Aina sitä Herraa ja Herraa oikein ISOLLA HOOLLA. Nykyään pitää käyttää henkilö-sanaa. Ei siis Herranne Jeesus Kristus vaan Henkilönne Jeesus Kristus. Muistakaa nyt tämä!
Onhan kirkko ottanut käytäntöön naispappeudenkin, vaikka naisen pitäisi vaieta seurakunnassa. Tässä tilanteessa ei pidä herroitella eikä rouvitella vaan puhua henkilökunnasta.
Toisaalta ei se Jeesus henkilökään taida olla. Eihän Aku Ankkaakaan sanota henkilöksi. Ehkä pitäisi sanoa Sepitteenne Jeesus Kristus.
Miksi uskovaiset herroittelevat?
1
379
Vastaukset
Miesten keksintöjä uskonnot. Ennen juutalaisuutta taisi olla naispuolisia jumalia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887