Vaalikelpoisuuden menettäminen

Anonyymi-ap

Tuli tällainen vastaan ;
Kunnanjohtaja ilmoitti, että valtuusto voi ottaa halutessaan käsittelyyn kiireellisenä asiana xxxxx xxxxxxx vaalikelpoisuudesta päättämisen, perusteena olosuhteissa tapahtunut muutos.



Kunnanjohtaja esitti asian käsittelyä kiireellisenä asiana kuntalain 95.2 §:n nojalla. Oikeuskäytännössä (KHO 1935 I 8) vaalikelpoisuuden menettämistä on pidetty sellaisena kiireellisenä asiana, joka voidaan käsitellä kiireellisenä asiana kuntalain 95.2 §:n nojalla.

Xxxxx xxxxxxx on valittu hallintojohtajan virkaan. Kuntalain 72 § 1 momentin 2 kohdan mukaan hän on menettänyt vaalikelpoisuuden valtuustoon ja kuntalain 73 § 1 momentin 1 kohdan ja 3 kohdan mukaan menettänyt vaalikelpoisuuden kunnanhallitukseen.


Mitähän tämä vaalikelpoisuud n menettäminen tarkoittaa. Onko hän tehnyt jotain vilppiä tms ??

0

99

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        121
        1835
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1630
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        51
        1195
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        46
        1062
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        968
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        866
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        50
        866
      8. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        810
      9. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        788
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        38
        787
      Aihe