Miten kauan saan odottaa tekohampaita?

Anonyymi-ap

Multa on lähtenyt yhteensä kaksitoista hammasta suusta, miltei kaikki pureskelu hampaat alhaalta, alakulmahampaiden vierellä vain yhdet tallella, ylhäältä lähti pari pois molemmilta puolilta ja vasen kulmahammas, loput korjattiin, menny vuosien ahdistuksen ja vakavan hammaslääkäri fobian takia sellaiseen kuntoon.

Nyt tässä viikko mennyt ja mutustellut pehmoisia ruokia niillä muutamilla hampailla jotka on edessä, porskutellut suolavettä suussa about 4 päivää säännöllisesti, alkaa tympiä kun ei voi mitään mielenkiintoisempaa syödä.

Miettinyt tässä nyt että kuinkakohan kauan saa odottaa että saisin proteesit suuhun kun sitä hammaslääkärit sanoivat tulevan.

Asiasta tietävät jos voisivat valaista, heittäkääs viestiä.

7

561

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen hammaslääkärinä töissä eli kokemusta on :)
      Vaihtoehtoja on muutamia:
      Julkisella 1) ensin tarkastus (monessa paikassa 6kk jono tarkastukseen) 2) kaikki säästettävät hampaat on hoidettava (0-12kk riippuen täysin hoidon tarpeesta) 3) proteettinen hoito 1,5kk + jonotus 0-3kk.

      Yksityisellä pääset hoitoon heti eli tarkastusaikaa ei tarvi odottaa. Hoidetaan säästettävät hampaat (max muutamia viikkoja?) ja proteesin valmistus yleensä 5 viikossa.

      Yksityisellä implanttikantoiset proteesit eli sellaiset, joissa on tukena leukaluuhun porattuja ruuveja (yleensä kokoproteeseissa), niin 1) tarkastus ja muut hoidot 2) implantti luuhun kiinni 3) 3kk taukoa ja proteesien valmistus 5 viikkoa.

      • Anonyymi

        AP tässä.

        Mun leukaluuta tuskin poraillaan tän enempää ja yksityiseen ei tule mitenkään riittämään rahaa, joten on sitten näemmä hemmetin pitkän odottelun aika mulla edessä.

        Noh kunhan ikenet parantuu niin voin kyllä syödä muutakin jännempää, kunhan vain tottuu käyttämään hampaita jotka on tallella.


      • Anonyymi

        Mitä ihmettä? Proteesien valmistusaika 5 viikkoa?
        Älä höpötä.
        Tuttavani kävi julkisella puolella ja häneltä vedeltiin kaikki vanhat hampaat pois ja tehtiin proteesit. Hän kertoi olleensa ilman hampaita vain muutaman päivän.
        Äitini hoiti myös koko homman kaikkine alkutarkastuksineen, päättyen proteesien hankintaan alle 4 viikossa. Hän ajoitti tämän kesälomaansa työpaikalta, jotta ei joutunut menemään töihin ilman hampaita ja ihan hyvin ehti.
        Onpas teilläpäin hidasta toimintaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AP tässä.

        Mun leukaluuta tuskin poraillaan tän enempää ja yksityiseen ei tule mitenkään riittämään rahaa, joten on sitten näemmä hemmetin pitkän odottelun aika mulla edessä.

        Noh kunhan ikenet parantuu niin voin kyllä syödä muutakin jännempää, kunhan vain tottuu käyttämään hampaita jotka on tallella.

        Eihän tavallinen kansalainen tarvitse välttämättä noita kalliita implanttikiinnitteisiä proteeseja. Perusmallia olevat irtoproteesit riittävät hyvin kuten vanhemmillemmekin. Maksaa nekin aika paljon ja hinta on sama niin kunnallisella kuin yksityiselläkin puolella, vain hammaslääkärin työ on kunnallisella halvempaa.

        Loput hampaat vaan pois kunnallisella ja vaikka molempiin leukoihin tavanomaiset proteesit niin pääset halvimmalla. Jos jäljellä olevat muutamat hampaat ovat huonokuntoisia, ei niitä kannata säästellä elleivät sovi osaproteesin tukihampaiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ihmettä? Proteesien valmistusaika 5 viikkoa?
        Älä höpötä.
        Tuttavani kävi julkisella puolella ja häneltä vedeltiin kaikki vanhat hampaat pois ja tehtiin proteesit. Hän kertoi olleensa ilman hampaita vain muutaman päivän.
        Äitini hoiti myös koko homman kaikkine alkutarkastuksineen, päättyen proteesien hankintaan alle 4 viikossa. Hän ajoitti tämän kesälomaansa työpaikalta, jotta ei joutunut menemään töihin ilman hampaita ja ihan hyvin ehti.
        Onpas teilläpäin hidasta toimintaa!

        En ollut ilman hampaita tuntiakaan. Proteesi valmistettiin ennakkoon ja kun hammaslääkäri oli poistanut jäljellä olevat muutamat hampaat, laitettiin proteesi heti suuhun. Yksi hammas oli vaatinut ikeneen ompeleita ja ne poistettiin viikon kuluttua. Muutaman kuukauden kuluttua proteesi pohjattiin parantuneiden ikenien mukaiseksi ja siinä se.


    • Anonyymi

      minulla paikkasivat siis todella syvällä paikalla joka ok, ei tarvitse poistaa hampaita... olinkin juuri tuossa jutussa tarkistysta ja röntkenit.. että kun joo mutta voi olla seuraava samankaltainen että ei poisteta vaan korjataan...

      helppoa aina ottaa pois mutta vaikeampaa palauttaa sitten..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe