Kertokaapa minkä firman puoleen kannattaa kääntyä, jos haluaa tuoda euroopasta jonkun vanhemman harrasteauton? Kamux ei vastaa sähköposteihin, Rinta-Jouppia ei kiinnosta se mitä asiakas haluaa, Paradise Carsin sähköpostiosoite on niin epämääräinen ([email protected]), ettei houkuta.. onko muita?
Ja nimen omaan firma, jonka kanssa asiat voi sopia kirjallisesti sähköpostilla, ei mitään puhelimessa luvattuja hintoja yms., joista saa pahimmillan vain riitoja aikaiseksi (näistä on ikävä kyllä huonoja kokemuksia ihan uusia suomiautojakin ostaessani - myyjän lupauksiin ei voi luottaa).
Autot löydän kyllä itse, tarvitsen vain jonkun arvioimaan ko. malliin kohdistuvat veroseuraamukset ja tuontikustannukset, sekä tarkistamaan auton, sekä hoitamaan tuonnin ja muodollisuudet, joita omiin nimiin saaminen edellyttää. Mieluiten siten, että yritys sanoo suoraan hinnan mitä auto maksaisi kilvitettynä, katsastettuna ja verotettuna, tilaussopimus autoliikkeiden tapaan ja raha vaihtaa omistajaa, kun auto on pihassa. Yrittäjän ottamalla riskillä on toki hinta, halvinta tässä ei haeta, vaan luotettavinta ja parasta. Saksalaisfirmatkin kyllä lupaavat toimittaa auton kotiovelle ja auttaa rekisteröinnissä, mutta rahaa pitää liikutella isommalla kuluttajariskillä.
Luotettava maahantuoja?
1
367
Vastaukset
Tähän ei ole kukaan ole viitsinyt vastata.
Kuljetuskustannukset lienevät kuitenkin kaupan kokoon nähden mini-
maaliset.
Auton voi tuoda rekassa tai sitten niin, että sen toimituspaikaksi sovitaan
vaikka Travemünden tai Rostockin satama, joista on useita päivittäisiä
lähtöjä Hankoon, Uuteenkaupunkiin tai Vuosaareen.
Auto toimitetaan ahtausliikkeen toimesta mainituissa lähtösatamissa alukseen, vaikka auto ei edes olisi ajokelpoinen.
Veroista Suomessa on aika vaikea sanoa.
Vm. 1993 on tietenkin rajapyykki, jolloin auto voi Suomessa hyvin entisöitynä nauttia museoautostauksesta.
Kuormaus ja purku satamissa maksaa tietenkin hinnaston mukaan, lisäksi Suomen päässä ns. ilmaista varastointiaikaa suomenpään satamissa on muutama päivä.
Sen jälkeen taas tariffin mukaan.
Kuljettamisessa tehdään usein se virhe, ettei merikuljetusta ymmärretä vakuuttaa.
Virheellisesti luullaan, että varustamo vastaa mahdollisista merimatkan aikana syntyneistä kolhuista.
Varustamo vastaa vahingoista vain siinä tapauksessa, että voidaan puolueettomasti näyttää, että rahdinkuljettaja kuljetuksen on syyllistynyt virheeseen.
Mikäli matkalle osuu kovaa merenkäyntiä, viitataan, että auto ei ollut tarpeeksi hyvin suojattu kuljetuksen ajaksi.
Kuljetusvakuuttaminen vajaan kahden päivän ajaksi ei edes ole kallista - puhelinsoitto riittää usein.
Sanoit, että löydät auton! Hyvä.
Sekä Mobile.de:ssä ja toisessa vastaavassa Autoscout.de:ssä on omat Old - Timer - osastonsa, oletko kenties katsonut niitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202710Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442348Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262142Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o292064Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581728Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121262Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181259- 551110
- 651099
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?41075