Raamatun tarinoita ei välttämättä kannata ottaa ihan näin tosissaan:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/98e25aca-7df8-4aa7-b2ef-be21ced98fa9
Katsotaas, onnistuuko pastori tekemään kampäkit esikuvansa tapaan.
Nouseekohan hän parin päivän päästä?
3
188
Vastaukset
- Anonyymi
Pastori oli paitsi hullu myös epärehellinen. Ei kukaan selviä 25 päivää ilman vettä. Hän on voinut olla syömättä 25 päivää, mutta ei missään nimessä juomatta.
Pääsääntö on, että ihminen pärjää hengissä noin 3 minuuttia ilman happea, noin 3 päivää ilman vettä/nestettä ja noin 30 päivää ilman ruokaa. Kylmä auttaa hapettomuuden ja janon sietämisessä. Esimerkiksi kylmään veteen uponneita on elvytetty ja he ovat säästyneet aivovauriolta jopa 15 minuutin vedessä olon jälkeen. Viileä auttaa myös kestämään janoa, kun viielässä ruumis haihduttaa vähemmän. Nälkään taas kylmässä kuolee nopeammin kuin lämpimässä.
Jos pastori paastosi säännöllisesti hän oli varmaankin niin rasvattomassa kunnossa, että jo 25 päivää ilman ruokaa oli liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1682887
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642496- 2032199
- 731819
- 1021763
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91611- 921373
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171141- 811110
- 951069