PROLOGI - [ ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/15487850/idan-ja-lannen-valinen-vastakkainasettelu-kiihtyy - | ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17569568/a-on-yha-syvemmassa-emvastakkainasetteluemssa---lannen-ja-idan - ]
.. ei vain taistelupanssarivaunu itse Ukrainan slaavisotaan, vaan ratkaiseva, mutta empivä länsiohjattu liike kohden vahvempien tappoaseiden eskalaatiota, konfliktiin, joka on "sisällissotamainen" - eikä pitäisi liittyä mitenkään itä-slaavien ulkopuolelle
~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ilkkaluoma/166715-slaavilaista-rulettia-onko-ukrainassa-voittajia/ -
Ukrainassa vaikuttaa niin itäinen kuin läntinen tahtotila - venäläismielisyytenä |1 kuin kansalliskiihkoisuutena |2 .. ]
HS näyttää tässäkin ajavan .. ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009336396.html -, otsikoituna näin:
"Saksa asetti Leopard-avusta Yhdysvalloille ehdon, maa kuitenkin empii"
-toimittajana Ilona Tyystjärvi.
.. 'läntistä käärmettä pyssyyn' tappavien aseiden joukko- ja sotapsykoosina - lisää taisteluvoimaa, enemmän ukrainalaissiviilien kärsimyksiä - mutta niin Saksa kuin Yhdysvallat empivät, sillä pelko jäytää jo ydinsodasta, nyt Venäjä on jo tosissaan.
Meillä eikä muillakaan ole nyt varaa 1941-uhoon!
[ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2022/10/niikko-haki-rauhaa-ja-halla-aho-lietsoo.html - ]
Maailmanrauhallisesti tahtotilan lännestäkin pitäisi olla puolueeton rauhaan tähtäävä tiekartta, jota nyt ehkä jo Turkista ja Kiinasta suunnitellaan, näiden ollen jopa realistisia koko itä-slaaviongelman ratkaisuksi - molemmat slaavisodan osapuolet kuuntelevat tarkoin mitä näiden kahden mahdollisesti yllättävästi yhteistyöstä voisi lopulta vielä syntyä!
Taistelupanssarivaunu!
On taisteluväline, jolla raaistetaan sotaa - se tuo iskuvoimaa, tuhovoimaa ja edelleen myös siviilien lisäkärsimystä |3, sillä ideaaleja vaunuja ei ole, jotka vain tuhoavat vihollisia!
.
|3 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2022/03/kaikissa-sodissa-karsivat-eniten-aina.html -
.
Tuon Ukrainan sodan kiihdyttäminen lännestä kokee hiljalleen peruutusvaihteen löytämisen järkevyyttä, tahtotilaa rauhasta kuin estoa suuremmalle hallitsemattomalle suur-sodalle,
.. sillä Venäjä on nyt tehnyt päätöksensä ja hoitaa asian sellaiselle tasolle, jossa Ukrainan noin kuusimiljoonainen venäläismielinen väestön vähemmistöosa saa elää, toimia ja lisääntyä rauhassa,
.. ja jopa yhteistyössä itse ukrainalaisten kansallismielisten kanssa -
- eri "murrekielisten" (venäjä - ukraina) hoitaessa yhdessä kieli- ja kulttuurikysymyksetkin kuntoon, jotta rauha palaa ja Ukrainasta muodostuu uuden aallon valtio, joka ymmärtää tosiasiat viisauden aluksi --
- lainattuna kuuluisaa Suomen presidentti Juho-Kusti Paasikiven kiveen hakattua arkivaltioviisautta.
Ukraina voisi olla ilman taistelupanssarivaunuja nyt uudella tiekartalla kohden sellaisen yhtenäistyvän Euroopan välimaastoa, joka tasoittaa niin itä-slaavien kuin muun eurooppalaisuuden erinäköisiä elämänmalleja -
.. Ukraina seisoo idän ja lännen vedenjakajalla kuten Suomikin,
- jonka ainoa oikea tiekartta rauhan jatkumiselle meilläkin on olo ilman lännen sotakonetta - Natoa, jota Ukrainakaan ei tule Naton jäsenenä lopulta olemaan, mutta ehkä joskus osa EU' ta kuten joskus vieläkin myöhemmin itse Venäjäkin, sillä EU-Euroopalle on eduksi, jos Venäjä ei lipsahda kokonaan, vain sopivasti kiinalaisten taskuihin.
Nyt kääntyvät historianlehdet - ja näin herätään lopettamaan idän ja lännen välinen toistaiseksi kiihtyvä vastakkain asettelu, ja näin estämään mahdollinen suur-sota, jopa ydinsota.
Maailmamme on muuttumassa moninapaiseksi, eikä yksikään yksittäinen valtio enää pakota muita -
.. ei taloudella, ei kiristelyillä, ei pakotteilla eikä aseinkaan - sillä asein rauhaan pakottamisen erikoisvaltio Yhdysvallat |4 sai oppitavoistaan karvaat tappiot Afganistanista Irakin ja Libyan kautta Syyriaan - noissa maissa us-asein rauhaan pakottaminen ei tuottanut tulosta, vain siviilien kärsimystä!
Lähestymmekö jo suurta eurooppalaissotaa?
Anonyymi-ap
0
255
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.748517Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662825Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182058- 1572001
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️201959Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381871Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301720- 461525
- 1021487
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256