Siis Sankelolle ja Kurviselle.Kauhava tarvitsee molempia.Muilla ei mitään mahiksia läpimenoon,edes naapuripitäjissä.
Muistakaa keskittää äänet vaaleissa
Anonyymi-ap
801624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Mitä niillä tekee tuolla isolla kirkolla? Valta pitää jo vaihtua!
Jaa no ketkä muka tilalle?
Töyhtis, siinä on osaava ja aikaansaava mies.
Uudet puoluee eivä syö GOBALISTIEN kädestä. Menkää Token tubeen lukemaan uusista tuulista, suomalainen sivusto.
No ei todellakaan
Molemmat narrit putoavat eduskunnasta ja kokoomus ja kepu järjestävät niille hyväpalkkaiset suojatyöpaikat johonkin valtionyhtiöön.
MIKSI? ennemmin äänestän RKP:tä
Lapualta tulee Kurviselle paljon ääniä.
Lapualaasia turha mennä neuvomaan.
Ai näille jotka halus että valiokunnan raportti pitää peitellä vaalien yli? Anna mun kaikki kestää.
Kysy nyt kurviselta tai sankelolta vaaliteltalla, että miten kauhavan käy 2024 kun valtionosuudet tippuu sen 3+M€?
Mistä se leikataan?????
Ylihärmään ollaan tekemässä 8,5M€ yläkoulua noin 100 oppilaalle. Jopa yli 3000m2.
Aika ylimitoitettua jos kunnanosassa syntyy 13 lasta vuonna 2022.
Ja sankelokaan ei sano valtuuston pjna mitään, vaikka kestävä taloudenpito kokoomuksessa aina nostetaan esiin.
Nämä pässit ei ansaitse ääniäni.
Onpa yllättävää että kepu ja kokoomus ostaa äänet. Oliko viimevaalien alla esillä se perlaconin raportti Ylihärmän alenevasta oppilasmäärästä....
Ja salon liisa on hiljaa. Liinamaan oppilikka.
ja Alahärmän lukion lakkauttaminen, koska otetaan asia taas esille, saada edes rahalla kupattua kouluun oppilaita.
Tuo on kyllä totta, ymmärtäisin paremmin tämän oppilaista kilpailun jos Härmän lukiota markkinoitaisiin esimerkiksi Vöyrin tai Evijärven suunnalla, siinä ei ole oppilasmäärien kasvattamisen kannalla mitään järkeä jos muna vaihdetaan munaan, niin kuin eräs persujen valtuutettu tekee sosiaalisessa mediassa on muuten eduskuntavaaleissa olevan Risto Mattilan tukijoukoissa mukana.
Onko siinä siis ongelma että joku valtuutettu markkinoi lukiota?
Onhan tuo ny aika sakiaa touhua ku kaks lukiota samas kyläs ja aikuuset vääntää kisaa samoosta oppilaista ja lirinvarisi siinä touhussa mukana etunenässä. Sakiaa touhua
Taitaa se esa olla ainoa jolla on jotain aivotoimintaa jäljellä.
Muut makaa paikallaan tai syö toisiaan.
Päivän ilkka pohj , juttua kuinka lukioita pitää olla, muuten ei ainakaan valita lukiokoulutusta. Härmäläiset yrittäneet tosissaan. Ja koulutustaso alhainen e-p llä.
Onko uusi johtaja jonka nimiä en muista, jo saapunut?
Höpö höpö, kyllä nuoret osaavat hakeutua kukin haluamaansa opinahjoon, se miksi lukio ei Hörmässä vedä on tietysti tuo oppilaiden vähäinen määrä joka laskee jokainen vuosi edelleen.
lukiosta osa toimii yhä kin home meijerissä. Alahärmän koulun rakentamista virkutettiin ex kunnan johtajan, sen joka kunnostautui lähinnä naisten jahtaajana - toimesta ja kantis poliitikkojen toimesta. Ihme jos nuorille tulee epämääräinen kuva pysyykö lukio pystyssä edes omaa lukio aikaa.
Ja minähän en kokoomusta äänestä vaikka koko Kauhava häviääs maalimankartalta.
Köyhien riistäjiä!!
Enkä minä persuja mutta Kurvista äänestän.
Kurvinen menee läpi.Sankelolla tekee tiukkaa.
Mitä hyvää se Kurvinen on saanut Kauhavalle aikaan????
En tiedä Kurvisesta mutta Sankelo ei ainakaa oo teheny mitään Kauhavan hyväksi!
Turhaa sitä sielä ek.s elättää
Sankelolle ääni, asiallinen mies
Onhan ne molemmat saaneet aikaan viimeisen kahden vuoden aikana Lumiolle potkut ja valtavan negatiivisen julkisuuden. Jatkuu edelleen. Pitäisikö tämä sitten palkita äänestämällä heitä????
Onko sitten parempi,että Kauhavalta ei oo edustajaa ollenkaan??Ajattele mitä suustasi päästät.Sentään ministerikin on täältä.Kukaan persu ei saa ääniä.
Päivän Hesari. hyvät jutut mee toosta. Jokaisen pitäisi lukia. Erit. naisten jokka sai epäasiallista toimintaa kaupungin henkilöstöjuhlissa ja
PÄÄTTI olla hiljaa.
Ai nii joku niistä tais käydä muuallakin kun juhlasalissa.
Niin ja kuka olisi sitten Kauhavan ykköstykkinä tulevissa vaaleissa?
Kysymys on mitä edustajat saaneet aikaan, yksin tai yhdessä?
Keskittäkää äänet Harri Seppälälle.
Lähempänä kauhavalaisia kuin Sankelo.
Seppälä ei juutu hissiin tiukan paikan tullen.
Sankelo on oikeesti lähempänä keskustan ajatusmaailma kuin kokoomuksen.
Tuollanen seppälä saa korkeintaan 300 ääntä.Aivan turhaa äänestää Sankelon äänet tuhansia.
Petrikö se siellä?
kattokaa sähkö ja sähkönsiirto-laskujanne ennen kuin äänestätte,kepun syytä oli sähkönsiirron kalleus, ja kokkelien koko kantaverkon myinti
Kauhavalla sähkö on halpaa, omituista jos tuostakin joku marajaa.
Demareile seuraavat äänet nenee, ei kepulle
nyt oli asiaa
Demareille?Ei ikinä!
No mikä ettei
Sankelo ylimielinen, en äänestä
jos on sellainen puolue, joka käsi raamatulla vannoo ennen vaaleja,että tekee varmasti sen minkä kansan-hyväksi lupaa tehrä,niin sitten äänestän en muuten
Kaikki lupaa kaikille kaikkea ennen vaaleja
Onhan se kyllä niin että Sankelo ja Kurvinen ovat kuitenkin piänestä kritiikistäkin huolimatta valtakunnantason poliitikkoja, muut on tällä alueella on rhellisesti sanottuna torella kaukana takana.
Mitä nämä sankelot ja kurviset on saanu aikaan sellaista mikä olis enemmän kuin vaalipiirin muissa kunnissa? Sjoki ja vaasa ja rannikko rullaa, koska vienti. Onko muussa hurraamista? Esimerkkejä kehiin!!
SDP !!
He ovat pitäneet vaalilupauksensa,eivät kurita köyhempiä ja muutenkin ovat toimineet kiitettävästi erittäin vaikeina vuosina.
En usko että kokoomus olisi ikinä pystynyt korona aikoina muutakuin turvaamaan oman selustansa.
Eiväthän muutenkaa ajattele kuin itseään
SDP edustaja vokottelee naisia yökerhossa. Naimisissa oleva mies. Siinä sulle mallia yhteiskuntavastuusta.
Hahahaaa! Sepäs nyt onkin ainoa puolue missä varattu mies pettää:) !!!! Hiihiiihihihiiiihaaahhaaa!
Kaikkea sitä kuuleki!
SDP pettää aina.Lisäksi sen käsi on aina toisten taskussa.
hyvä jos seisoo sulla ei seiso kun aivot
Hyvää yötä vihervasemmistokepu kannattaa nukkua pitkään, lähipäivinä tulee uudet kannatuslukemat. Siitä alkaa kiire lätyn paistoon vai tulooko pian tarjolle vihervasemmistokepun tukemaa rituaali lihaa. Kauniita ja ihania unia SUURESTA äänivyörystä, mutta se olikin unta vaan.
Jokaista muuta voin äänestää, mutta en Sankeloa tai Kurvista. Täysiä nollia Kauhavalle. Vain hyvän kaupunginjohtajan saivat Kaskisiin ja maksoivat vielä itsensä kipeiksi. Ei mitään johtajuutta!
Samoin samoin! Ei ääntä Sankelolle ei Kurville. Joku demareista saa ääneni ja se ei mene hukkaan.
Sankelo on niin ylimielinen. Pienellä paikkakunnalla on hyvä esittää"julkkista"
Alkaa näyttää tuhruiselta poikien toiminta.
kurvinen on tekemässä poliittista itsemurhaa, kun puolustaa selvästi juomisestaan valehtelevaa lintilää,eikö kurvi oppinut mitään lintilän meemi viestittely valehtelusta,ja ainavain uskoo lintilän puheita,vai onko syynä se että itselläkin on jotain joka ei kestä päivänvaloa,esim, kesärannan saunaillasta ?
Sattuikin sopivaan aikaan tällainen ulostulo ANTIN kannalta. Melkein yhtä sopivasti kuin Perlaconin raportin vuotaminen Ilkka-Pohjalaiseen!
Me äänestetähän Kuotesahoa ja Annukkaa
kuinka vois kepuhun luottaa, kun on neljävuotta mennyt eikä se ole saanut sähkönsiirtorosvousta kuriin vieläkään,vaikka kulmuni niin pyhästi ennen vaaleja lupasi,se on monelle kansalaiselle elämän ja kuoleman kysymys
Me keskitämme äänet 6kpl. muttei tosiaankaan Kepulle.
Ei missään nimessä Sankelolle ääniä.
Mitä se on saanut aikaan? Ei tasan mitään
Kurvinen oli ehdolla aluevaaleissa ja kymmenestä aluevaltuuston kokouksesta on ollut paikalla viidessä.
Toisin sanoen onko Antti ansainnut ääntäsi enää? Ei ole.
Sankelo sen sijaan on ollut jokaisessa kokouksessa paikalla.
Samoin Risto.
Yksi aluevaltuutettu ei saa mitään aikaan. Aluehallituksessa ei Kauhavalta ketään.
Missä Sankelo oli silloin kun Kauhavan lentosotakoulun jatkosta äänestettiin?
Keput juo koska heillä on paha olla.
En tosiaankaa äänestä kumpaakaan!!!!
Tuahan on naurettava käsky
Molemmat joutaa mennä. Eivät saaneet Lumion erottamis raporttia julki pimittäminen jatkuu kuntalaisilta ja Hakala kansankynttilä pikku käsikassarana touhuaa. Äänestän rehellistä henkilöä se on Juha Mäenpää.
Ennemmin yritän ritsalla itsemurhaa kun äänestän kumpaakaan!
Jop. On hyvä kun on omalta paikkakunnalta edustajia. He pitävät kotiseudun puolta. Se on nähty esim lentosotakoulun ja Härmän sairaalan kysymyksissä. Vai kuinkas näissä nyt asiat oikein menikään...
3 ääntä meni Kurviselle.
Muuten se jomotus joka tuntuu etumuksessa on SDP:n kädet taskussasi.
Mutta Kurvinenhan on ylistänyt yhteistyötä sosialistien kanssa kymmeniä kertoja kyselytunnilla ja sanomalehdissä.
Haluatko tuon vielä oikeasti jatkuvan?
kepu syvällä kansan taskussa,antoi sähkönsiirtäjillekin vapaat käret rosvota monopoliasemaansa hyväksikäyttäen kansaa
Kauhavalla on halpa sähkö joten ei kannata ulista.
mihinä on kauhavalaisten soliraalisuus, kun ei yhtään säälitä lapualaisia, jotka kauhavan ja seinäjoen välissä maksavat tyhymyyrestään, kun myivät oman sähkölaitoksen ja verkon verisiä enerkiahintoja, kepun lintilän tähären
Ennakkoon meni 2 ääntä Sankelolle meiltä
Kaipa vaalipäällikkö ja vaimo nyt häntä äänestää!
Täältä meni myös ääni Sankelolle, asian omaava mies ja osaa hoitaa hommansa hyvin eduskunnassa.
Kurvinen on aivan ok. Sankelo taas... Mikä Sankelo??? Onko muita "saavutuksia", kun olla äänestämättä Lentosotakoulun lakkauttamista vastaan?
Kurvinen on aivan babyface. Jos kepua haluaa äänestää on Mikko Savola kuitenkin miäs ja sitä tukoo Virrankosket.
Olen juuri keskittänyt ääneni SDPn ehdokkaalle
Eli olet yli 65-vuotias.Demareita ei kukaan muu äänestä,kuin seniilit.