Eipä näytä nyt hyvältä Ukrainassa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b3551af5-67fd-41c7-8600-e66c50d9ff4b
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b3551af5-67fd-41c7-8600-e66c50d9ff4b
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Ei hätää, jauhesammuttimista voi rakentaa kranaatteja.
Ukraina on nyt loppu, kaput, finito
Kova oli yritys saada alueet takaisin mutta mitättömän pieneksi jäi voitto. Länsi ei jatkossa voi enää lähettää aseita kuten tähän asti mutta Venäjä vahvistuu luotuaan uuden armeijan.
https://yle.fi/uutiset/3-12314941
Lisää kauhu-uutisia tästä luettaviksi:
https://yle.fi/uutiset/3-12661273
Venäjä voittaa sittenkin, ikävä kyllä.
Ukraina voittaa,vaikka tämän käynnissä olevan sodan häviääikin.
Venäjän häpeäkuorma kasvaa taas yhdellä rikollisella tuhoamissodalla.
Ukraina ei pysy pystyssä kahta viikkoa ilman länsimaiden massiivista sotilaallista ja taloudellista tukea. Ukraina siis taistelee myös MEIDÄN rahoilla.
Jos "voitto" on tuollaista, mitä uutiskuvissa näkyy, niin enpä haluaisi olla koskaan "voittajien" puolella.
Ja nyt sitten vielä länsi varoittaa Kiinaa siitä ettei se vaan ala avustamaan Venäjää sotilaallisesti. Kiinalaiset nauravat lännelle aivan varmasti nyt oikein hörönaurua.
KYLLÄ, sillähän USA ja VENÄJÄ oikein kilpailee.
” Ja nyt sitten vielä länsi varoittaa Kiinaa siitä ettei se vaan ala avustamaan Venäjää sotilaallisesti. Kiinalaiset nauravat lännelle aivan varmasti nyt oikein hörönaurua.”
Eipä naura ja on itsekin huolissaan sodasta! Kiina on ’tukenut’ Venäjää VAIN siten, että se ei ole tuominnut sotaa, mutta se on siitäö huolissaan ja KIINA EI OLE TOIMITTANUT VENÄJÄLLE LAINKAAN ASEITA! SIITÄ SE ON PITÄNYT KIINNI!
Ydinsota olisi Kiinalle kauhistus ja jos Putin siihen haksahtaa loppuu Kiinan tuki HETI!
Sodan alussa Ukraina kylläkin pysyi pystyssä monta kertaa sen kaksi viikkoa ennen kuin se alkoi saada mitään aseapua.
YK:n peruskirjan mukaan hyökkäyksen kohteeksi joutunutta valtiota saa ja pitää auttaa, joten kaada ittelles vaan, tiltu.
>Ja nyt sitten vielä länsi varoittaa Kiinaa siitä ettei se vaan ala avustamaan Venäjää sotilaallisesti.
Tietenkin, sillä hyökkääjän avustaminenhan on rikollista toimintaa.
Kiina voi saman tien pysäyttää Eurooppaan sähköautoja valmistavat tehtaansa, jos se alkaa antaa sotilaallista apua hyökkäyssotimiselle. Kukaan ei niitä osta.
Ei länsi ole Kiinalle minkäänlaisia talouspakotteia pystynyt asettamaan. Kiina toimittaa jatkuvasti esimerkiksi elelktroniikka osia Venäjän ohjusteollisuuteen.
Nämä kaikki julkisesta mediasta löytyvät faktat ainakin tietävät Ukrainan sodan loppua "raportteja, joiden mukaan Venäjä on ukrainalaislähteen mukaan kokoamassa 1 800 panssarivaunua, 700 lentokonetta ja peräti 500 000 sotilasta uutta hyökkäystä varten.
Venäjän uuden suurhyökkäyksen pelätään olevan suurempi kuin viime vuonna, jolloin venäläisjoukot iskivät Ukrainaan 24. helmikuuta.".
Länsi on kumminkin ihan aina myöhässä apuineen ja panttaa kaikkea ihan viime hetkeen asti, aivan kuten esimerkiksi Hitler aikoinaan teki ja hänhän sotajoukkoineen sitten vain hävisi sotimansa sodan.
kuulostat epätoivoiselle. No, ei kai sinun maailmasi kaadu vaikka ukraina häviää sodan.
"Ei länsi ole Kiinalle minkäänlaisia talouspakotteia pystynyt asettamaan."
Tarkoitatko esimerkiksi kieltoa ettei saa myydä elektroniikkatuotteita Venäjälle tai muuten länsimainen myynti loppuisi kokonaan?
Tämähän tapahtui ja Kiinassa / Taiwanissa olevat piirivalmistajat kuten TSMC ovat lopettaneet kokonaan myynnin Venäjälle.
Mikä taitaa olla ihan järkevää ottaen huomioon että Eurooppa (erityisesti Alankomaat) ja USA tällä hetkellä kontrolloivat teknologiaa jota tarvitaan uusien mikropiirien valmistusta varten sillä ilman näitä, Kiinassa ei enää valmistettaisi elektroniikkaa. :)
Kiina testaa menestyksekkäästi uutta 'Phantom Space Weapon' - DailyMail.
Uusi avaruusase voi tukahduttaa vihollisen ohjuspuolustusjärjestelmät ennen ydiniskua. Kiinalainen järjestelmä pystyy myös ylikuormittamaan ohjuspuolustusjärjestelmiä avaruudesta tulevilla harhautussignaaleilla.
Natsi-Venäjä vetää lopulta lyijyä ohimoonsa.
Se on sen ainoa hyvä teko.
Varsin ennenaikainen arvio. Putin yrittää saada aikaan jäätyneen konfliktin koska resurssit eivät riitä Ukrainan kaatamiseen.
"Venäjä lopettaa sodan hyvin pian."
Toivottavasti .
Venäjä hävisi sotansa jo Kiovassa vuosi sitten nyt vain menevät kansainvälisesti sovittujen ja tunnustettujen rajojensa taakse kunnioittaen itse allekirjoittamiaan rajasopimuksia niin siten sota on lopetettu .
Se on parasta mihin Kalsarinmyrkyttäjä voi enää pystyä, mutta eihän hän sitä voi julkisesti lausua menettämättä palliaan.
Eikös Ukrainan pitänyt hävitä jo viime keväänä? Ainakin niin te silloin väittitte.
Länsi on pahasti rappion ja tuhon tiellä mistä ei ole missään edes minkäänlaista poispääsyä olemassa.
Haha. Kun Venäjä on vajonnut fasistiseksi ja imperialistiseksi terroristi- ja rikollisvaltioksi, jota johtaa pelokas varas ja valehtelija, joka käyttää maansa varat turhiin sotiinsa, niin tiltun mielestä länsi on rappiolla. Buahhahhaa. Se on Venäjä itse, jonka tulevaisuus on tuhottu.
Euroopppalaiset poliitikot sotaoikeuteen jos sota hävitään, syöttivät kansalle törkeää valetta.
He’He! Mikset pistä Putinia! Hän kun on valehdellut jo vuosia! Päivää ennen sodan alkua ilmoitti, ettei Venäjä hyökkää!
Minkä maan sotaoikeuteen ja minkä lain perusteella?
Valheita suoltavalle Putlerille on jo paikka varattu Haagista, kun aletaan käsitellä sotarikoksia.
Eihän sodan voittajia koskaan nyt missään tuomita. Sodan voittajat ne vain juhlivat sotavoittojaan paraateja järjestämällä.
Totta, siksi putte tuomitaankin siellä.
”Eihän sodan voittajia koskaan nyt missään tuomita.”
Vain silloin, kun voittaja on suurvalta! Venäjä ei sitä ole!
Kyllä Venäjä nyt on ainakin sotilaallinen suurvalta jolla on selkeä ydinasepelote täysin olemassa.
jaa missä???
Niinpä, ei todellakaan koskaan nyt yhtään minkään.
Muutahan sillä ei sitten olekaan, paitsi valtava kehitysmaapinta-ala ja Espanjan kokoinen talous.
Vielä vuosi sitten luulimme kaikki että Venäjällä on ihan Perkeleen tehokas armeija, joka valtaisi Suomenkin halutessaan tunneissa kuten Loora Huhtasaari meitä oli opettanut.
Enää ei luule kukaan.
Harmillisesti Venäjän paraatipuvut ovat Kiovan taistelujen jäljiltä ukrainalaisten hallussa.
Ukraina kumminkin nyt aivan varmasti tulee häviämään tuon Venäjää vastaan sotimansa sodan.
Eli kun totuus on tiltun jutuissa 180 asteen päässä, niin aivan varmasti tulee voittamaan.
Putleri tullaan tuomitsemaan Haagissa siihen ei Tiltujen iputus auta.
Toisesa maailmansodassa venäläiset sotarikolliset jätettiin tuomitsematta ja se näkyy venäjällä tänäänkin rikollisuudesta on tullut venäjän yhteiskunnassa Normi ja ja siksi he eivät edes ymmärrä mikä on rikos ja mikä ei se määritellään vain verisen Butsan teurastajan hyväksymistä asioista rikos on arvostella johtajaa tai hallintoa siitä saa vuosien rangaistuksen mutta rikos ei ole raiskata lapsia ryöstää ja joukkomurhata vieraassa maassa ihmisiä siitä saa veriseltä diktaattorilta mitalin.
Natsi-Venäjä on jo hävinnyt sotansa ja myös tulevaisuutensa.
Tyhmyyttä ei voi opettaa eikä ryssimistä, ne tulee syntymälahjoina idiooteille näköjään vuosisata toisensa jälkeen.
Ukrainassa loppunut Biden takia tapettavaksi suostuvat hölmöt!
Sotatoimissa, joita käydään Ukrainassa, ei ole enään pitkään aikaan ollut kysettä ukrainan vallankaapauksen tehneiden nazien ja itäukrainalaisten välillä, vaan sotaa on käyty USA/Nato vastaan Venäjä. Tässä koetuksessa on "yhdistyneeltä länneltä" alkanut loppumaan sotilastarvikkeet, kuten olemme viime aikoina myös suomalaisista lehdissä lukeneet. Lisäksi Venäjän vastaiset sanktiot ovat pääasiassa vaikuttaneet länsimaita kurittaen, kuten tämänkin olemme suomessa nähneet hintojen ja maksujen koroituksina.
Putinin pune 21.2 kertoo selvästi että "lännellä" (EU+USA ja Kanada) on huono tulevaisuus edessä, jo tapahtuneiden hinnankoroitusten ja talousnäkymien ym lisäksi.
" vaan sotaa on käyty USA/Nato vastaan Venäjä. "
Höpö höpö kyllä se asia edelleen on että venäjä hyökkäsi Ukrainaan valloittamaan ja liittämään Ukrainaa osaksi venäjää .
Ei se totuus siitä muutu vaikka kirjoittaisit romaanin asiasta .
yksikään EU maa tai USA ei ole sodassa missään autamme ase ja tarvike avulla Ukrainaa niin kuin oikein on ja maailman pari hylkiö ja terroristimaata auttaa venäjää pohjoiskorea /iran
Siinä kai ne tärkeimmät.
Kirjoitteleeko se Uolevi Aalto tännekin?
Taisi olla Tatin Väiski. 🤔
marski se oli.
Kyse on neukkukalibereista.
Romania esim. tekee niitä ja Ukraina on saanut omat linjansa kuntoon ja valmistaa itse.
Ei siis jää niistä kiinni.
Länsi kaliberiahan riittää niin paljon että sitä annetaan ryssille koko ajan.
Ongelmana oli tuo monipuolinen aseistus jota on joka lähtöön ja kuinka saada kaikille ammuksia.
Tarkoitus on ampua oikealle tontille eikä sinne sun tänne kuten Venäjä tekee.
Naurettavaa edes kuvitella että Ukrainalta loppuisi ammukset.
Joka päivä n.700-1000 venäläistä sotilasta kaatuu ja haavoittuneet päälle.
5-10 tankkia ja paljon muuta.
Ei niitä tarvitse olla 10 vuoden varastoa.
Ukrainalta on jo loppunut ammukset, kaikki nykyiset ovat avustuskuormia.
Koko ajanhan se saa lisää ammuksia! Ja moni länsimaa on lisännyt tuotantoaan! Jo viime sodassakin oli lännen tuotantokyky täysin ylivoimainem!
Ukraina kuluttaa sodassaan enemmän ammuksia kuin mitä sinne niitä viedään.
Kyllä tällä nykymenolla siinä tulee Ukrainalla niinsanotusti pää vetävän käteen hyvin pian.
"Ukraina kuluttaa sodassaan enemmän ammuksia kuin mitä sinne niitä viedään."
Tuohan kuulostaa oikein hyvältä kertoo että aseiden piippuja on tarpeeksi ja asejärjestelmiä ammuksia on helppo järjestää lisää ongelma olisi jos aseita puuttuisi.
"Kyllä tällä nykymenolla siinä tulee Ukrainalla niinsanotusti pää vetävän käteen hyvin pian."
Kun ammustuotantoa nyt sitten lisätään voi olla ettei hyökkäävällä naapurilla ole edes päätä
Aivan kuten Venäjänkin puolella. Venäjän valtio avustaa sankarillisesti hyökkääviä herrakansalaisia valtavin asetoimituksin vieraan valtion alueelle.
Olet oikeassa siinä, että pitää sitten viedä enemmän.
Kiva että olemme tässä kohtaa samaa mieltä.
Kuinka paljon on sitten liikaa?
Ei länsimailla ole enää minkäänlaisia todellisia ja oikeita resursseja lisätä omia ammustuotantojaan..
Rheinmetall ilmoitti hiljattain (en ala kaivaa uutista, kiitos vain), että heillä on yksin resursseja tuottaa ammuksia enemmän kuin on "koko maailman tarve", kunhan vain joku tilaa ja maksaa. Ei niitä muuten tehdä.
Nimenomaan tässä tapauksessa juuri ne todelliset oikeat vakavariset maksajat nyt puuttuvat ihan vallan kokonaan.
Muistaakseni Suomessa on ammusten tuotanto viisinkertaistettu, jotta voimme toivottaa mahdolliset aseistetut matut tervetulleiksi niin että epäselvyyttä ei jää.
Molotovin koktailit käyttöön
Niitähän jo käytettiin esimerkiksi Kiovassa vajaa vuosi sitten.
Hah hah kun naurattaa niin kovasti että vedet nousevat silmiin, hah hah
Venäjällä ei ole enää mitään mahdollisuuksia voittaa sotaa nyt kun USA on presidenttinsä arvovallalla sitoutunut Ukrainan puolustamiseen. Ja Venäjä ei uskalla alkaa uhitella USA:ta vastaan.
Game over, hah hah hah
Eilisen illan ja tämän päivän aamuyön juttuja
Viimeisen 2 tunnin aikana tietoa Donetskin, Mariupolin, Kreminnan, Debaltseven, Ilovaiskin, Makiivkan, Charcyzkin, Gorłówkan, Tokmakin, Svatovon alueilta... Ukrainalla on ollut suuria raketti- ja drone iskuja.
Khersonin ja Nova Kakhivkan alueella UA:n tykistö tuhonnu Venäjän kohteita Useista räjähdyksistä on raportoitu useissa paikoissa Dneprin varrella...
Hyvin ja tarkasti Ukraina iskee vaikkei ammuksia ole.
Ja mitä sieltä tuleekaan jos saavat vielä ammuksia...🚀 🚀🚀
Aika hyvin pelkillä katapulteilla ja kivillä!
Toki Ukrainan saama tiedustelutieto voittaa Venäjän 10-1, joten mikäs siinä on katapulttia suunnatessa. 🪨🥳
Muistuttaisin kaikille palstan alaikäisille kirjoittajille, että minkäänlaisella uholla ja suurilla puheilla ei sotia ole ennenkään voitettu yhtään missään..
Putlerille voisit asian kertoa
Kuka on tuo sinun mainitsemasi Putler?
Hitlerin oppipoika kun tulet aikuiseksi ehkä asia sinulle selviää
Sen tietää varmaan 90 % suomalaisista, mutta Putinistille hän on vieras? Koeta arvata kolme kertaa!
Mikä ihme on nyt tuo sinun mainitsemasi Putinisti?
"Mikä ihme on nyt tuo sinun mainitsemasi Putinisti?"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Putinismi
Todennäköisesti menee yli hilseen mutta kokeile.
Kyllä minä nyt linkittämäsi Putinismin tiedän todella tarkkaan.
Mutta oletko sinä kumminkin nyt ihan itse esimerkiksi tuo mainitsemasi Putinisti?
Venäläinen Z-natsitiltu kyselee, että kuka täällä on putinisti. Haha.
äitiskö sano? :- ))
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa Putinistille.
Joo, aika "pihalla kuin tamppoonin naru" näytät maailman erilaisista asioista nyt ihan jatkuvasti vain olevan. :- TSEMPPIÄ !
Venäjä on raiskaajien, kiduttajien ja teurastajien maa.
Sotarikollinen.