustajalle 80 000e?
Tarkoitatko sosiaaliavustusta?
Vihreät ovat taas jauhameet khattia koko yön ja tässä on tulos.
Varmaan ja sekin ehdotus että jos kannabis vapautettaisiin lisäisiä työpaikkoja minä ole tätä mieltä 🤣 siinä loputkin jäisivät nauttimaan olostaan eli ei kun kannabis vapaaksi ja perustulo niin no vot johan alakaisi pelittää.
Moniko verotettu menisi konkurssiin tuota perustuloa toisille maksaakseen ? Raha ei synny tyhjästä .
Vihreät eivät pohjimmiltaan ymmärrä, miksi kehitysmaat ovat kehitysmaita ja millä tavoin kehittyneestä teollisuusmaasta tulee ennen pitkää kehitysmaa.
Iltapäivällä se onkin 200 e/kk.
kelan tukemassa työ harjoitelussakaan saa käteen sen ennenpää, niin osan ottajat vähenee harkoissa,
Vihreät voivat maksaa toisten toimeentulon ihan omasta pussistaan, mikään ei estä tekemästä oman tyylistä vapaata politiikkaa.
Vihreä ei saa tuolla summalla kuin muutaman päivän huumeannokset, Joutuu varastamaan päivittäin fillareita
Meillähän on jo "perustulo" Jos perustulo olisi sama kaikille niin toisille se olisi pelkkää ylimääräistä kaljarahaa ja toisille riittämätön.
Henkilö voittaa esimerkiksi lotossa. Käskee työnatajan painua vittuun ja alkaa elämään lottovoitolla Henkilöä palkittas perustulolla?
Henkilö perii isonkasan rahaa Käskee työnantajaa painumaan vittuun jolloin sitä palkitaan ? perustulolla?
Kyllä tuossa annetaanko henkilölle VERO.euroista lisää rahaa pitää vaikuttaa onko henkilöllä jo ennestään rahaa. Jos on rahaa ennestään eikä ole työmarkkinoiden käytössä koska käskee työnantajia menemään vittuun niin ei mielestäni tarvi perustuloa?
Ei edes vihreät ole niin tyhmiä että ne kuvittelee että Kaikki ihmiset on köyhiä joilla ei mitään tuloja ole. Mitään järkeä ei olisi monellesadalle - tuhannelle ihmiselle jotka jopa erittäin varakkaita vaikkakin täysin tulottomia (no ehkä kerran vuodessa kahdessa saavat osinkoja muutaman miljoonan) alkaa maksamaan mitään "perustuloa".
Säästöt pitää repiä eduskunnan ylimitoitetusta eduista. Jos kansaedustaja tarvitsee avustajaa hän maksaa sen itse. Verorahoilla liikaa näitä vetelyksiä.
VIHREET ITU - HIPIT HAISTAKAA EHOTUKSILLANNE KIEROSILMÄSEN KOIRAN PASKA. ALOTTAKAA OMISTA PALKOISTANNE ALENNUS VITUN IDIOOTIT SAATANAN ILMASTO HIPIT.
Perustulo koskisi kaikkia Suomessa oleskelevia, kyllä tänne sen jälkeen tulijoita olisi...
Kannustaisihan tuo nuoria olla menemättä töihin ja jäädä kotiin pössyttelemään , vihreät = suomen alasajon ja tuhontie.
Miksi pitäisi vielä sosiaaliturvan lisäksi maksaa tällainen summa. Tottakai se on kaikille kivaa saada lisää rahaa, mutta kenen pussista se tulee??
Eikö vieläkään tajuta, että rahaa ei vaan ole.
600 euroakin olisi parempi kuin ei mitään, jos siihen päälle tulisi muita tukia. Asumistuki on kaikkein vaarallisin tuki, se valuu hukkaan vuokramarkkinoille.
Hämmästyttävää ette tuo perustulo ole vieläkään tullut voimaan?. Luin sen kokeilun hyviä vaikutuksia kokeilussa mukana olleille niin lista oli pitkä, ovat tyytyväisempiä elämäänsä eli elämän laatu paranee, vähensi masennusta merkittävästi, vähensi psyykkistä kuormittuneisuutta jne. Tarjosi mahdollisuuksia osallistua yhteiskuntaan esimerkiksi vapaaehtoistyöllä. Moni pystyi aloittamaan pienyrittäjänä yms.
Mutta jostain syystä tehdään juuri päinvastaisesti, eli eikun vaan lisätään "työttömyys" juttuja,rangaistuksia,pakkoja ihmisten huonoa oloa jne ^^