Suomalainen Mustafa tyytymätön Suomen byrokratiaan

Kun lomareissulla Somalimaassa syntyi perheeseen lapsi, niin eipä sitten saanutkaan lapsi Suomen kansalaisuutta. Onhan tuo pöyristyttävää.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009229407.html
2881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Hyvä laki

Äänestä

Supo hoitaa tuon ongelman helposti. Saihan venäläinen Timtsenkokin tuosta noin vain Suomen kanalaisuuden, vaikka ei edes osannut suomea.

Äänestä
  • Migrin miehet antaa työlupii thai hierojille , se on tärkeämpää työtä !!

    Äänestä

Hassan toivotetaan jäämään alkuperäiseen kotimaahansa!

Äänestä
  • Siellähän tuo suurimman osan ajastaan viettää kultakaivoksellaan.

    Äänestä

Viranomaiset ovat rikkoneet lakia. Pakko on päitä putoilla. Kyllä virkamiehilläkin on vastuunsa.

Äänestä

Mitä vttua. Tästä näkee, että luultavasti tällekin porukalle on myönnetty turvapaikka ja kansalaisuus väärin perustein. Eikös nuo ole alunperinkin vain siirtolaisia sosiaalisin perustein.

Tanska ainakin on noita kotimaanmatkailijoita palauttanut syntysijoilleen jo ajat päivät.

Äänestä

Lomalla kävi synnyttämässä? Hmmmm.....

Äänestä

Painuisi omaan maahansa, väärin perustein somput ovat tänne tunkeutuneetkin.

1Äänestä

Lapsen isä epäilee, olisiko kysymys rasismista. Ei ole, kyllä suomalaisessa byrokratiassa tuollainen kuvattu hankaluus on ihan mahdollista kenelle tahansa.

Äänestä

Tää on niin väärin käy ihan harmittomilla lomilla johon saatu rahat ja sitten sattuu lapsi syntymään juuri lomamatkalla eikä lapsi saa Suomen oikeuksia jää ilman sosiaali avustuksia kyllä kaikille lomat pitää taata ja maksaa

Äänestä

Suomen passi ei tee Mustafasta suomalaista.

Äänestä
  • Suomen passin saa vain Suomen kansalainen.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Suomen passin saa vain Suomen kansalainen.

    Gennadi Timtšenko omistaa myös Suomen passin, mutta hänestä ei tule koskaan suomalaista kuten ei Mustafastakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Gennadi Timtšenko omistaa myös Suomen passin, mutta hänestä ei tule koskaan suomalaista kuten ei Mustafastakaan.

    Suomen kansalainen on suomalainen.

    Äänestä

Somalia somaleille!

1Äänestä
  • Somalimaa ei ole Somalia.

    Äänestä

Työssäkäyvien suomalaisten veroeuroilla maksetaan noiden somppuloisten loisimet lapsilisistä lähtien, destakaisit matkustelut jne(ei muuten pieni summa tuolle pentueelle)

Äänestä

Miten voi lomailla sota tantereella jossa tulee pelkkiä ruumiita noi on Pakolaisia ei Lomalaisia

Äänestä
  • Somalimaa on Suomen kaltainen demokraattinen tasavalta, jossa on monipuoluejärjestelmä. Ei siellä mitään sotaa ole.

    Äänestä

mustafa epäilee rasssismia, mutta sama ongelma oli aikoinaan kyläkauppiaalla, ei saanut passeja lapsilleen kun nämä syntyi brasiliassa, MUTTA SE SAATANAN RASSSIMIS, SIITÄHÄN SAA RAHAA. RAHAAAAAAAAAAA

Äänestä
  • Kyläkauppiaan eukko ei kait ollut suomalainen.

    Äänestä

Nyt on mitä parhain tilanne palauttaa koko perhe niin ihanaan Somaliaan!

Kun haluavat lomailla Somaliassa - voivat he siellä asuakkin!

Äänestä
  • No sittenhän sinut palautetaan Venäjälle.

    Somalimaassa ja Somaliassa kun on yhtä paljon yhteistä kuin Suomessa ja Venäjässä.

    Äänestä

Kyseessä on tuo Suomessa maleksiva somalialainen maanvaivam Mustafe Hassan .

Hän lähti perheineen perustamaan kultakaivosta kotimaahansa Somaliaan. Telkkarissa näytettiin asiasta dokumenttia. Koko puolentoista vuoden aikana Mustafa ei tylskennellyt päivääkään kultakaivoksellaan, eikä koko hanke liikkunut mihinkään.

Todennäköisesti KELA:n lapsilisillä ja rahoilla elettiin tuolloin, ja samat lapsilisät juoksevat Somaliaan edelleenkin. Tämän saamiseksi isän pitää oleskella Suomessa, muka töissä, vaikka mitään töitä ei tämä sosionomi tee.

Äänestä
  • Toiset pystyy perustamaan kultakaivoksen pelkillä Kela-tuilla. Sitten on nämä australialaiset firmat, jotka tarvitsevat miljardeja.

    Äänestä

  • Pitäisiköhän Somaliaan ja Somalimaahan perustaa KELA konttori niin turvapaikan omaavan ja turvapaikan hakijan ei tarvitse matkustaa Suomeen, näin ei somalialainen saastuttaisi niin paljoa ilmakehää.
    Vihreät varmaan kannattavat tätä hienoa ehdotusta. Se olisi hyvin kätevää, kävisi vain paikallisessa KELA konttorissa ja rahan tulo olisi varmaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun lomareissulla Somalimaassa syntyi perheeseen lapsi, niin eipä sitten saanutkaan lapsi Suomen kansalaisuutta. Onhan tuo pöyristyttävää.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009229407.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu