Tiedepäiväkotiketju konkurssiin

Anonyymi-ap

Ei näköjään oikein kannata tuollainen erikoispäiväkotitoiminta – konkkaan meni Tampereella, Kangasalla ja ja Ylöjärvellä Pikku Tutkijan Päiväkoti.

Liiketoimintaa näköjään tehty aikanaan nimillä TreasurIQ Oy ja Vallum Liiketoiminnat Oy.

5

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jotain vihervassari yhteisöjä. Eivät tietenkään toimi. Kerätään yhteiskunnan rahat ja kaatuu sen jälkeen. Se on niin tätä mätäkuplaa sdp:ltä.

    • Anonyymi

      Koulut ja päiväkodit on ajettu jumiin. Ainoa oikeutus nykymuotoiselle peruskoululle on se, että valmistaa kaoottiseen maailmaan, jossa ihmiset oppivat, että sattuma on se, joka sanelee niiden hyväksi, jotka siinä osaavat toimia.
      Toisaalta lienee myös niin, että tätä tilaa ei liene suunniteltu pysyvästi kaikkien osaksi, vaan voi olla, että jo nyt on pöytälaatikoissa erilaiset yksityiskoulut ja niiden suunnitelmat? Jotka alkavat aluksi rinnalla tarjota yhteiskunnalta tulevaa rahoitusta vastaan opetusta. Ja lopulta erilaiset yritykset ja yhdistykset hoitavat kilpailutuksilla tai suorilla ostoilla opetuksen järjestämisen. Myös sponsorit saavat verovähennykset tuesta opetukselle ja tuotteensa brändin ostavan nuorison huulille ja mieliin.
      Sellainen se voi olla tarina suomalaisesta kouluopetuksesta ja sen lyhyestä historiasta? Jaetulla rahalla on ottajansa.

    • Anonyymi

      Ei ole ollut sitten bisnesosaamista tuolla porukalla.

    • Anonyymi

      En ole yllättynyt, palkanmaksu oli vaikeeta jo vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe