Poikkeavat uskonnot karmeita

Anonyymi-ap

Alajärvellä toistuu tuon linkin tarinat. Helluntailaiset ja pahimpana lestadiolaiset. Liian likeltä saanut todistaa juuri tuommoista käytöstä usean nuoren kohdalla. Tiedän mistä puhun. Uskonnotko nuo kolem muka suvaitsevaisia? kauheit ateliittajia ovat!!! Aikuisena työyhteisöissä sama jatkuu. Eipä ole heillä puolusteltavaa muuta kuin myöntää ja hävetä. Tämmöistä on totuus.

https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000009400812.html

17

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten aloituksesta voi päätellä, pahimpia kiusaajia ovat luterilaiset. IS juttu kertoo jehovalaisista, mutta senkin ilkeämielinen luterilainen käänsi koskettamaan helluntailaisia ja lestadiolaisia.

      • Anonyymi

        Ei todellakaan. Ns. uskovaiset on juuri kuin koulukiusaajia ja niillä on suhteettomasti valtaa tässä kunnassa.


      • Anonyymi

        Eihän aloituksesta edes ilmene, onko tämä aloittaja luterilainen. Lestadiolaisethan niitä luterilaisia ovat, omasta mielestään jopa ainoita alkuperäisiä.


    • Anonyymi

      Mainitaanko muuten Alajärveä raamatussa kertaakaan?

      • Anonyymi

        Kyllä, ilmestyskirjassa, Alajärvi = helvetti 👹


    • Anonyymi

      Suomen uskonto on kristinusko.

      • Anonyymi

        Totta kommenteeraat.


    • Anonyymi

      Vasun fällyusko on kivaa

    • Anonyymi

      niinkuulemma oli ja rehellistä muihinverrattuna.

    • Anonyymi

      Tuossa jutussa haastateltu nainen siis ollut jehovantodistaja. Olen hänestä ennenkin lukenut. Se mikä näissä jutuissa on jäänyt itseä vaivaamaan on se, että hän syyttää niitä jehovantodistajavanhempiaan siitäkin, että on koulussa joutunut päivittäin monta kertaa olemaan käytävässä.

      Olen itse käynyt kouluni luokalla, jossa oli jehovantodistaja. Silloin lapsena minua tosiaan säälitti se, että hän joutui olemaan paljon käytävässä. Silloinkin vain jo tajusin, että oli opettajienkin syytä, jotka sentään kasvatusalan ammattilaisia. Mikään ei pakota kunnan koulussa ottamaan virsiä, rukouksia ja muita esille oppitunneilla, joille ne eivät edes kuulu.

      Ainakin yksi näistä opeista oli helluntailainen, muiden tarkemmasta lahkosta en tiedä.

      • Anonyymi

        Heikkoa on Jt:n usko, kun pitää käytävälle paeta ettei vain saa toisilta vaikutteita...
        Mormoneilla sama asia...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heikkoa on Jt:n usko, kun pitää käytävälle paeta ettei vain saa toisilta vaikutteita...
        Mormoneilla sama asia...

        Olkoon heikkoa tai vahvaa, mutta lapsi jää siinä vanhempiensa (lahkolaisia) ja opettajan (kasvatusalan ammattilainen) valtataistelun väliin. Ei meilläkään olisi koulussa ollut mitenkään pakko ollut muillekin kuin uskonnontunnille tuoda kaikenlaista virrenveisuuta ja rukoilua, kun kunnan palkkalistoilla ollut opettaja hyvin tiesi, että yksi luokasta oli sitten aina käytävässä. Se ei ollut ammattimaista käytöstä lainkaan, enemmänkin jonkinlaista piruilua lapsen kustannuksella.


    • Anonyymi

      Heikkoa se on usko kirkon nimissä saarnaajallekkin, kun pitää pelätä korona-rokottta.

    • Anonyymi

      Mites hoiskolaiset?

      • Anonyymi

        Ei läheskään niin pahoja kuin l-positiiviset ja hellarit.


    • Anonyymi

      Kristinusko on paras!!!

      • Anonyymi

        Mutta ei toisia tuomitseva lahkolaisuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7793
    2. 113
      6064
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4556
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3024
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe