Raamatun mielipide Darwinin evoluutiosta

Raamatussa Jeesus sanoo, että evoluutio on perseestä, roomalaiskirje 1:22-23, 25:

"He (EVOLUTIONISTIT) väittävät olevansa viisaita mutta ovat tulleet tyhmiksi, ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja LINTUJEN, nelijalkaisten ja matelijoiden KUVIIN (EVOLUUTIO)."

"He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet LUOTUA eivätkä Luojaa – olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen."

10

457

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mutta me tiedämme että Evoluutio on todistettu luonnonilmiö.

      • Anonyymi

        Tuo ei nyt vaan ole pätevä argumentti 'tosi'uskiksille.

        Siitä huolimatta, että varsin suuri osan evoluutiota totena pitävät, ovat uskonnollisia. Niin ev.lut. kirkko kuin Vatikaanikin hyväksyvät ilman epäilyä todeksi.


      • Anonyymi

        Niin on kai. Sukupuolikin muuttuu ihmisellä vain tekemällä siitä ilmoitus.


      • Anonyymi

        Avaus edustaa myös omahyväisen uskovaisen tapaa muokata Raamatun tekstejä oman uskonsa tueksi.

        Raamatun kirjoittamisen aikaa noiden ihmisten käsitys luonnosta oli hyvin, hyvin suppea. Lienee ollut vasta herra Linne, joka systemaattisesti kirjasi lajien taksonomian ja loin pohjan Darwinin ja Wallacen töille.

        Ja vaikka kuinka polkee jalkaa, niin evoluutioprosessi jatkaa eliökunnan muokkaamista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Avaus edustaa myös omahyväisen uskovaisen tapaa muokata Raamatun tekstejä oman uskonsa tueksi.

        Raamatun kirjoittamisen aikaa noiden ihmisten käsitys luonnosta oli hyvin, hyvin suppea. Lienee ollut vasta herra Linne, joka systemaattisesti kirjasi lajien taksonomian ja loin pohjan Darwinin ja Wallacen töille.

        Ja vaikka kuinka polkee jalkaa, niin evoluutioprosessi jatkaa eliökunnan muokkaamista.

        <<Avaus edustaa myös omahyväisen uskovaisen tapaa muokata Raamatun tekstejä oman uskonsa tueksi.>>

        Pitäähän sitä Raamattua voida tulkita nykyajan valossa, eihän se muuten ole Jumalan elävä sana.

        Vanhaan aikaan kun Raamattua ei oltu vielä kirjoitettu alas, tarina muuttui koko ajan kun ihmiset kertoi sitä eteenpäin uusille ihmisille (verrattavissa rikkinäinen puhelin -leikkiin[1]), joten tarinat ja Jumalan sana oli todella elävä. Myöhemmin pellet kirjoitti alas "Jumalan sanan", joten siitä tuli kuolleempi ja jäykempi, mutta me voimme kuitenkin hieman elävöittää sitä tulkinnoilla.

        [1] https://fi.wikipedia.org/wiki/Rikkinäinen_puhelin
        https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_whispers


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jaaha, taas uusi luetun versio.
      Miten niin palvelleet evoluutiota? Onko esimerkiksi myös luonnonkokemusten rakastaminen epäjumalia palvomista

    • Anonyymi

      Eikös tuon kirjeen kirjoittanut Paavali, joka oli myös sitä mieltä, että enää Paavalin aikana ei kristittyjen kannattanut mennä naimisiin, koska Jeesuksen toinen tuleminen tapahtuu niin lähitulevaisuudessa, että ei siinä ehdi enää perhettä kuitenkaan kasvattamaan.

      Huikea asiantuntija!

      • Anonyymi

        Paavali oli harhoissaan asiasta niin varma, että kuulutti niitä "Herran sanana". Olihan mielikuvitus-Jeesus luvannut palata vielä aikalaistensa eläessä ja aika alkoi käymään vähiin.

        15 Sillä sen me sanomme teille 𝐇𝐞𝐫𝐫𝐚𝐧 𝐬𝐚𝐧𝐚𝐧𝐚, että 𝐦𝐞, jotka olemme elossa, jotka jääm𝐦𝐞 tänne Herran tulemukseen, 𝐞𝐦𝐦𝐞 suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.
        16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
        17 sitten 𝐦𝐞idät, jotka olem𝐦𝐞 elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      201
      1953
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1146
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      171
      1031
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      74
      692
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      329
      646
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      23
      637
    Aihe