Niiden kautta junailtiin koululaisia apuna käyttäen esim. Afrikan sissiliikkeille rahaa.
Itse en osallistunut periaatteestakaan, vasemmiston masinoimaa rahoitusta.
Itse en osallistunut periaatteestakaan, vasemmiston masinoimaa rahoitusta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
jotain muistikuvaa, koululaiset kiersi ovelta ovelle keräämäs kirkkain silmin ja luokat teki vapaaehtoistyötä keräystä, nämä rahat afrika diktaattoreille
Joo ja niin vain loppui apartheidkin Etelä-Afrikassa ja Vietnamin sota.... ja monet Afrikan maat itsenäistyivät.
Apartheid-RSA tukehtui kansainvälisiin pakotteisiin..
Taksvärkillä taidettiin rahoittaa Zimbabwen tyrannikin Mugabe valtaan, vauras maa kurjistui äärivasemmiston otteessa.
https://www.youtube.com/watch?v=b4PJWC6me1g
Oli kansainvälistä solidaarisuutta ja välitettiin muustakin kuin omasta navasta1
Kommunistien solidaarisuus kyllä tiedettiin, mihin suuntaan se kulki..
Niin kauan kuin muistan on Afrikkaa rahoitettu niin yksityisten ja valtioiden toimesta ja kun näitä maita jotka rahoittaa on satoja niin luulisi ettei se rahamäärä mahdu Afrikan mantereelle lopputulos ei kuitenkaan ole muuttunut samat nälkää näkevät siellä yhä lisääntynein määrin
Ai helkkari. Vai oli se punikkien masinoima? Ei sitä silloin oikein tiennyt. Nyt ollaan paljon viisaampia.
Nykyään on näitä punikkien hullutuksia kuten ilmastoöyhötys. Niihin ei kannata langeta.
Sähköautoon en koske pitkällä tikullakaan
Pelkkää kusetusta jo silloin.
Taksvärkki oli röyhkeää lapsityövoiman käyttöä. Miten vanhemmat antoi lastensa kiertää ihmisten ovilla kerjäämässä rahaa johonkin epämääräiseen kohteeseen? Olisi kiva tietää, millaisin valhein tuotakin kusetusta perusteltiin. Tuo taksvärkki kesti monia vuosia ja rahat hävis ties minne.
Opettajat, jotka pääsääntöisesti olivat kokoomuslaisia, järjestivät kotonaan jonkun työhomman josta herui perin tunnin palkka. Tämä taksvärkistä saatu tulo lahjoitettiin sitten jonnekin Afrikkaan.
Oli myös tietulli. Koulun edessä pysäytettiin puomilla autoja, ja kuskin piti sitten heittää lantti "hyvään tarkoitukseen".
onhan tuota vieläki
150 €
Oppilaiden tietoisku nuorten oikeuksista ja tasa-arvosta esitetään paikallisradiossa
nepal nyt 15 v poika ja tyttö kirkkain silmin ,
Ohjeet Taksvärkkiin
Opettaja, työnantaja, Taksvärkkiin osallistuja!
Täältä ohjeet ja vinkit Taksvärkkiin.
Tutustu ohjeisiin
Taksvärkkikeräyksen tuotto
Nuoret Suomessa osallistuvat Taksvärkkiin ja lahjoittavat päivän työn palkkionsa tai tapahtumansa tuoton Taksvärkki-keräykseen.
Tämähän jatkuu vaan edelleen ja suomen lapset TÖITÄ tekee että joku kaukainen möhömaha vetää liiveihinsä 99'% ...
aksvärkkikeräyksen idea on, että suomalaiset nuoret tekevät töitä yhden päivän ajan ja lahjoittavat oman rahapalkkionsa keräykseen. Koululaiset voivat lahjoittaa keräykseen myös rahan, jonka he ovat keränneet omassa tapahtumassa tai koulun kahvilassa.
Maailmassa on paljon ongelmia, jotka ovat kaikille ihmisille yhteisiä. Syrjintä, kiusaaminen ja epätasa-arvo vaikuttavat nuoriin kaikkialla maailmassa. Yhdessä voimme ratkaista ongelmat. Kun Suomen nuoret osallistuvat Taksvärkkiin, he toimivat syrjintää vastaan.
taks värkki sana tulee ruotsin sanasta dagd verk, päivän TYÖ
on perkl keksineet että lapset töihin ja möhömahat vetää liiveihinsä jo suomessakin reippasti hehe
eikö nää koululaiset vois tehdä työtä sen päivä ja suomalaisille lahjottais köyhille tai muuten huono osaisille rahaa?
tuo taksvärkki ry vetänyt välistä jo vuosikymmeniä? ulkomaille kaikki rahat!!
tai nuo ulkomaille vohkitut rahat lasten tekemällä työllä suomessa,
vois ne käyttää luokka retki rahastoonsa ennemmin sen päivän työ rahat