Sosiaaliturvan taso liian alhainen

Suomessa. Suomen hallitus kiduttaa vähävaraisia, Euroopan meuvosto on useaan otteeseen huomauttanut asiasta, mutta Sanna Mariinia ei asia kiinnosta, ei nimittäin Sanna suodi kuin eliittiä jonka kanssa haluaa bailabailaa bilettää 😭😭😭😭😭

Mutta miksi sosiaalidemokraatit näin toimii, ensin vappusatanen ja nyt tämäkin.

Pääministerin aamiaisiin rahaa riitti helposti....erikoinen PM meillä suomessa.
2954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ukrainaan, Italiaan, Kreikkaan ja Espanjaan on annettu miljarditolkulla rahaa, omat lähinmäiset näkee nälkää Suomessa. Pakolaisiin oppoaa miljardeja, oma kansa kärsii!!!

Nyt tähän in saatava muutos! Persut!

Äänestä
  • Linkki eka lauseesi väitteeseen, muutoin porvarivaletta öyhäät.

    Äänestä

Kumma kun ne EU-määräykset eivät kosketa mitenkään kun on oman kansan hyvinvoinnista kysymys.

Äänestä
  • Vieraat ensin.

    Äänestä

  • Siitä kun antaa kaverille niin saa itse pitää siivun päältä.

    Äänestä

  • Toisin sanoen EU ei päätäkään Suomen asioista, niin kuin täällä joittenkin toimesta toitotetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Vieraat ensin.

    Meillä on oltu aina vieraskoreita.Parasta tarjotaan vaikka nälkä suolissa kurnisi.

    Äänestä

Tunkeujien täysihoito lopetettava, leipäjonojen elintaso on niitä varten.

Äänestä
  • Miksi PS ei tehnyt mitään asialle kun oli kepu Aipilän porvarihallituksessa?

    Äänestä

Kokoomus leikkaa sosiaaliturvaa jos pääsee valtaan ensi vaaleissa koska kokoomuslaisten mielestä sosiaaliturva on liian antelias Suomessa.

Äänestä
  • Ja persut ovat mukana leikkaamassa sosiaaliturvaa, jos ovat Kokoomuksen kanssa hallituksessa. Jos jäävät oppositioon, niin sitten mylvivät että ei saa leikata.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ja persut ovat mukana leikkaamassa sosiaaliturvaa, jos ovat Kokoomuksen kanssa hallituksessa. Jos jäävät oppositioon, niin sitten mylvivät että ei saa leikata.

    Persuporvarit ovat takinkääntäjiä ja ovat pettäneet äänestäjänsä jo kaksissa eduskuntavaaleissa.

    Äänestä

Montako aloitusta samasta aiheesta persu aikoo vielä tehdä?
---
Suomen vähimmäisturvan taso sijoittuu Euroopan kärjen tai keskitason tuntumaan riippuen perhemuodosta ja elämäntilanteesta.

Tarkempi tarkastelu osoittaa, että Euroopan sosiaalisten oikeuksien komitean (ESOK) moitteiden takana on kaksi seikkaa.

Ensinnäkin, Suomi on ainoana maana antanut mahdollisuuden kansallisille järjestöille tehdä kanteluita kansainvälisten järjestöjen lisäksi (ESOK 2019). Tosiasiassa käytännössä kaikki Euroopan maat, ml. Ruotsi, Tanska ja Norja, ovat myös saaneet huomautuksen perus- tai vähimmäisturvan matalasta tasosta. Suomi on ainoa maa, jolle huomautus on tehty kantelun perusteella ja siksi Suomen perusturvan tasoa seurataan erityisen tarkasti.

Toinen seikka liittyy riittävän tason määrittelemiseen, mikä ei ole yksinkertaista edes yhden maan kohdalla, saati kansainvälisesti. Kansainvälinen vertailu on vaikeaa jo järjestelmien erojen vuoksi. Esimerkiksi Suomen työmarkkinatukea vastaavaa perusturvaetuutta, jonka kestoa ei ole rajoitettu ja jonka saamiseen ei vaadita työhistoriaa, ei ole monissa Euroopan maissa.

ESOK käyttää arviossaan riittävyyden rajana tulotasoa, joka on 40 tai 50 prosenttia maan keskitulosta (ns. ekvivalentti mediaanitulo). Perusturvaetuuksia verrataan 50 prosentin rajaan.

Komitean tavassa arvioida (Suomen) perusturvan riittävyyttä on parantamisen varaa. On vaikea keksiä perusteluja, miksi täydentävät etuudet on jätetty huomiotta, jos perusturvaetuus alittaa tietyn tason. Esimerkiksi Suomessa valtaosa työmarkkinatuen saajista täydentää tuloaan asumistuella ja pienituloisin kolmannes toimeentulotuella.

Esimerkiksi Suomen köyhyysraja euroissa on ostovoimakorjauksen jälkeenkin kaksi kertaa korkeampi kuin Virossa, ja nelinkertainen Romanian köyhyysrajaan verrattuna.

https://blogi.thl.fi/miksi-suomen-perusturvan-taso-on-jatkuvasti-euroopan-neuvoston-erikoissyynissa/

Äänestä
  • "Toinen seikka liittyy riittävän tason määrittelemiseen, mikä ei ole yksinkertaista edes yhden maan kohdalla, saati kansainvälisesti. Kansainvälinen vertailu on vaikeaa jo järjestelmien erojen vuoksi."

    EU määrittelee riittävän tason kunkin jäsenmaan mediaanitulon perusteella. Vaikuttaako monimutkaiselta?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    "Toinen seikka liittyy riittävän tason määrittelemiseen, mikä ei ole yksinkertaista edes yhden maan kohdalla, saati kansainvälisesti. Kansainvälinen vertailu on vaikeaa jo järjestelmien erojen vuoksi."

    EU määrittelee riittävän tason kunkin jäsenmaan mediaanitulon perusteella. Vaikuttaako monimutkaiselta?

    Mutta ESOK ei. Eikö olekin monimutkaista?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Mutta ESOK ei. Eikö olekin monimutkaista?

    ESOK arvioi riittävän toimeentulon rajaksi tulon, joka on 50 prosenttia maan mediaanitulosta. Vaikuttaako monimutkaiselta?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    ESOK arvioi riittävän toimeentulon rajaksi tulon, joka on 50 prosenttia maan mediaanitulosta. Vaikuttaako monimutkaiselta?

    Menipä monimutkaiseksi. Onko siis EU vai ESOK oikeassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Menipä monimutkaiseksi. Onko siis EU vai ESOK oikeassa?

    Olen pahoillani, jos se että kaksi tahoa määrittelee asian samoilla periaatteilla, on sinulle monimutkaista.

    Äänestä

Öyhöttää ketjuna aloittaja persuporvari tavanomaisessa valehtelualoituksessaan.

Äänestä

Kyllä Suomessa kuluu sosiaaliturvaan ihan riittävästi rahaa. Ongelma onkin, että laiskoja, tyhmiä ja juoppoja meillä on liian paljon.

Äänestä
  • Mitä laiskoille, tyhmille ja juopoille pitäisi tehdä, jotta sosiaaliturvaan kuluisi rahaa vähemmän kuin riittävästi?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Mitä laiskoille, tyhmille ja juopoille pitäisi tehdä, jotta sosiaaliturvaan kuluisi rahaa vähemmän kuin riittävästi?

    Laiskojen pitää antaa laiskotella ja juopot pitää pitää tasaisessa humalassa. Tyhmille ei voi tehdä mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Laiskojen pitää antaa laiskotella ja juopot pitää pitää tasaisessa humalassa. Tyhmille ei voi tehdä mitään.

    Mitä sitten kun huumeet hyväksytään.Lisätäänkö huoneita.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Mitä sitten kun huumeet hyväksytään.Lisätäänkö huoneita.

    Jos tarkoitat huumeitten hyväksymisellä niiden laillistamista, niin kukaan ei ole vaatimassa muitten huumeitten kuin kannabiksen laillistamista eikä sen käyttöön tarvita lisää huoneita.

    Äänestä

Sosiaaliturvan tasoa on leikattava niin että rahaa riittää kaikille tulijoille.

Äänestä

Ne äkkiä unohtuu tommoset pikkujutut, kun imuroi kunnon setin nenukarkkiani jo rupee tanssiminen kiinnostamaan enemmän.

Äänestä

jos ole mitään ongelmia etkä valita niin etuus on pienin mahdollinen,

Äänestä

Iltasanomat tästä tänään viimeksi uutisoi

googlaa "Suomen sosiaaliturvan taso on edelleen liian alhainen"

SDP on tietysti "ullattunut" tästä 😭😭😭😭

Äänestä

Paras esimerkki perusturvan alhaisuudesta on, että yleisen perusturvan ei ole katsottu riittävän eduskunnasta putoavalle kansanedustajalle. Suomessa ei kohdella kansalaisia perustuslain yhdenvertaisuutta korostavan hengen mukaisesti. Jopa tukien anominen on tehty työlääksi niille, joilla ei ole syystä tai toisesta mahdollisuutta netin käyttöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomessa. Suomen hallitus kiduttaa vähävaraisia, Euroopan meuvosto on useaan otteeseen huomauttanut asiasta, mutta Sanna Mariinia ei asia kiinnosta, ei nimittäin Sanna suodi kuin eliittiä jonka kanssa haluaa bailabailaa bilettää 😭😭😭😭😭

Mutta miksi sosiaalidemokraatit näin toimii, ensin vappusatanen ja nyt tämäkin.

Pääministerin aamiaisiin rahaa riitti helposti....erikoinen PM meillä suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu