Rovaniemeläinen Sami asensi ihon sisään sirun – maksaa ostoksensa omalla kädellä: "Tätä ei voi viedä minulta pois"
Ostoksensa kaupassa voi maksaa nykyään vaikka kädellä – tämä tapahtuu ihon alle asetettavan maksuimplantin avulla, jonka voi käydä asennettumassa liikkeessä.
Yksi maksuimplantin uusi omistaja on rovaniemeläinen Sami Nummelin, joka päätti ottaa implantin viime viikolla.
Nummelin osti implantin internetistä, ja kävi asennuttamassa sen tatuointiliikkeessä. Toimenpiteessä ihoon tehdään reikä, ja sinne sijoitetaan hyvin pieni siru.
– Asennus tapahtui siten, että etusormen ja peukalon väliin ihoon tehtiin viilto. Iho ja lihas erotettiin toisistaan skalpellilla ja siru työnnettiin väliin. Oli jännittävä tilanne, mutta se oli sitten siinä, Nummelin kertoo.
peraatiota Nummelinista muistuttavat vielä tikit kädessä. Haava on hieman elänyt 8 päivää asennukset jälkeen.
– Aluksi käsi tosiaan turposi, ja meni vähän mustaksi. Tikeistä vuosi verta. Oli hieman arka alkuun, mutta pikkuhiljaa se on siitä parantunut. Vielä vähän arka kosketukselle, mutta tiesin kyllä että tällaista voi tapahtua ja käsi on hieman kipeä jonkin aikaa, hän kuvailee.
"Tässä on se ero, että kukaan ei voi viedä tätä minulta pois"
Nummelin kertoo, että häntä on aina kiinnostunut uusi teknologia. Maksuimplantista hän kiinnostui muutama vuosi takaperin. Silloin hän päätti, että kun sen asennus tulee mahdolliseksi Suomessa, sellainen on pakko hankkia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rovaniemelainen-sami-asensi-ihon-sisaan-sirun-maksaa-ostoksensa-omalla-kadella-tata-ei-voi-vieda-minulta-pois/8615814
Johanneksen ilmestys 13:
16 Se pakottaa kaikki, pienet ja suuret, rikkaat ja köyhät, vapaat ja orjat, ottamaan oikeaan käteensä tai otsaansa merkin.
17 Kenenkään ei ole lupa ostaa eikä myydä mitään, ellei hänellä ole tätä merkkiä, joka on pedon nimi tai sen nimen luku.
18 Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi.
Pedon merkki tuli Suomeen, jota jakaa tatuointiliikkeet ja pankit
134
321
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole mikään ihme, että tautuointiliikkeet asentavat mikrosiruja ihon alle. Tatuonnit ovat olleet muutenkin demonisia merkkejä iholla.
- Anonyymi
Tatuoinnit oli vanhassa testamentissa Egyptissä tai Ismail itämaailla tapana orjillakin erikseen nämä käsiinpiirtäjät joilla ruskeat tai muu kuviointi nenäkorut arabiasta Intiasta jne. Kyllä ne on vanhassa testamentissa mainittu mutta eihän kristityt niistä välitä tai joskus ottaa lomamatkoilla muistoksi jonkun kuin nilkkajetjut on sieltä kristityt käyttää Koruina ei mitään hindu uskontoja. Hindujen hallelujaata näkee Intiassa.
- Anonyymi
No sä et voi ostaa mitään kuin kortilla rahalla missä nykyään on myös metalli tunnisteita on hintalapuissa tiskin reunoissa sirut k market ja kassat lukijat kortit pankit voit nostaa kaupasta rahaa kortilla. Sirut on kännyköissä. MUTTA ETTÄ JOKU VIIKONPÄIVÄ LIITTYISI RAHAAN OSTAMISEEN MYYMISEEN ETTEI SE SITTEN OLE UHRAA ELUKOITA USKONTO.
- Anonyymi
Monilla sokeritautisilla on muuten myös pedon merkki, jos halutaan uskoa, että mikrosiru on sellainen. Eh, nimittäin, uusimmat verensokerimittarit eivät mittaa sokeria sormesta puristettavalla veripisaralla. Käytössä on pieni valkoinen nappi, jonka alapuolella on piikki. Piikin sisällä on mikrosiru. Tämä piikki ja mikrosiru työnnetään ihon alle käsivarteen ja nappiosa jää ihon pinnalle. Siellä se pedon merkki ihon alla mittailee sokeripitoisuuksia ja siirtää tiedot valkoiseen nappiin. Sitten on erikseen pieni lukijalaite, jota käytetään napin pinnalla ja siitä se sieppaa tiedot, jotka näyttää näyttöruudullaan. Sokeritautiset on siis merkitty pedon merkillä. Ikävä juttu.
- Anonyymi
Ihmisten merkintä jatkuu.
1. Vapaaehtoisena , jonka jälkeen
2.Suositeltavana, jonka jälkeen
3.Painostetaan ottamaan, jonka jälkeen
4. Siitä tulee pakollinen
Otsaankin laitetaan kädettömille.
Näille tulee pahoja paiseita jossain vaiheessa joka implantista tai Herran kirouksesta.
Tämä lienee prototyyppi ennen varsinaista pedon merkkiä. Mutten silti ota enkä suosittele kenenkään ottaa, mutta enemmistö ottaa mikrosirun aikanaan. Juhani laukkonen on todennut ylöstempauksen tulevan VARMASTI 2020- luvulla.
Pysäyttävät, sydäntä jysäyttävät Juhanin ilostuttavat ja väreilemään sanat:
2.25 - 3.49
https://www.youtube.com/watch?v=ptJ682JdHI4
Katse Taivaaseen päin! Katse Jeesukseen päin, oikealla pualen Isää Jumalaa siellä Valtaistuin on, Jeesuksen Valtaistuin.
Eli ylöstempaus voi olla vaikka 2023, jännittää, 2024, jännittää, 2025, jännitystä riittää, 2026, ooh! 2027 liikaa jännittää, 2028, kirkaisu, 2029 vai vastako tämä viimeisenä oleva 2020- luvun vuosi, väreilin tuon 2029 jKr. kohdalla.
Jännittää, odotellaan. Jännittää!
Selef Urge- Anonyymi
Voi teitä taikauskoisia!
- Anonyymi
No kun syö noita elukoita saa niiden taudit PAISEET niistä tietysti ja myrkkyjä tulee myös juomista piraatti ruuasta juomasta jauheista mausteista joskus. Entero on elukoista sars COVID on. Kyllä arabien pörssit tosiaan vaatii kortit sirut niissä ja elukoissa sekä ihmisiin laittavat myös jalkapanta on vangeilla . Mihin viette varastetut koirat muuten. No kuitenkin lestat on yksi ryhmä joka vihaa muita ihmisiä judet hellarit vaparit jehovat synagogat ei voi mitään tää on.
- Anonyymi
Ja te hellarit olette jo vuosikymmenien ajan mainostaneet sitä.
Joten opetuslapsenne, he, joilla ei uskoa ole, varmasti jo kohta jonottavat noihin tatuointiliikkeisiin. Olette tehneet parhaanne kertoaksenne kuinka käy ihmisten, jotka eivät sitä ota ja näin säikyttäneet heikkouskoisimmat.
Ettekö te voisi välillä vain pitää suutanne kiinni? 🤐
Teistä ei koskaan lähde mitään hyvää. Siunaus on teistä kaukana.
Te kylvätte pelkkää kuolemaa.
Ihminen vastaa kerran Jumalan edessä jokaisesta turhasta ja kadottavasta sanastaan. - Anonyymi
Suomennos ei ole tarkka. Oikea Raamattu, virheetön KJB (King James Bible) sanoo:
16 And he causeth all, both small and great, rich and poor, free and bond, to receive a mark in their right hand, or in their foreheads:
17 And that no man might buy or sell, save he that had the mark, or the name of the beast, or the number of his name.
18 Here is wisdom. Let him that hath understanding count the number of the beast: for it is the number of a man; and his number is Six hundred threescore and six.
Causeth ei ole pakottamista, vaan aiheuttamista. 'Se saa kaikki... ottamaan merkin oikeaan käteensä (käden sisään) tai otsaansa (pään sisälle)...'- Anonyymi
Helluntailaiset ovat kyllä alusta asti osanneet Raamatun sanoman väärentämisen.
Turha heille on totuutta osoittaa, kun heissä oleva "henki" ohjaa heidän omaa, teologian totuutta halveksivaa, itsenäistä "Raamatun tutkimistaan".
Näin he ovat luoneet lukemattomia harhaoppeja, synnyttäneet näiden opettajia sekä näiden perässä, kunkin omaan korvasyyhyynsä tunnustavia pikkupuljuja, synnistä parannusta tekemättömiä, epäraittiita, eksyttäviä valhe-"profeettoja" ja "evankelistoja", joiden motiivit kaikkea muuta kuin Jumalan sanan ja tahdon mukaiset. - Anonyymi
KJV ei todellakaan ole virhetön!
KJV raamatunkäännös on ongelmallinen monella tapaa. Kun KJV käännettiin, se tehtiin vain muutamista käsikirjoituksista, joita siihen aikaan oli löydetty, alle kymmenkunta käsikirjoitusta oli käytössä. Ne olivat hyvin myöhäisiä käsikirjoituksia, joissa oli paljon enemmän käännösvirheitä ja väärinymmärryksiä, kuin niissä, jotka oli tehty lähempänä Jeesuksen aikaa. Nykyään on käytössä toista tuhatta käsikirjoitusta, joista suurin osa on vanhempia kuin KJV:n aikaiset käsikirjoitukset.
Kääntäminen tehtiin tutkijoista muodostuneen toimikunnan toimesta ja monasti kääntäjät olivat erimielisiä siitä, miten jotkin sanat käännetään. Kun sanoja valittiin Raamattuun, kyseessä ei ollut Jumalan tahto vaan kääntäjien omat mielipiteet, ja päätös tapahtui usein äänestämällä sanojen merkityksistä ja siitä kenen mielipiteet voittivat. Kullakin kääntäjällä oli oman teologisen tiedekuntansa (lue: kirkkokuntansa) teologia rasitteena käännöstyössä ja mielipiteet olivat kunkin kääntäjän uskomusmaailman värittämiä.
Raamatussa on ollut paljon sanoja, joiden merkityksiä ei ole tiedetty, varsinkin KJV kääntämisen aikoihin. Nykyään tiedetään PALJON enemmän noiden siihen aikaan tuntemattomien sanojen merkityksiä, jotka on saatu esim. hepreankielen rinnakkaiskielistä. Tietotekniikkaa on auttanut todella paljon sanojen merkitysten selvittämisessä.
KJV on täynnä sanoja, jotka ovat englanninkielestä jo unohtuneet. Osan merkitystä ei enää tiedetä, ja osan merkitys on muuttunut niin, ettei saman sanan nyky-merkitys ole enää sama kuin siihen aikaan oli. Osaa lauseista ei edes pystytä ymmärtämään enää. Teksti on siis osin arvausta.
Ne käännösversiot, joihin KJV perustuu (osa mm latinasta takaisinkäännöksiä) olivat surkeita käännöksiä. Voisin antaa esimerkkejäkin pahoistakin käännösvirheistä mutten viitsi haaskata aikaani siihen. - Anonyymi
No kyllä myyjät on myös sekaisin korteista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helluntailaiset ovat kyllä alusta asti osanneet Raamatun sanoman väärentämisen.
Turha heille on totuutta osoittaa, kun heissä oleva "henki" ohjaa heidän omaa, teologian totuutta halveksivaa, itsenäistä "Raamatun tutkimistaan".
Näin he ovat luoneet lukemattomia harhaoppeja, synnyttäneet näiden opettajia sekä näiden perässä, kunkin omaan korvasyyhyynsä tunnustavia pikkupuljuja, synnistä parannusta tekemättömiä, epäraittiita, eksyttäviä valhe-"profeettoja" ja "evankelistoja", joiden motiivit kaikkea muuta kuin Jumalan sanan ja tahdon mukaiset.Mitä toikin vihan purkaus muiden vikojen syyttely rakentaa ??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helluntailaiset ovat kyllä alusta asti osanneet Raamatun sanoman väärentämisen.
Turha heille on totuutta osoittaa, kun heissä oleva "henki" ohjaa heidän omaa, teologian totuutta halveksivaa, itsenäistä "Raamatun tutkimistaan".
Näin he ovat luoneet lukemattomia harhaoppeja, synnyttäneet näiden opettajia sekä näiden perässä, kunkin omaan korvasyyhyynsä tunnustavia pikkupuljuja, synnistä parannusta tekemättömiä, epäraittiita, eksyttäviä valhe-"profeettoja" ja "evankelistoja", joiden motiivit kaikkea muuta kuin Jumalan sanan ja tahdon mukaiset.Pilkkaavia riivaaja henkiä ja Jerusalem on Sodoman Hagar
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
KJV ei todellakaan ole virhetön!
KJV raamatunkäännös on ongelmallinen monella tapaa. Kun KJV käännettiin, se tehtiin vain muutamista käsikirjoituksista, joita siihen aikaan oli löydetty, alle kymmenkunta käsikirjoitusta oli käytössä. Ne olivat hyvin myöhäisiä käsikirjoituksia, joissa oli paljon enemmän käännösvirheitä ja väärinymmärryksiä, kuin niissä, jotka oli tehty lähempänä Jeesuksen aikaa. Nykyään on käytössä toista tuhatta käsikirjoitusta, joista suurin osa on vanhempia kuin KJV:n aikaiset käsikirjoitukset.
Kääntäminen tehtiin tutkijoista muodostuneen toimikunnan toimesta ja monasti kääntäjät olivat erimielisiä siitä, miten jotkin sanat käännetään. Kun sanoja valittiin Raamattuun, kyseessä ei ollut Jumalan tahto vaan kääntäjien omat mielipiteet, ja päätös tapahtui usein äänestämällä sanojen merkityksistä ja siitä kenen mielipiteet voittivat. Kullakin kääntäjällä oli oman teologisen tiedekuntansa (lue: kirkkokuntansa) teologia rasitteena käännöstyössä ja mielipiteet olivat kunkin kääntäjän uskomusmaailman värittämiä.
Raamatussa on ollut paljon sanoja, joiden merkityksiä ei ole tiedetty, varsinkin KJV kääntämisen aikoihin. Nykyään tiedetään PALJON enemmän noiden siihen aikaan tuntemattomien sanojen merkityksiä, jotka on saatu esim. hepreankielen rinnakkaiskielistä. Tietotekniikkaa on auttanut todella paljon sanojen merkitysten selvittämisessä.
KJV on täynnä sanoja, jotka ovat englanninkielestä jo unohtuneet. Osan merkitystä ei enää tiedetä, ja osan merkitys on muuttunut niin, ettei saman sanan nyky-merkitys ole enää sama kuin siihen aikaan oli. Osaa lauseista ei edes pystytä ymmärtämään enää. Teksti on siis osin arvausta.
Ne käännösversiot, joihin KJV perustuu (osa mm latinasta takaisinkäännöksiä) olivat surkeita käännöksiä. Voisin antaa esimerkkejäkin pahoistakin käännösvirheistä mutten viitsi haaskata aikaani siihen.Englanti on latinaa mutta eihän hellari sitä tiedä.
- Anonyymi
Siru laitetaan yleensä isolla neulalla. Jos tatuointiliike on käyttänyt veistä, tarkoittikohan se sitä, että siru oli tavallista isompi, vai oliko se tatuoijan tietämättömyyttä? Tosiaan, ei kannata ottaa merkkiä, vaikka antikristus ei vielä ole noussut. Kaikki tämä digitalisointi, valvonta, tekoäly ja yhläältä päin johtaminen vievät tietämättömiä ja Jumalaa vihaavia kohti pedon merkkiä ja kadotusta.
- Anonyymi
helluntailaiset kuvittelee, että pedonmerkki on jokin aineellinen / maallinen vaan kun pedonmerkki on hengellinen , eikä hengelliset asiat helluntailaisuudessa oikein niinkuin avaudu.
sellaista se helluntailaisuus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
helluntailaiset kuvittelee, että pedonmerkki on jokin aineellinen / maallinen vaan kun pedonmerkki on hengellinen , eikä hengelliset asiat helluntailaisuudessa oikein niinkuin avaudu.
sellaista se helluntailaisuus.Mielikuvituksellinen uskonto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
helluntailaiset kuvittelee, että pedonmerkki on jokin aineellinen / maallinen vaan kun pedonmerkki on hengellinen , eikä hengelliset asiat helluntailaisuudessa oikein niinkuin avaudu.
sellaista se helluntailaisuus.Olet väärässä.
Ilmestyskirja puhuu merkistä oikeassa kädessä tai otsassa, joten kyse ei ole mistään hengellisestä ajatuksesta vaan fyysisestä merkistä, jossa lukee pedon nimi tai sen luku 666. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
helluntailaiset kuvittelee, että pedonmerkki on jokin aineellinen / maallinen vaan kun pedonmerkki on hengellinen , eikä hengelliset asiat helluntailaisuudessa oikein niinkuin avaudu.
sellaista se helluntailaisuus.En ole helluntailainen, vaan Raamattuun uskova Jeesuksen pelastama syntinen.
Lakkaa levittämästä typerää valhettasi. Pyydä jotakuta kääntämään sinulle tämä:
... a mark in their right hand, or in their foreheads:
17 And that no man might buy or sell, save he that had the mark, or the name of the beast, or the number of his name. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
helluntailaiset kuvittelee, että pedonmerkki on jokin aineellinen / maallinen vaan kun pedonmerkki on hengellinen , eikä hengelliset asiat helluntailaisuudessa oikein niinkuin avaudu.
sellaista se helluntailaisuus.Meistä kukaan ei tiedä mikä tuo Raamatun mainitsema "Pedon merkki" on. Eivät tiedä nämä helluntailaiset huijarit, eksyttäjätkään.
Heillä nämä väittämät, milloin antikristuksesta, tai pedonmerkistä vaihtuvat Pentagonin ja CIA:n sotilaallisten ja poliittisten tarkoitusperien mukaisesti.
Valheprofetiaa, valhe-tutkintaa ja tulkintaa siitä mitä mikäkin Raamatun kohta, vastoin sen suoraa sanaa muka "tarkoittaa", mutta milloinkaan HE EIVÄT KADU, tee parannusta, tunnusta, pyydä anteeksi, selvitä näitä / mitään rikoksiaan huijaamiensa ja eksyttämiensä uskonnonuhriensa kanssa.
Heissä ei vaikuta Jumalan Pyhä Henki, vaan monenlaiset Saatanan eri henkivallat, kuten näissä kohdin esim. valheen, noituuden, anastamisen ja ahneuden henget. Mitään aitoja kristittyjä uskovia nämä eivät ole. Joka heitä seuraa, menee heidän mukanaan kadotukseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meistä kukaan ei tiedä mikä tuo Raamatun mainitsema "Pedon merkki" on. Eivät tiedä nämä helluntailaiset huijarit, eksyttäjätkään.
Heillä nämä väittämät, milloin antikristuksesta, tai pedonmerkistä vaihtuvat Pentagonin ja CIA:n sotilaallisten ja poliittisten tarkoitusperien mukaisesti.
Valheprofetiaa, valhe-tutkintaa ja tulkintaa siitä mitä mikäkin Raamatun kohta, vastoin sen suoraa sanaa muka "tarkoittaa", mutta milloinkaan HE EIVÄT KADU, tee parannusta, tunnusta, pyydä anteeksi, selvitä näitä / mitään rikoksiaan huijaamiensa ja eksyttämiensä uskonnonuhriensa kanssa.
Heissä ei vaikuta Jumalan Pyhä Henki, vaan monenlaiset Saatanan eri henkivallat, kuten näissä kohdin esim. valheen, noituuden, anastamisen ja ahneuden henget. Mitään aitoja kristittyjä uskovia nämä eivät ole. Joka heitä seuraa, menee heidän mukanaan kadotukseen."Meistä kukaan ei tiedä mikä tuo Raamatun mainitsema "Pedon merkki" on. Eivät tiedä nämä helluntailaiset huijarit, eksyttäjätkään. "
Näinhän se näyttää olevan. Adventistit tietävät. He tuntevat Vanhan testamentin, johon noin 70% Ilmestyskirjasta perustuu. Ja loput selittää joko Ilmestyskirja itse taikka muut Uuden testamentin tekstit. - Anonyymi
Judet piikittää lähiöissä oikein korvan taakse niskaan huumepiikkiä ja tajuttomana moni makaa kuljettaa huumeita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet väärässä.
Ilmestyskirja puhuu merkistä oikeassa kädessä tai otsassa, joten kyse ei ole mistään hengellisestä ajatuksesta vaan fyysisestä merkistä, jossa lukee pedon nimi tai sen luku 666.Ilmestyskirjassa on kohta murhaajat ei pelastu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meistä kukaan ei tiedä mikä tuo Raamatun mainitsema "Pedon merkki" on. Eivät tiedä nämä helluntailaiset huijarit, eksyttäjätkään.
Heillä nämä väittämät, milloin antikristuksesta, tai pedonmerkistä vaihtuvat Pentagonin ja CIA:n sotilaallisten ja poliittisten tarkoitusperien mukaisesti.
Valheprofetiaa, valhe-tutkintaa ja tulkintaa siitä mitä mikäkin Raamatun kohta, vastoin sen suoraa sanaa muka "tarkoittaa", mutta milloinkaan HE EIVÄT KADU, tee parannusta, tunnusta, pyydä anteeksi, selvitä näitä / mitään rikoksiaan huijaamiensa ja eksyttämiensä uskonnonuhriensa kanssa.
Heissä ei vaikuta Jumalan Pyhä Henki, vaan monenlaiset Saatanan eri henkivallat, kuten näissä kohdin esim. valheen, noituuden, anastamisen ja ahneuden henget. Mitään aitoja kristittyjä uskovia nämä eivät ole. Joka heitä seuraa, menee heidän mukanaan kadotukseen.Kenelle nyt paasaat mene tonne Kontulaan jakomäkeen opettaa ettei saa varastaa Moosesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Meistä kukaan ei tiedä mikä tuo Raamatun mainitsema "Pedon merkki" on. Eivät tiedä nämä helluntailaiset huijarit, eksyttäjätkään. "
Näinhän se näyttää olevan. Adventistit tietävät. He tuntevat Vanhan testamentin, johon noin 70% Ilmestyskirjasta perustuu. Ja loput selittää joko Ilmestyskirja itse taikka muut Uuden testamentin tekstit.Ilmestyskirja luku 11. Kohta sodomasta.
- Anonyymi
Pitää käyttää käteistä niin paljon kuin voi ilman korttia. Näin ei pankki hallitse ihan kaikkea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet väärässä.
Ilmestyskirja puhuu merkistä oikeassa kädessä tai otsassa, joten kyse ei ole mistään hengellisestä ajatuksesta vaan fyysisestä merkistä, jossa lukee pedon nimi tai sen luku 666.Ilmestyskirjassa on kohta murhaajat ei pelastu joka vihaa toisia kristittyjä on murhaaja joka eksyttää pois Jeesuksesta saa myllynkiven. Orjatar poikineen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole helluntailainen, vaan Raamattuun uskova Jeesuksen pelastama syntinen.
Lakkaa levittämästä typerää valhettasi. Pyydä jotakuta kääntämään sinulle tämä:
... a mark in their right hand, or in their foreheads:
17 And that no man might buy or sell, save he that had the mark, or the name of the beast, or the number of his name.Markat oli jo mutta entä pedon nimi sitten Juudas barjesus väärät piraatit kieltävät hindut moskeijat lohikäärme Kiina budha judet kieltää myös ette kai meditoi sentään.Kuusi sataa kuusi kymmentä kuusi YHWH yahve antoi uudet käskyt pojassa. Ilmestyskirja 11. Pedon nimi siis dragon pistetään petoja nippuun kieltävät on yksi joukko PILKKAAJAT on yksi eksyttäjät ja väärät sekä piraatit on suuri joukko ja ne kun myy rahasta ja mikä psalmi siltä Sastamala nyt tulikaan siinä se 91.Juudas oli yksi ja väärä noita Jeesus oli ja väärät profeetat jotka kieltää kehottaa huoraamaan Thaimaan bordelliin ja väärän profeetan kanssa. Sitten oli lohikäärme ja budhan käsimerkit 👌👌👏🃏🃏🃏💷💸💰💸💷💰🕉️ uhrielukat ja koirat pilalle pilkottu ja perkele villitsijä ja petturi Kreetan Jude mies oli myös Kreikan judet synteineen ainakin raha ja seksi.Kreikan pikkusarvi ja mesopotanian Babylon yksisarvi 🦄.Egyptin faaraoiden jumalat kleopatrojen ja Niilin krokotiili.Leijona on peto entä harmageddon laakso siellä sotajoukkojen Laakso ja peto joka nousee merestä idän merestä eufrat ja tyyro.Keltainen meri vaara.Johan on keltatähtiä.Puolikuu eufrat ja Tigris.Anti messias ( piru ylistyksen johtaja 😈🔱 ja manalan gurut.Gangnes joki on täynnä ihmisiä Niili täynnä krokoja.Gurujen hinduhenki on peto virtaa se on kyllä suuri eksytys Manala.🕉️🕉️🕉️🕉️🕉️🤭💷💸💰👏👏👌👌🔱👌🔱 Suuri Babylon mesopotania ja lopunajan Sodoman Jerusalem.Kokoontukaa suurelle aterialle syömään lintujen lihaa vertaa ovat tehneet Jumalasta linnun tai elukan lintujen kaltaisen elukan ....judet.Kyllä nää Raamatussa on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meistä kukaan ei tiedä mikä tuo Raamatun mainitsema "Pedon merkki" on. Eivät tiedä nämä helluntailaiset huijarit, eksyttäjätkään.
Heillä nämä väittämät, milloin antikristuksesta, tai pedonmerkistä vaihtuvat Pentagonin ja CIA:n sotilaallisten ja poliittisten tarkoitusperien mukaisesti.
Valheprofetiaa, valhe-tutkintaa ja tulkintaa siitä mitä mikäkin Raamatun kohta, vastoin sen suoraa sanaa muka "tarkoittaa", mutta milloinkaan HE EIVÄT KADU, tee parannusta, tunnusta, pyydä anteeksi, selvitä näitä / mitään rikoksiaan huijaamiensa ja eksyttämiensä uskonnonuhriensa kanssa.
Heissä ei vaikuta Jumalan Pyhä Henki, vaan monenlaiset Saatanan eri henkivallat, kuten näissä kohdin esim. valheen, noituuden, anastamisen ja ahneuden henget. Mitään aitoja kristittyjä uskovia nämä eivät ole. Joka heitä seuraa, menee heidän mukanaan kadotukseen.Mitä mieltä kun Jude myi Jeesuksen ja kun Jeesusta kiusattiin saatana siteerasi PSALMIA 91 ja sehän oli ylistyksen johtaja ollut eikö niin. No nythän on monta väärää ..monta ylistyksen johtajaa sitten täällä ✡️💰💸💷😈🔱 puhaltelet vaan tapetun elukan SARVEEN niin David nousee kuolleista vaikka 🐏NY taitaa tulla tulikiveä Sodoman kurjille ilm11
- Anonyymi
Kukaan ei pakottanut tätä miestä, hän otti vapaaehtoisesti.
- Anonyymi
sitä "vapaata tahtoa" helluntailaiset julistaa . . .
- Anonyymi
Pedon merkkiäkään ei pakolla laiteta. Ne, jotka eivät sitä ota, ikuisen sielunsa vuoksi, mestataan, mutta heitä ei pakoteta ottamaan merkki ja menemään helvettiin.
Viisas uskoo Jeesukseen nyt ja pääsee pois ylöstempauksessa. Älkää hyvät ihmiset jääkö tänne Jaakobin ahdistuksen aikaan. Mitään kauheampaa ei ihmiskuntaa koskaan ole kohdannut eikä koskaan sen jälkeen enää kohtaa. Nyt armon ajassa pelastuminen on helppoa. Usko evankeliumi: 1 Kor 15:1-4. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pedon merkkiäkään ei pakolla laiteta. Ne, jotka eivät sitä ota, ikuisen sielunsa vuoksi, mestataan, mutta heitä ei pakoteta ottamaan merkki ja menemään helvettiin.
Viisas uskoo Jeesukseen nyt ja pääsee pois ylöstempauksessa. Älkää hyvät ihmiset jääkö tänne Jaakobin ahdistuksen aikaan. Mitään kauheampaa ei ihmiskuntaa koskaan ole kohdannut eikä koskaan sen jälkeen enää kohtaa. Nyt armon ajassa pelastuminen on helppoa. Usko evankeliumi: 1 Kor 15:1-4.Tuo hellareiden väite "pakottamisesta" tarkoittaa ja perustuu siihen jo ennalta omien syntiensä siirtämiseen pois omalta vastuulta, että "eiväthän he / enhämmä muuten kieltäny Jeesusta, mut ku Peto pakotti!"
Näin he uskovat, opettavat ja uskottelevat jopa ohi Jumalan selvän sanan voivansa "kahdella yhtäaikaisella tiellään" = yhtäällä kristittyä uskovaa teeskennellen sekä toisaalla Saatanaa ja syntiä palvellen pettää Jumalaa ja valheselityksineen luikerrella sisään Taivasten portista. Nämä ovat niitä "aidan ali lammastarhaan" = pelastukseen pyrkiviä susia.
Nämä, kulloisetkin "antikristus ja pedonmerkki"-huijarit itsehän sanovat olevansa synnittömiä, joten tämäkin väite "pakottamisesta" on loogista, kun tuntee helluntailaisten "opit" ja toiminnan.
Mutta, vaikka he näkevät itse, jo mitä ilmeisemmin maailmaan nousseen Antikristuksen, (jonka kaikki teot ja olemus ovat ilmeiset) ja tämän täydessä toiminnassaan, he eivät häntä (muka) tunnista, vaan antavat hänelle kaiken mahdollisen tukensa: "Emmä muute, mut ku kaikki muutki! Miksei kukaa sanonu? Muiden syy!"
Sanottu kyllä on, eikä tuon henkilön pitäisi enää olla (aidoille uskoville) mikään mystinen arvoitus. Satapros-varmana ei kyllä häntäkään voi vielä pitää. Katsotaan, kuinka Ilmestyskirja toteutuu, juuri nyt... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pedon merkkiäkään ei pakolla laiteta. Ne, jotka eivät sitä ota, ikuisen sielunsa vuoksi, mestataan, mutta heitä ei pakoteta ottamaan merkki ja menemään helvettiin.
Viisas uskoo Jeesukseen nyt ja pääsee pois ylöstempauksessa. Älkää hyvät ihmiset jääkö tänne Jaakobin ahdistuksen aikaan. Mitään kauheampaa ei ihmiskuntaa koskaan ole kohdannut eikä koskaan sen jälkeen enää kohtaa. Nyt armon ajassa pelastuminen on helppoa. Usko evankeliumi: 1 Kor 15:1-4.Arabit niitä myy rahasta rahat piikittää huumeet
- Anonyymi
Tatuointiliikkeet eivät ole rekisteröityjä terveydenhuollon toimipaikkoja, joten on hyvin kyseenalaista, että he ovat lähteneet tekemään kirurgisen toimenpiteen.
- Anonyymi
Väitehän voi olla kokonaan aloittajan omaa valhetta.
- Anonyymi
Helluntailaiset eksyttävät ihmisiä näkyvillä asioilla. Taikurit kiinnittää ihmisen huomion näkyviin asioihin, kuten käsiinsä, ja rekvisiittaan, mitä käyttää esityksissään ja tempuissaan. Kasteesta puhuessaan helluntailaiset puhuvat vain veden määrästä ja kastetekniikasta.
Jumalan valtakunta on sisällisesti ihmisessä.- Anonyymi
Maailmaan lähetetty eksytys !
- Anonyymi
hengelliset asiat ei helluntailaisuudessa avaudu,
turvautuvat kaikkeen hömpän pömpän NÄKYVIIN, ja koettavat saada ne omat
mielikuvitelmansa sopiin raamatun sanaan, kuten "pedonmerkki", ihan ovat pihalla,
raamatullisesta "pedonmerkistä",
se on helluntailaisuudessa sitä "korvasyyhyyn". - Anonyymi
Aulikki Hartikainen-Piipponen on väittänyt, että koronarokotteen kautta tulisi mikrosiru, joka on pedon merkki. Tämä ei todellakaan pidä paikkansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hengelliset asiat ei helluntailaisuudessa avaudu,
turvautuvat kaikkeen hömpän pömpän NÄKYVIIN, ja koettavat saada ne omat
mielikuvitelmansa sopiin raamatun sanaan, kuten "pedonmerkki", ihan ovat pihalla,
raamatullisesta "pedonmerkistä",
se on helluntailaisuudessa sitä "korvasyyhyyn".Mielikuvitteellinen uskonto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aulikki Hartikainen-Piipponen on väittänyt, että koronarokotteen kautta tulisi mikrosiru, joka on pedon merkki. Tämä ei todellakaan pidä paikkansa.
ei se pedonmerkki ole "NÄKYVÄÄ", mutta näkyväisiähän helluntailaisuudessa vaan haetaankin.
"maallisiin on heidän mielensä" Fil: 3: 19 - Anonyymi
Kato, hyvin tajuttu! Juuri noinhan helluntailaiset ovat aina toimineet.
Itse taikuria katsoessani seuraan aina herkeämättä myös sitä "toista kättä": mitä se tekee.
Evankeliumi ja Jeesushan ovat näiden käsissä se liina, jota taikureina kovasti heiluttavat: katsokaa tätä!
Mutta mitä toinen käsi tekee: kieltää Jumalan sanan, levittää vapaamuurarien oppeja, okkultismia, kerää ja huijaa rahaa, julistaa valheellisiin raamatuntulkintoihin perustuvia valheprofetioita, Ruotsin, USA:n ja Israelin poliittista- sekä sotapropagandaa. Nostattaa esiin Saatanan monia tekoja, opettaen näitä muka "varoituksena"! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei se pedonmerkki ole "NÄKYVÄÄ", mutta näkyväisiähän helluntailaisuudessa vaan haetaankin.
"maallisiin on heidän mielensä" Fil: 3: 19jos nykyinen pankkikortti menee ihon alle, niin ei se suoraan näkyvissä ole, mutta kuuluu kyllä näkyviin asioihin!
ei se pankkikorttikaan näy kun se on lompuukissa eli eih'än se silloin ole näkyvää tolkkusi mukaan, eihän ole ei ole !
voi yksinkertaisuuden määrää tässäkin ketjussa,. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hengelliset asiat ei helluntailaisuudessa avaudu,
turvautuvat kaikkeen hömpän pömpän NÄKYVIIN, ja koettavat saada ne omat
mielikuvitelmansa sopiin raamatun sanaan, kuten "pedonmerkki", ihan ovat pihalla,
raamatullisesta "pedonmerkistä",
se on helluntailaisuudessa sitä "korvasyyhyyn".niin apostolit jo tutkivat sitämerkkiä, eikö tutkineetkin, ja löysivät sen heti raamatun ensi lehdykältä eikö niin !
syyhyy on koululaisten keskuudessa kovasti levinnyt, tutkivatkohan apostolit sitäkin häh !? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kato, hyvin tajuttu! Juuri noinhan helluntailaiset ovat aina toimineet.
Itse taikuria katsoessani seuraan aina herkeämättä myös sitä "toista kättä": mitä se tekee.
Evankeliumi ja Jeesushan ovat näiden käsissä se liina, jota taikureina kovasti heiluttavat: katsokaa tätä!
Mutta mitä toinen käsi tekee: kieltää Jumalan sanan, levittää vapaamuurarien oppeja, okkultismia, kerää ja huijaa rahaa, julistaa valheellisiin raamatuntulkintoihin perustuvia valheprofetioita, Ruotsin, USA:n ja Israelin poliittista- sekä sotapropagandaa. Nostattaa esiin Saatanan monia tekoja, opettaen näitä muka "varoituksena"!koita soffi rauhottua asetu makuulle ja ihaile kattoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aulikki Hartikainen-Piipponen on väittänyt, että koronarokotteen kautta tulisi mikrosiru, joka on pedon merkki. Tämä ei todellakaan pidä paikkansa.
Montako varastettua korua kassia matkalaukkua takkia hellareissa virtaa ????
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niin apostolit jo tutkivat sitämerkkiä, eikö tutkineetkin, ja löysivät sen heti raamatun ensi lehdykältä eikö niin !
syyhyy on koululaisten keskuudessa kovasti levinnyt, tutkivatkohan apostolit sitäkin häh !?Nuoret myy tavaraa Jeesusta rahasta sirulla ja ottaa maksun kaikesta mitä ikinä voi varastaa myyntiin . Ahneutta varastaminen on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako varastettua korua kassia matkalaukkua takkia hellareissa virtaa ????
"Seurueiden" vierailujen aikana niitä voi lähteä kävelemään ihan tukussa. Olen itse todistanut tällaista tapahtumaa.
- Anonyymi
Älä nyt kiihdy mutta sehän on vain Jumalalta pois.
- Anonyymi
"Kuka on antanut hänelle jotakin, mikä hänen olisi maksettava takaisin"
Room: 11: 35
Tiedämme uskovina ,että pedonmerkki tulee.
Nyt on tekniikka olemassa ...... juuri se mitä uskovat ovat miettineet ja pohtineet.
Nyt se on TOTTA.
Raamattu kertoo yksityiskohdat.
Kysymys kuuluu: Oletko valmis ?- Anonyymi
Hepatiitti uudet rokotteet Saksan juutalaiset tekee on valmistettu ihmisen soluissa ja Kevin Saksasta.
- Anonyymi
Se on nälkäkuolema edessä ellet ota, eli syö varastosi ja asetu makuulle, siinäö se.
- Anonyymi
Siru oli vasemmassa kädessä.
- Anonyymi
luterilaiset jonottaa sitä merkkiä varmaan kuin ruokapussia kinkeritalon edessä, ihan onnessaan ovat !
- Anonyymi
Onko linkkiä kuviin?
- Anonyymi
kristinusko ei ole niinkuin helluntailaiset . . .
- Anonyymi
Pedonmerkki on sunnuntai, vastaavasti Jumalan merkki on sapatti.
1234567---- Anonyymi
Vaikka sunnuntai on väärä lepopäivä, niin se ei ole pedon merkki, koska sunnuntaita ei voi asentaa oikeaan käteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka sunnuntai on väärä lepopäivä, niin se ei ole pedon merkki, koska sunnuntaita ei voi asentaa oikeaan käteen.
Budhalla on nappi otsassa meditoi hallelujaa merkki.
- Anonyymi
MrHyvis kirjoitti:
Tämä oli siis tuohon sunnuntai pedonmerkkiin.
Ei nekään älytä miten muslimi nostaa peräreikää kohti taivasta et pilkkaa tollai jumalaa yleisellä paikalla. Missä niiden Jumala ANTIMESSIAS on maan alla. Tulijärvessä.
- Anonyymi
MrHyvis kirjoitti:
Tämä oli siis tuohon sunnuntai pedonmerkkiin.
En tule muuttamaan näkemystäni. Sunnuntai on pedonmerkki.
Laittakaa vaan omat pedonmerkkinne esille. Aikojen lopussa sitten näemme kuka on ollut oikessa.
1234567--- Anonyymi kirjoitti:
En tule muuttamaan näkemystäni. Sunnuntai on pedonmerkki.
Laittakaa vaan omat pedonmerkkinne esille. Aikojen lopussa sitten näemme kuka on ollut oikessa.
1234567---No etkö edes yritä ajatella aivoillasi ?
Raamatun tekstissä asiayhteys selvästi osoitetaan.
Se liittyy ostamiseen / myymiseen elämiseen jne.
Ajattele nyt hyvä ihminen omilla aivoillasi.
Hylkää väärät opit.- Anonyymi
MrHyvis kirjoitti:
No etkö edes yritä ajatella aivoillasi ?
Raamatun tekstissä asiayhteys selvästi osoitetaan.
Se liittyy ostamiseen / myymiseen elämiseen jne.
Ajattele nyt hyvä ihminen omilla aivoillasi.
Hylkää väärät opit.En hylkää, luotan Martti Lutheriin, Saksalaiseen professoriin, ja Ylifariseus_1:sen näkemykseen mitä tulee Ilmesrtyskirjan petoon ja merkkiin.
1234567--- Anonyymi kirjoitti:
En hylkää, luotan Martti Lutheriin, Saksalaiseen professoriin, ja Ylifariseus_1:sen näkemykseen mitä tulee Ilmesrtyskirjan petoon ja merkkiin.
1234567---Entäpä mitä jos luottaisit Jeesukseen Kristukseen.
??- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tule muuttamaan näkemystäni. Sunnuntai on pedonmerkki.
Laittakaa vaan omat pedonmerkkinne esille. Aikojen lopussa sitten näemme kuka on ollut oikessa.
1234567---Sillä ei ole mitään merkitystä mikä kenenkin mielestä on joku pedon merkki 616. Ilmestyskirja kun ei kerro tulevaisuudesta vaan 100-luvun jKr. asioista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En hylkää, luotan Martti Lutheriin, Saksalaiseen professoriin, ja Ylifariseus_1:sen näkemykseen mitä tulee Ilmesrtyskirjan petoon ja merkkiin.
1234567---Et hylkää vääriä oppeja!? No hyvä, että edes tunnustit ne vääriksi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et hylkää vääriä oppeja!? No hyvä, että edes tunnustit ne vääriksi!
En pidä väärinä oppeina. Pidän oikeina oppeina. Oikeita ovat Lutherin näkemykset pedosta, antikristuksesta paavista. Oikeassa on Myös Saksalainen professori. Oikeassa on myöskin Adventisti yllifariseus_1:nen.
1234567---
- Anonyymi
Miten ne pankit ja tatuointiliikkeet jakaa Suomen?
- Anonyymi
Tatuointiliike asentaa lähietäluettavan mikrosirun ihon alle ja pankki ohjelmoi siihen maksukortin. Samalla tavalla toimii koirille asennettavat tunnistesirut. Samaa tekniikka käytetään älysormuksissa, joita käytetään myös maksuvälineenä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tatuointiliike asentaa lähietäluettavan mikrosirun ihon alle ja pankki ohjelmoi siihen maksukortin. Samalla tavalla toimii koirille asennettavat tunnistesirut. Samaa tekniikka käytetään älysormuksissa, joita käytetään myös maksuvälineenä.
Et vastannut kysymykseeni. MITEN ne jakaa SUOMEN? Aloituksessahan väitetään, että ne jakaa Suomen.
Tekniikka siis nyt on ja sitten odotetaan sitä kun maailma lyö pakon ,että siru laitetaan tai et voi ostaa tai myydä ja voimme arvata ,että käteistä ei ole enää olemassa.
Yksi asia kuitenkin on eli Jumala ja tuo Jumala kertoi minulle ,että Hän kutsuu itse omiaan pian kotisrk tyylisiin kutsuttujen porukoihin.
Siihen kannattaa liittyä sillä se järjestelmä antaa tulevaisuudessa avun monelle.- Anonyymi
Jos kuusi ihmistä palvelee yhtä se tekee yhteensä seitsemän.
- Anonyymi
Asiasta on turha vaahdota.
Ilmestyskirja ei kerro oikeasti lopun ajoista. Esimerkkinä Ilmestyskirjan Luvut 17 ja 18, ne eivät kerro lopun ajoista. Ilmestyskirja on kirjoitettu noin 95jKr. eikä sen kuulijakunta/lukijat olleet 2000-luvun kristityt vaan 100-luvulla eläneet ihmiset. Ymmärtääksemme Ilmestyskirjaa meidän on ymmärrettävä mitä tuon ajan ihmiset ajattelivat. No katsotaan.
Jae 17 puhuu Babylonista. Mikä Babylon on? Vanhan testamentin mukaan Babylon oli se kaupunki, joka tuhosi Israelin kansan ja sen kaupungin. Naista kutsutaan jakeessa 17 Babyloniksi eli nainen on se kaupunki.
Nainen oli myös rikas: Johanneksen ilmestys 17:4-6 4. Nainen oli pukeutunut purppuraan ja helakanpunaan ja koristautunut kullalla, jalokivillä ja helmillä. Kädessään hänellä oli kultainen malja, joka oli täynnä iljetyksiä ja hänen haureutensa saastaisuutta. 5. Hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, johon sisältyy salaisuus: Suuri Babylon, maan porttojen ja iljetysten Äiti. 6. Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Samoin oli Rooma oli rikas ja vauras.
Tuo nainen istui seitsemän vuoren päällä: Johanneksen ilmestys 17:9 "9 Tässä tarvitaan ymmärrystä ja viisautta: Ne seitsemän päätä ovat seitsemän vuorta, joiden päällä nainen istuu. Ne ovat myös seitsemän kuningasta."
Mikä kaupunki oli rakennettu seitsemän kukkulan päälle?Rooma
Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, on se suuri kaupunki, joka hallitsee maan kuninkaita."
Ihan niin kuin Roomakin. Ja mikä valta vainosi Jumalaan uskovia? Johanneksen ilmestys 17:6 Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Kyse on jälleen Roomasta!!! Ja vielä varmistukseksi Ilmestyskirja sanoo, että: Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, ON se suuri kaupunki, joka HALLITSEE maan kuninkaita."
Hallitsee eli aikamuotona on preesens, hallitsee juuri nyt, 100-luvulla jKr., ei 2000-luvulla eikä sen jälkeenkään. Kyseessä on siis Rooman kaupunki ja valtakunta.
Näin siis Raamattu selittä itseään. Samoista kertoo myös luku 13. Lisäksi luku 13 kertoo pedon merkistä. Keisari Nero oli ensimmäinen Rooman keisari, joka teloitti kristittyjä. Aiemmin jo sanottiin, että peto vainosi kristittyjä. Keisari Nero on hepreankielisten numeroiden perusteella laskettuna 666.
...jatkuu...- Anonyymi
...jatkuu...
Entä puhuuko Ilmestyskirja samaa sanomaa kuin saman Raamatun Jeesus? Kyllä ja ei. Varsinkin EI! Ilmestyskirja puhuu monilla tavoin Jeesuksen hyvää sanoma vastaan. Se on oikeastaan täysin Jeesuksen sanoman vastainen. Se ei voi olla Jeesuksen ilmestys ihmiskunnalle.
Jeesus vastusti väkivaltaa ja puhui rakkauden puolesta. Ilmestyskirja puhuu väkivallan tekojen tekemisestä ja tuhoamisesta. Tässä seuraavassa Jumalan pyhiä käsketään kostamaan kaksinkertaisesti Babylonin pahat teot. Uskovia käsketään järjestämään sille vaivaa ja surua.
“4. Sitten kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: ”Lähtekää sieltä ulos, minun kansani, ettette tulisi osallisiksi hänen synteihinsä ja saisi osaksenne hänen vitsauksiaan, 5. sillä hänen syntinsä ovat ulottuneet taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa. 6. Maksakaa hänelle sen mukaan kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen tekojensa mukaan. Siihen maljaan, johon hän kaatoi, kaatakaa te hänelle kaksin verroin. 7. Niin paljon kuin hän on korottanut itseään ja elänyt ylellisyydessä, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. ...” (Johanneksen ilmestys 18:4-7, FinRK)
Jeesus puhui omaisuuden keräämistä vastaan. Hän kehotti tavoittelemaan mieluummin Jumalan valtakuntaa ja lahjoittamaan omaisuutensa pois.
Ilmestyskirja kuitenkin lupaa uskovaisille suuria rikkauksia, kultaa jalokiviä yms.
Jeesus kehotti olemaan nöyrä ja toisten palvelija. Hän torui opetuslapsia, jotka olivat vallan perässä ja halusivat arvostusta vallan rappusissa. Hän korosti kaikkien palvelemista laupiaan samarialaisen tapaan.
Ilmestyskirja laittaa kristityt hallitsemaan ja tuomaroimaan toisia. Rooman vallan aikaan vauraat ja arvoasteikon yläpäässä olevat eivät olleet nöyriä, eivät kunnioittaneet muita kuin toisia rikkaita tai ylimysluokan jäseniä. He keräsivät rikkauksia. Roomalaiset tuhosivat kristittyjä väkivaltaisilla tavoilla.
Ilmestyskirjan ihannoimat asiat olivat HEIDÄN ihanteitaan, eivät Jeesuksen. Jeesuksen maailmassa vain sellaiset pääsivät taivasten valtakuntaan, jotka auttoivat vähäosaisia, olivat nöyriä toisten palvelijoita ja rakastivat lähimmäisiään, eivätkä tehneet väkivallan tekoja. Ilmestyskirja on kertomus ylivallasta ja toisten hallitsemisesta sekä rikkauksista, jotka näiden harjoittajat perivät.
Kysymys kuuluukin: onko Ilmestyskirja yhteneväinen Jeesuksen sanoman kanssa? Onko se Jeesuksen Ilmestys? Ilmestyskirjan kirjoittaja kyllä hyväksyy Jeesuksen ja hänen ajatusmaailmansa mutta ajaa itse ROOMALAISTA ideologiaa. Onko tämä kirja täten Jeesuksen todistuksen mukainen? Vai ajaako se Neron, 666 pedon merkin, asiaa? Ilmestyskirjan mukaan kristittyjen pitäisi hallita muita ja käyttää väkivaltaa asemansa saavuttamiseen. Poissa olollaan loistaa nöyryys eikä kirja edes mainitse Jumalan rakkautta, toivoa eikä armoa. - Anonyymi
>>>>Ilmestyskirja on kirjoitettu noin 95jKr. eikä sen kuulijakunta/lukijat olleet 2000-luvun kristityt vaan 100-luvulla eläneet ihmiset.<<<<
Olet niin väärässä kuin vain voi olla.
Ilmestyskirja kertoo, että se on kirjoitettu Rooman kuudennen keisarin aikana, joten kirja on krjoitettu 60-luvun lopulla. Tällöin eli vielä se sukupolvi, joka oli nähnyt Jeesuksen ja apostolit.
Ilm 17:10 Viisi näistä on jo poissa, kuudes on vallassa. Yksi ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, hänen on määrä hallita vain vähän aikaa. - Anonyymi
KARTALLA BABYLON ON MESOPOTANIA ARABIASSA SIELLÄ SE ON.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Entä puhuuko Ilmestyskirja samaa sanomaa kuin saman Raamatun Jeesus? Kyllä ja ei. Varsinkin EI! Ilmestyskirja puhuu monilla tavoin Jeesuksen hyvää sanoma vastaan. Se on oikeastaan täysin Jeesuksen sanoman vastainen. Se ei voi olla Jeesuksen ilmestys ihmiskunnalle.
Jeesus vastusti väkivaltaa ja puhui rakkauden puolesta. Ilmestyskirja puhuu väkivallan tekojen tekemisestä ja tuhoamisesta. Tässä seuraavassa Jumalan pyhiä käsketään kostamaan kaksinkertaisesti Babylonin pahat teot. Uskovia käsketään järjestämään sille vaivaa ja surua.
“4. Sitten kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: ”Lähtekää sieltä ulos, minun kansani, ettette tulisi osallisiksi hänen synteihinsä ja saisi osaksenne hänen vitsauksiaan, 5. sillä hänen syntinsä ovat ulottuneet taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa. 6. Maksakaa hänelle sen mukaan kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen tekojensa mukaan. Siihen maljaan, johon hän kaatoi, kaatakaa te hänelle kaksin verroin. 7. Niin paljon kuin hän on korottanut itseään ja elänyt ylellisyydessä, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. ...” (Johanneksen ilmestys 18:4-7, FinRK)
Jeesus puhui omaisuuden keräämistä vastaan. Hän kehotti tavoittelemaan mieluummin Jumalan valtakuntaa ja lahjoittamaan omaisuutensa pois.
Ilmestyskirja kuitenkin lupaa uskovaisille suuria rikkauksia, kultaa jalokiviä yms.
Jeesus kehotti olemaan nöyrä ja toisten palvelija. Hän torui opetuslapsia, jotka olivat vallan perässä ja halusivat arvostusta vallan rappusissa. Hän korosti kaikkien palvelemista laupiaan samarialaisen tapaan.
Ilmestyskirja laittaa kristityt hallitsemaan ja tuomaroimaan toisia. Rooman vallan aikaan vauraat ja arvoasteikon yläpäässä olevat eivät olleet nöyriä, eivät kunnioittaneet muita kuin toisia rikkaita tai ylimysluokan jäseniä. He keräsivät rikkauksia. Roomalaiset tuhosivat kristittyjä väkivaltaisilla tavoilla.
Ilmestyskirjan ihannoimat asiat olivat HEIDÄN ihanteitaan, eivät Jeesuksen. Jeesuksen maailmassa vain sellaiset pääsivät taivasten valtakuntaan, jotka auttoivat vähäosaisia, olivat nöyriä toisten palvelijoita ja rakastivat lähimmäisiään, eivätkä tehneet väkivallan tekoja. Ilmestyskirja on kertomus ylivallasta ja toisten hallitsemisesta sekä rikkauksista, jotka näiden harjoittajat perivät.
Kysymys kuuluukin: onko Ilmestyskirja yhteneväinen Jeesuksen sanoman kanssa? Onko se Jeesuksen Ilmestys? Ilmestyskirjan kirjoittaja kyllä hyväksyy Jeesuksen ja hänen ajatusmaailmansa mutta ajaa itse ROOMALAISTA ideologiaa. Onko tämä kirja täten Jeesuksen todistuksen mukainen? Vai ajaako se Neron, 666 pedon merkin, asiaa? Ilmestyskirjan mukaan kristittyjen pitäisi hallita muita ja käyttää väkivaltaa asemansa saavuttamiseen. Poissa olollaan loistaa nöyryys eikä kirja edes mainitse Jumalan rakkautta, toivoa eikä armoa.Jerusalem muuttui sodomaksi siellä on moskeijat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Entä puhuuko Ilmestyskirja samaa sanomaa kuin saman Raamatun Jeesus? Kyllä ja ei. Varsinkin EI! Ilmestyskirja puhuu monilla tavoin Jeesuksen hyvää sanoma vastaan. Se on oikeastaan täysin Jeesuksen sanoman vastainen. Se ei voi olla Jeesuksen ilmestys ihmiskunnalle.
Jeesus vastusti väkivaltaa ja puhui rakkauden puolesta. Ilmestyskirja puhuu väkivallan tekojen tekemisestä ja tuhoamisesta. Tässä seuraavassa Jumalan pyhiä käsketään kostamaan kaksinkertaisesti Babylonin pahat teot. Uskovia käsketään järjestämään sille vaivaa ja surua.
“4. Sitten kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: ”Lähtekää sieltä ulos, minun kansani, ettette tulisi osallisiksi hänen synteihinsä ja saisi osaksenne hänen vitsauksiaan, 5. sillä hänen syntinsä ovat ulottuneet taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa. 6. Maksakaa hänelle sen mukaan kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen tekojensa mukaan. Siihen maljaan, johon hän kaatoi, kaatakaa te hänelle kaksin verroin. 7. Niin paljon kuin hän on korottanut itseään ja elänyt ylellisyydessä, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. ...” (Johanneksen ilmestys 18:4-7, FinRK)
Jeesus puhui omaisuuden keräämistä vastaan. Hän kehotti tavoittelemaan mieluummin Jumalan valtakuntaa ja lahjoittamaan omaisuutensa pois.
Ilmestyskirja kuitenkin lupaa uskovaisille suuria rikkauksia, kultaa jalokiviä yms.
Jeesus kehotti olemaan nöyrä ja toisten palvelija. Hän torui opetuslapsia, jotka olivat vallan perässä ja halusivat arvostusta vallan rappusissa. Hän korosti kaikkien palvelemista laupiaan samarialaisen tapaan.
Ilmestyskirja laittaa kristityt hallitsemaan ja tuomaroimaan toisia. Rooman vallan aikaan vauraat ja arvoasteikon yläpäässä olevat eivät olleet nöyriä, eivät kunnioittaneet muita kuin toisia rikkaita tai ylimysluokan jäseniä. He keräsivät rikkauksia. Roomalaiset tuhosivat kristittyjä väkivaltaisilla tavoilla.
Ilmestyskirjan ihannoimat asiat olivat HEIDÄN ihanteitaan, eivät Jeesuksen. Jeesuksen maailmassa vain sellaiset pääsivät taivasten valtakuntaan, jotka auttoivat vähäosaisia, olivat nöyriä toisten palvelijoita ja rakastivat lähimmäisiään, eivätkä tehneet väkivallan tekoja. Ilmestyskirja on kertomus ylivallasta ja toisten hallitsemisesta sekä rikkauksista, jotka näiden harjoittajat perivät.
Kysymys kuuluukin: onko Ilmestyskirja yhteneväinen Jeesuksen sanoman kanssa? Onko se Jeesuksen Ilmestys? Ilmestyskirjan kirjoittaja kyllä hyväksyy Jeesuksen ja hänen ajatusmaailmansa mutta ajaa itse ROOMALAISTA ideologiaa. Onko tämä kirja täten Jeesuksen todistuksen mukainen? Vai ajaako se Neron, 666 pedon merkin, asiaa? Ilmestyskirjan mukaan kristittyjen pitäisi hallita muita ja käyttää väkivaltaa asemansa saavuttamiseen. Poissa olollaan loistaa nöyryys eikä kirja edes mainitse Jumalan rakkautta, toivoa eikä armoa.Juutalaisten. Koko arabian synnit Sodoman alue.
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Entä puhuuko Ilmestyskirja samaa sanomaa kuin saman Raamatun Jeesus? Kyllä ja ei. Varsinkin EI! Ilmestyskirja puhuu monilla tavoin Jeesuksen hyvää sanoma vastaan. Se on oikeastaan täysin Jeesuksen sanoman vastainen. Se ei voi olla Jeesuksen ilmestys ihmiskunnalle.
Jeesus vastusti väkivaltaa ja puhui rakkauden puolesta. Ilmestyskirja puhuu väkivallan tekojen tekemisestä ja tuhoamisesta. Tässä seuraavassa Jumalan pyhiä käsketään kostamaan kaksinkertaisesti Babylonin pahat teot. Uskovia käsketään järjestämään sille vaivaa ja surua.
“4. Sitten kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: ”Lähtekää sieltä ulos, minun kansani, ettette tulisi osallisiksi hänen synteihinsä ja saisi osaksenne hänen vitsauksiaan, 5. sillä hänen syntinsä ovat ulottuneet taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa. 6. Maksakaa hänelle sen mukaan kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen tekojensa mukaan. Siihen maljaan, johon hän kaatoi, kaatakaa te hänelle kaksin verroin. 7. Niin paljon kuin hän on korottanut itseään ja elänyt ylellisyydessä, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. ...” (Johanneksen ilmestys 18:4-7, FinRK)
Jeesus puhui omaisuuden keräämistä vastaan. Hän kehotti tavoittelemaan mieluummin Jumalan valtakuntaa ja lahjoittamaan omaisuutensa pois.
Ilmestyskirja kuitenkin lupaa uskovaisille suuria rikkauksia, kultaa jalokiviä yms.
Jeesus kehotti olemaan nöyrä ja toisten palvelija. Hän torui opetuslapsia, jotka olivat vallan perässä ja halusivat arvostusta vallan rappusissa. Hän korosti kaikkien palvelemista laupiaan samarialaisen tapaan.
Ilmestyskirja laittaa kristityt hallitsemaan ja tuomaroimaan toisia. Rooman vallan aikaan vauraat ja arvoasteikon yläpäässä olevat eivät olleet nöyriä, eivät kunnioittaneet muita kuin toisia rikkaita tai ylimysluokan jäseniä. He keräsivät rikkauksia. Roomalaiset tuhosivat kristittyjä väkivaltaisilla tavoilla.
Ilmestyskirjan ihannoimat asiat olivat HEIDÄN ihanteitaan, eivät Jeesuksen. Jeesuksen maailmassa vain sellaiset pääsivät taivasten valtakuntaan, jotka auttoivat vähäosaisia, olivat nöyriä toisten palvelijoita ja rakastivat lähimmäisiään, eivätkä tehneet väkivallan tekoja. Ilmestyskirja on kertomus ylivallasta ja toisten hallitsemisesta sekä rikkauksista, jotka näiden harjoittajat perivät.
Kysymys kuuluukin: onko Ilmestyskirja yhteneväinen Jeesuksen sanoman kanssa? Onko se Jeesuksen Ilmestys? Ilmestyskirjan kirjoittaja kyllä hyväksyy Jeesuksen ja hänen ajatusmaailmansa mutta ajaa itse ROOMALAISTA ideologiaa. Onko tämä kirja täten Jeesuksen todistuksen mukainen? Vai ajaako se Neron, 666 pedon merkin, asiaa? Ilmestyskirjan mukaan kristittyjen pitäisi hallita muita ja käyttää väkivaltaa asemansa saavuttamiseen. Poissa olollaan loistaa nöyryys eikä kirja edes mainitse Jumalan rakkautta, toivoa eikä armoa.Toivon itsesi kannalta ettet yritä opettaa ketään.
Enempää väärin kun ei voi kirjoittaa .- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Entä puhuuko Ilmestyskirja samaa sanomaa kuin saman Raamatun Jeesus? Kyllä ja ei. Varsinkin EI! Ilmestyskirja puhuu monilla tavoin Jeesuksen hyvää sanoma vastaan. Se on oikeastaan täysin Jeesuksen sanoman vastainen. Se ei voi olla Jeesuksen ilmestys ihmiskunnalle.
Jeesus vastusti väkivaltaa ja puhui rakkauden puolesta. Ilmestyskirja puhuu väkivallan tekojen tekemisestä ja tuhoamisesta. Tässä seuraavassa Jumalan pyhiä käsketään kostamaan kaksinkertaisesti Babylonin pahat teot. Uskovia käsketään järjestämään sille vaivaa ja surua.
“4. Sitten kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: ”Lähtekää sieltä ulos, minun kansani, ettette tulisi osallisiksi hänen synteihinsä ja saisi osaksenne hänen vitsauksiaan, 5. sillä hänen syntinsä ovat ulottuneet taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa. 6. Maksakaa hänelle sen mukaan kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen tekojensa mukaan. Siihen maljaan, johon hän kaatoi, kaatakaa te hänelle kaksin verroin. 7. Niin paljon kuin hän on korottanut itseään ja elänyt ylellisyydessä, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. ...” (Johanneksen ilmestys 18:4-7, FinRK)
Jeesus puhui omaisuuden keräämistä vastaan. Hän kehotti tavoittelemaan mieluummin Jumalan valtakuntaa ja lahjoittamaan omaisuutensa pois.
Ilmestyskirja kuitenkin lupaa uskovaisille suuria rikkauksia, kultaa jalokiviä yms.
Jeesus kehotti olemaan nöyrä ja toisten palvelija. Hän torui opetuslapsia, jotka olivat vallan perässä ja halusivat arvostusta vallan rappusissa. Hän korosti kaikkien palvelemista laupiaan samarialaisen tapaan.
Ilmestyskirja laittaa kristityt hallitsemaan ja tuomaroimaan toisia. Rooman vallan aikaan vauraat ja arvoasteikon yläpäässä olevat eivät olleet nöyriä, eivät kunnioittaneet muita kuin toisia rikkaita tai ylimysluokan jäseniä. He keräsivät rikkauksia. Roomalaiset tuhosivat kristittyjä väkivaltaisilla tavoilla.
Ilmestyskirjan ihannoimat asiat olivat HEIDÄN ihanteitaan, eivät Jeesuksen. Jeesuksen maailmassa vain sellaiset pääsivät taivasten valtakuntaan, jotka auttoivat vähäosaisia, olivat nöyriä toisten palvelijoita ja rakastivat lähimmäisiään, eivätkä tehneet väkivallan tekoja. Ilmestyskirja on kertomus ylivallasta ja toisten hallitsemisesta sekä rikkauksista, jotka näiden harjoittajat perivät.
Kysymys kuuluukin: onko Ilmestyskirja yhteneväinen Jeesuksen sanoman kanssa? Onko se Jeesuksen Ilmestys? Ilmestyskirjan kirjoittaja kyllä hyväksyy Jeesuksen ja hänen ajatusmaailmansa mutta ajaa itse ROOMALAISTA ideologiaa. Onko tämä kirja täten Jeesuksen todistuksen mukainen? Vai ajaako se Neron, 666 pedon merkin, asiaa? Ilmestyskirjan mukaan kristittyjen pitäisi hallita muita ja käyttää väkivaltaa asemansa saavuttamiseen. Poissa olollaan loistaa nöyryys eikä kirja edes mainitse Jumalan rakkautta, toivoa eikä armoa.Saksalainen professori Andreas Helwig (1572-1643) selvitti pedon luvun viisaasti. Hänen mukaansa se tulee sanasta VICARIVS FILII DEI= 666
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saksalainen professori Andreas Helwig (1572-1643) selvitti pedon luvun viisaasti. Hänen mukaansa se tulee sanasta VICARIVS FILII DEI= 666
1234567---Jatkan vielä: Pedonmerkkihän on sunnuntai.
Paavi muistuttaa. Kotimaa24. 3.8.2014. Paavin kymmenen ohjetta onneen. 5:des ohje: Pyhitä lepopäivä, sunnuntai on perheen aikaa.
Uutinen COP27-ilmastookonferenssista, jossa maailman johtavat tahot pyrkivät löytämään ratkaisuja ilmaston lämpenemisen estämiseen. Paavi Franciscus lähetti terveisensä kokoukseen ja MUISTUTTI OSALLISTUJIA AJATUKSESTAAN SUNNUNTAIN ASETTAMISESTA KOKO MAAILMAN LEPOPÄIVÄKSI MAAILMAN PELASTAMISEKSI, kuten hän esitti jo vuonna 2015.
Ei ottanut paavi huomioon esim. Israelilaisia, heillä sapatti lauantaina. 2.Moos.31.:13. Puhu Israelilaisille ja sano: Pitäkää minun sapattini, sillä SE ON MERKKINÄ MEIDÄN VÄLILLÄMME, MINUN JA TEIDÄN, SUKUPOLVESTA SUKUPOLVEEN, TIETÄÄKSENNE, ETTÄ MINÄ OLEN HERRA, JOKA PYHITÄN TEIDÄT.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkan vielä: Pedonmerkkihän on sunnuntai.
Paavi muistuttaa. Kotimaa24. 3.8.2014. Paavin kymmenen ohjetta onneen. 5:des ohje: Pyhitä lepopäivä, sunnuntai on perheen aikaa.
Uutinen COP27-ilmastookonferenssista, jossa maailman johtavat tahot pyrkivät löytämään ratkaisuja ilmaston lämpenemisen estämiseen. Paavi Franciscus lähetti terveisensä kokoukseen ja MUISTUTTI OSALLISTUJIA AJATUKSESTAAN SUNNUNTAIN ASETTAMISESTA KOKO MAAILMAN LEPOPÄIVÄKSI MAAILMAN PELASTAMISEKSI, kuten hän esitti jo vuonna 2015.
Ei ottanut paavi huomioon esim. Israelilaisia, heillä sapatti lauantaina. 2.Moos.31.:13. Puhu Israelilaisille ja sano: Pitäkää minun sapattini, sillä SE ON MERKKINÄ MEIDÄN VÄLILLÄMME, MINUN JA TEIDÄN, SUKUPOLVESTA SUKUPOLVEEN, TIETÄÄKSENNE, ETTÄ MINÄ OLEN HERRA, JOKA PYHITÄN TEIDÄT.
1234567---Sunnuntai on väärä sapatti, mutta se ei ole Ilmestyskirjan tarkoittama pedon merkki, koska sunnuntaita ei voi asentaa oikeaan käteen. Koita uskoa tämä asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sunnuntai on väärä sapatti, mutta se ei ole Ilmestyskirjan tarkoittama pedon merkki, koska sunnuntaita ei voi asentaa oikeaan käteen. Koita uskoa tämä asia.
Sinun tulee itse ymmärtää paljon, jotta käsität tämän, että sunnuntai on pedonmerkki. Siinä jos missä tarvitaan ymmärrystä.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun tulee itse ymmärtää paljon, jotta käsität tämän, että sunnuntai on pedonmerkki. Siinä jos missä tarvitaan ymmärrystä.
1234567---Ilmestyskirjan tarkoittama pedon merkki ei ole sunnuntai, vaikka hokemalla hoet asiaa kuinka paljon. Sunnuntaista ei voi laske lukua 666 eikä sitä voi asentaa oikeaan käteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmestyskirjan tarkoittama pedon merkki ei ole sunnuntai, vaikka hokemalla hoet asiaa kuinka paljon. Sunnuntaista ei voi laske lukua 666 eikä sitä voi asentaa oikeaan käteen.
Martti Lutheri tunnisti pedon, antikristuksen paavin , josta 1700-luvun Luterilaiset virretkin kertovat: Jumalan käskyi wastaan räyskyi.
Saksalainen professori Andreas Helwig (1572-1643) selvitti pedon luvun viisaasti. Hänen mukaansa se tulee sanasta VICARIVS FILII DEI=666
Ymmärtäväinen Adventisti ylifariseus_1:sen hyvin ymmärrettävää hänen kirjoituksensa: Sunnuntai pedonmerkki. Pedon muuttama lepopäivä on ollut pedonmerkkinä siitä alkaen, kuin se on ollut katolisen vallan tunnusmerkki, eli alusta asti. Tuomioiden julistaminen on eri asia, kuin merkin aikaansaaminen paavin toimesta keskiajoista lähtien, mutta merkki säilyy muuttumattomana ajan loppuun saakka.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sunnuntai on väärä sapatti, mutta se ei ole Ilmestyskirjan tarkoittama pedon merkki, koska sunnuntaita ei voi asentaa oikeaan käteen. Koita uskoa tämä asia.
Sunnuntai ei ole minkäänlainen sapatti, ei oikea, eikä väärä.
Sunnuntain merkitys on toinen: Kristuksen ylösnousemusjuhla, kristittyjen lepopäivä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sunnuntai ei ole minkäänlainen sapatti, ei oikea, eikä väärä.
Sunnuntain merkitys on toinen: Kristuksen ylösnousemusjuhla, kristittyjen lepopäivä."Sunnuntain merkitys on toinen: Kristuksen ylösnousemusjuhla, kristittyjen lepopäivä."
Niin varmaan mutta kerropas missä kohtaa Raamattua kehotetaan viettämään/pyhittämään sunnuntaita? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Martti Lutheri tunnisti pedon, antikristuksen paavin , josta 1700-luvun Luterilaiset virretkin kertovat: Jumalan käskyi wastaan räyskyi.
Saksalainen professori Andreas Helwig (1572-1643) selvitti pedon luvun viisaasti. Hänen mukaansa se tulee sanasta VICARIVS FILII DEI=666
Ymmärtäväinen Adventisti ylifariseus_1:sen hyvin ymmärrettävää hänen kirjoituksensa: Sunnuntai pedonmerkki. Pedon muuttama lepopäivä on ollut pedonmerkkinä siitä alkaen, kuin se on ollut katolisen vallan tunnusmerkki, eli alusta asti. Tuomioiden julistaminen on eri asia, kuin merkin aikaansaaminen paavin toimesta keskiajoista lähtien, mutta merkki säilyy muuttumattomana ajan loppuun saakka.
1234567---"Ymmärtäväinen Adventisti ylifariseus_1" On kuollut nimi(pedon)merkki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saksalainen professori Andreas Helwig (1572-1643) selvitti pedon luvun viisaasti. Hänen mukaansa se tulee sanasta VICARIVS FILII DEI= 666
1234567---Ainoa vaan, että se todellinen pedonmerkki on 616!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>>Ilmestyskirja on kirjoitettu noin 95jKr. eikä sen kuulijakunta/lukijat olleet 2000-luvun kristityt vaan 100-luvulla eläneet ihmiset.<<<<
Olet niin väärässä kuin vain voi olla.
Ilmestyskirja kertoo, että se on kirjoitettu Rooman kuudennen keisarin aikana, joten kirja on krjoitettu 60-luvun lopulla. Tällöin eli vielä se sukupolvi, joka oli nähnyt Jeesuksen ja apostolit.
Ilm 17:10 Viisi näistä on jo poissa, kuudes on vallassa. Yksi ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, hänen on määrä hallita vain vähän aikaa.Sori vaan mutta suurin osa Raamatun tutkijoista tietää, että iImestyskirja kirjoitettiin 90-95jKr.
Mutta kertooko Ilmestyskirja oikeasti lopun ajoista? No ei. Ilmestyskirja ei kerro oikeasti lopun ajoista. Esimerkkinä Ilmestyskirjan Luvut 17 ja 18, ne eivät kerro lopun ajoista. Ilmestyskirja on kirjoitettu noin 95jKr. eikä sen kuulijakunta/lukijat olleet 2000-luvun kristityt vaan 100-luvulla eläneet ihmiset. Ymmärtääksemme Ilmestyskirjaa meidän on ymmärrettävä mitä tuon ajan ihmiset ajattelivat. No katsotaan.
Jae 17 puhuu Babylonista. Mikä Babylon on? Vanhan testamentin mukaan Babylon oli se kaupunki, joka tuhosi Israelin kansan ja sen kaupungin. Naista kutsutaan jakeessa 17 Babyloniksi eli nainen on se kaupunki.
Nainen oli myös rikas: Johanneksen ilmestys 17:4-6 4. Nainen oli pukeutunut purppuraan ja helakanpunaan ja koristautunut kullalla, jalokivillä ja helmillä. Kädessään hänellä oli kultainen malja, joka oli täynnä iljetyksiä ja hänen haureutensa saastaisuutta. 5. Hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, johon sisältyy salaisuus: Suuri Babylon, maan porttojen ja iljetysten Äiti. 6. Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Samoin oli Rooma oli rikas ja vauras.
Tuo nainen istui seitsemän vuoren päällä: Johanneksen ilmestys 17:9 "9 Tässä tarvitaan ymmärrystä ja viisautta: Ne seitsemän päätä ovat seitsemän vuorta, joiden päällä nainen istuu. Ne ovat myös seitsemän kuningasta."
Mikä kaupunki oli rakennettu seitsemän kukkulan päälle?Rooma
Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, on se suuri kaupunki, joka hallitsee maan kuninkaita."
Ihan niin kuin Roomakin. Ja mikä valta vainosi Jumalaan uskovia? Johanneksen ilmestys 17:6 Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Kyse on jälleen Roomasta!!! Ja vielä varmistukseksi Ilmestyskirja sanoo, että: Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, ON se suuri kaupunki, joka HALLITSEE maan kuninkaita."
Hallitsee eli aikamuotona on preesens, hallitsee juuri nyt, 100-luvulla jKr., ei 2000-luvulla eikä sen jälkeenkään. Kyseessä on siis Rooman kaupunki ja valtakunta.
Näin siis Raamattu selittä itseään. Samoista kertoo myös luku 13. Lisäksi luku 13 kertoo pedon merkistä. Keisari Nero oli ensimmäinen Rooman keisari, joka teloitti kristittyjä. Aiemmin jo sanottiin, että peto vainosi kristittyjä. Keisari Nero on hepreankielisten numeroiden perusteella laskettuna 666.
...jatkuu... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori vaan mutta suurin osa Raamatun tutkijoista tietää, että iImestyskirja kirjoitettiin 90-95jKr.
Mutta kertooko Ilmestyskirja oikeasti lopun ajoista? No ei. Ilmestyskirja ei kerro oikeasti lopun ajoista. Esimerkkinä Ilmestyskirjan Luvut 17 ja 18, ne eivät kerro lopun ajoista. Ilmestyskirja on kirjoitettu noin 95jKr. eikä sen kuulijakunta/lukijat olleet 2000-luvun kristityt vaan 100-luvulla eläneet ihmiset. Ymmärtääksemme Ilmestyskirjaa meidän on ymmärrettävä mitä tuon ajan ihmiset ajattelivat. No katsotaan.
Jae 17 puhuu Babylonista. Mikä Babylon on? Vanhan testamentin mukaan Babylon oli se kaupunki, joka tuhosi Israelin kansan ja sen kaupungin. Naista kutsutaan jakeessa 17 Babyloniksi eli nainen on se kaupunki.
Nainen oli myös rikas: Johanneksen ilmestys 17:4-6 4. Nainen oli pukeutunut purppuraan ja helakanpunaan ja koristautunut kullalla, jalokivillä ja helmillä. Kädessään hänellä oli kultainen malja, joka oli täynnä iljetyksiä ja hänen haureutensa saastaisuutta. 5. Hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, johon sisältyy salaisuus: Suuri Babylon, maan porttojen ja iljetysten Äiti. 6. Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Samoin oli Rooma oli rikas ja vauras.
Tuo nainen istui seitsemän vuoren päällä: Johanneksen ilmestys 17:9 "9 Tässä tarvitaan ymmärrystä ja viisautta: Ne seitsemän päätä ovat seitsemän vuorta, joiden päällä nainen istuu. Ne ovat myös seitsemän kuningasta."
Mikä kaupunki oli rakennettu seitsemän kukkulan päälle?Rooma
Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, on se suuri kaupunki, joka hallitsee maan kuninkaita."
Ihan niin kuin Roomakin. Ja mikä valta vainosi Jumalaan uskovia? Johanneksen ilmestys 17:6 Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Kyse on jälleen Roomasta!!! Ja vielä varmistukseksi Ilmestyskirja sanoo, että: Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, ON se suuri kaupunki, joka HALLITSEE maan kuninkaita."
Hallitsee eli aikamuotona on preesens, hallitsee juuri nyt, 100-luvulla jKr., ei 2000-luvulla eikä sen jälkeenkään. Kyseessä on siis Rooman kaupunki ja valtakunta.
Näin siis Raamattu selittä itseään. Samoista kertoo myös luku 13. Lisäksi luku 13 kertoo pedon merkistä. Keisari Nero oli ensimmäinen Rooman keisari, joka teloitti kristittyjä. Aiemmin jo sanottiin, että peto vainosi kristittyjä. Keisari Nero on hepreankielisten numeroiden perusteella laskettuna 666.
...jatkuu.....jatkuu..
Entä puhuuko Ilmestyskirja samaa sanomaa kuin saman Raamatun Jeesus? Kyllä ja ei. Varsinkin EI! Ilmestyskirja puhuu monilla tavoin Jeesuksen hyvää sanoma vastaan. Se on oikeastaan täysin Jeesuksen sanoman vastainen. Se ei voi olla Jeesuksen ilmestys ihmiskunnalle.
Jeesus vastusti väkivaltaa ja puhui rakkauden puolesta. Ilmestyskirja puhuu väkivallan tekojen tekemisestä ja tuhoamisesta. Tässä seuraavassa Jumalan pyhiä käsketään kostamaan kaksinkertaisesti Babylonin pahat teot. Uskovia käsketään järjestämään sille vaivaa ja surua.
“4. Sitten kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: ”Lähtekää sieltä ulos, minun kansani, ettette tulisi osallisiksi hänen synteihinsä ja saisi osaksenne hänen vitsauksiaan, 5. sillä hänen syntinsä ovat ulottuneet taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa. 6. Maksakaa hänelle sen mukaan kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen tekojensa mukaan. Siihen maljaan, johon hän kaatoi, kaatakaa te hänelle kaksin verroin. 7. Niin paljon kuin hän on korottanut itseään ja elänyt ylellisyydessä, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. ...” (Johanneksen ilmestys 18:4-7, FinRK)
Jeesus puhui omaisuuden keräämistä vastaan. Hän kehotti tavoittelemaan mieluummin Jumalan valtakuntaa ja lahjoittamaan omaisuutensa pois.
Ilmestyskirja kuitenkin lupaa uskovaisille suuria rikkauksia, kultaa jalokiviä yms.
Jeesus kehotti olemaan nöyrä ja toisten palvelija. Hän torui opetuslapsia, jotka olivat vallan perässä ja halusivat arvostusta vallan rappusissa. Hän korosti kaikkien palvelemista laupiaan samarialaisen tapaan.
Ilmestyskirja laittaa kristityt hallitsemaan ja tuomaroimaan toisia. Rooman vallan aikaan vauraat ja arvoasteikon yläpäässä olevat eivät olleet nöyriä, eivät kunnioittaneet muita kuin toisia rikkaita tai ylimysluokan jäseniä. He keräsivät rikkauksia. Roomalaiset tuhosivat kristittyjä väkivaltaisilla tavoilla.
Ilmestyskirjan ihannoimat asiat olivat HEIDÄN ihanteitaan, eivät Jeesuksen. Jeesuksen maailmassa vain sellaiset pääsivät taivasten valtakuntaan, jotka auttoivat vähäosaisia, olivat nöyriä toisten palvelijoita ja rakastivat lähimmäisiään, eivätkä tehneet väkivallan tekoja. Ilmestyskirja on kertomus ylivallasta ja toisten hallitsemisesta sekä rikkauksista, jotka näiden harjoittajat perivät.
Kysymys kuuluukin: onko Ilmestyskirja yhteneväinen Jeesuksen sanoman kanssa? Onko se Jeesuksen Ilmestys? Ilmestyskirjan kirjoittaja kyllä hyväksyy Jeesuksen ja hänen ajatusmaailmansa mutta ajaa itse ROOMALAISTA ideologiaa. Onko tämä kirja täten Jeesuksen todistuksen mukainen? Vai ajaako se Neron, 666 pedon merkin, asiaa? Ilmestyskirjan mukaan kristittyjen pitäisi hallita muita ja käyttää väkivaltaa asemansa saavuttamiseen. Poissa olollaan loistaa nöyryys eikä kirja edes mainitse Jumalan rakkautta, toivoa eikä armoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ymmärtäväinen Adventisti ylifariseus_1" On kuollut nimi(pedon)merkki.
Ei ole 1700-luvun Luterilaisen virsikirjan, ja Lutherin sanomat kuolleet, vaan aina vaan käyvät ajankohtaisemmiksi, samoin kuin Saksalaisen professorinkin ja Adventisti ylifariseus_1:senkin sanoma. Näiden sanoma käy aina vaan tuoreemmaksi ja tuoreemmaksi, ajan loppua kohti mentäessä, eikä heidän sanomansa vanhene.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori vaan mutta suurin osa Raamatun tutkijoista tietää, että iImestyskirja kirjoitettiin 90-95jKr.
Mutta kertooko Ilmestyskirja oikeasti lopun ajoista? No ei. Ilmestyskirja ei kerro oikeasti lopun ajoista. Esimerkkinä Ilmestyskirjan Luvut 17 ja 18, ne eivät kerro lopun ajoista. Ilmestyskirja on kirjoitettu noin 95jKr. eikä sen kuulijakunta/lukijat olleet 2000-luvun kristityt vaan 100-luvulla eläneet ihmiset. Ymmärtääksemme Ilmestyskirjaa meidän on ymmärrettävä mitä tuon ajan ihmiset ajattelivat. No katsotaan.
Jae 17 puhuu Babylonista. Mikä Babylon on? Vanhan testamentin mukaan Babylon oli se kaupunki, joka tuhosi Israelin kansan ja sen kaupungin. Naista kutsutaan jakeessa 17 Babyloniksi eli nainen on se kaupunki.
Nainen oli myös rikas: Johanneksen ilmestys 17:4-6 4. Nainen oli pukeutunut purppuraan ja helakanpunaan ja koristautunut kullalla, jalokivillä ja helmillä. Kädessään hänellä oli kultainen malja, joka oli täynnä iljetyksiä ja hänen haureutensa saastaisuutta. 5. Hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, johon sisältyy salaisuus: Suuri Babylon, maan porttojen ja iljetysten Äiti. 6. Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Samoin oli Rooma oli rikas ja vauras.
Tuo nainen istui seitsemän vuoren päällä: Johanneksen ilmestys 17:9 "9 Tässä tarvitaan ymmärrystä ja viisautta: Ne seitsemän päätä ovat seitsemän vuorta, joiden päällä nainen istuu. Ne ovat myös seitsemän kuningasta."
Mikä kaupunki oli rakennettu seitsemän kukkulan päälle?Rooma
Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, on se suuri kaupunki, joka hallitsee maan kuninkaita."
Ihan niin kuin Roomakin. Ja mikä valta vainosi Jumalaan uskovia? Johanneksen ilmestys 17:6 Minä näin naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajien verestä, ja hänet nähdessäni minä ihmettelin suuresti."
Kyse on jälleen Roomasta!!! Ja vielä varmistukseksi Ilmestyskirja sanoo, että: Johanneksen ilmestys 17:18 "Nainen, jonka näit, ON se suuri kaupunki, joka HALLITSEE maan kuninkaita."
Hallitsee eli aikamuotona on preesens, hallitsee juuri nyt, 100-luvulla jKr., ei 2000-luvulla eikä sen jälkeenkään. Kyseessä on siis Rooman kaupunki ja valtakunta.
Näin siis Raamattu selittä itseään. Samoista kertoo myös luku 13. Lisäksi luku 13 kertoo pedon merkistä. Keisari Nero oli ensimmäinen Rooman keisari, joka teloitti kristittyjä. Aiemmin jo sanottiin, että peto vainosi kristittyjä. Keisari Nero on hepreankielisten numeroiden perusteella laskettuna 666.
...jatkuu...>>Sori vaan mutta suurin osa Raamatun tutkijoista tietää, että iImestyskirja kirjoitettiin 90-95jKr.<<
Olet väärässä.
Esim. teologian tohtori Juha Ahvio huomioi Ilmestyskirjan ilmoituksen, että se on kirjoitettu Rooman kuudennen keisarin aikana. Jos joku "teologi" ei huomioi kirjan omaa ilmoitusta, niin hän ei ole kyllä mikään asiantuntija. Ilmestyskirja on kirjoitettu 60-luvun lopulla, mistä ei ole mitään epäselvyyttä.
Ilm 17:10 Viisi näistä on jo poissa, kuudes on vallassa. Yksi ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, hänen on määrä hallita vain vähän aikaa.
Ilmestyskirja on profeetallinen ilmoitus lopun ajoista, jotka eivät ole vielä toteutuneet. Nerosta voi laskea luvun 666, mutta hän ei ollut kahdeksas keisari. Sen sijaan Vatikaanin itsenäistymisestä lukien kahdeksa kuningas on nyt vallatta paavi Franciscus, jonka arvonimesta vicarivs filii dei voi laskea luvun 666.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vicarius_filii_dei - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole 1700-luvun Luterilaisen virsikirjan, ja Lutherin sanomat kuolleet, vaan aina vaan käyvät ajankohtaisemmiksi, samoin kuin Saksalaisen professorinkin ja Adventisti ylifariseus_1:senkin sanoma. Näiden sanoma käy aina vaan tuoreemmaksi ja tuoreemmaksi, ajan loppua kohti mentäessä, eikä heidän sanomansa vanhene.
1234567---Voi teitä kun olette niin tosissanne moisen huuhaan kanssa! Ilmestyskirjaa ei kirjoitettu sinulle eikä se kerro tulevaisuudesta vaan 100-luvun jKr. Ihmisten elämästä. Heille sanottiin että minä tulen pian, ja siitä on kulunut jo 1900 vuotta!
Ei siis sittenkään pian, sillä kun Jeesus esiintyi koko ajan niin, että hän saapuisi Jeesuksen maapallollaolon aikana elävien elinaikana, niin pian tarkoittaa silloin enintään 40 vuotta! Ei saapunut Ei, kuten tiedämme. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>Sori vaan mutta suurin osa Raamatun tutkijoista tietää, että iImestyskirja kirjoitettiin 90-95jKr.<<
Olet väärässä.
Esim. teologian tohtori Juha Ahvio huomioi Ilmestyskirjan ilmoituksen, että se on kirjoitettu Rooman kuudennen keisarin aikana. Jos joku "teologi" ei huomioi kirjan omaa ilmoitusta, niin hän ei ole kyllä mikään asiantuntija. Ilmestyskirja on kirjoitettu 60-luvun lopulla, mistä ei ole mitään epäselvyyttä.
Ilm 17:10 Viisi näistä on jo poissa, kuudes on vallassa. Yksi ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, hänen on määrä hallita vain vähän aikaa.
Ilmestyskirja on profeetallinen ilmoitus lopun ajoista, jotka eivät ole vielä toteutuneet. Nerosta voi laskea luvun 666, mutta hän ei ollut kahdeksas keisari. Sen sijaan Vatikaanin itsenäistymisestä lukien kahdeksa kuningas on nyt vallatta paavi Franciscus, jonka arvonimesta vicarivs filii dei voi laskea luvun 666.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vicarius_filii_deiKun maailmassa on satoja tutkijoita, on suurin osa yli puolet siitä. On valehtelua väittää, että suurin osa ei sano, kun yksi Ahvio, joka kuuluu ajatuksineen vähemmistöön, on toista mieltä.
Kasva nyt vähän! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>Sori vaan mutta suurin osa Raamatun tutkijoista tietää, että iImestyskirja kirjoitettiin 90-95jKr.<<
Olet väärässä.
Esim. teologian tohtori Juha Ahvio huomioi Ilmestyskirjan ilmoituksen, että se on kirjoitettu Rooman kuudennen keisarin aikana. Jos joku "teologi" ei huomioi kirjan omaa ilmoitusta, niin hän ei ole kyllä mikään asiantuntija. Ilmestyskirja on kirjoitettu 60-luvun lopulla, mistä ei ole mitään epäselvyyttä.
Ilm 17:10 Viisi näistä on jo poissa, kuudes on vallassa. Yksi ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, hänen on määrä hallita vain vähän aikaa.
Ilmestyskirja on profeetallinen ilmoitus lopun ajoista, jotka eivät ole vielä toteutuneet. Nerosta voi laskea luvun 666, mutta hän ei ollut kahdeksas keisari. Sen sijaan Vatikaanin itsenäistymisestä lukien kahdeksa kuningas on nyt vallatta paavi Franciscus, jonka arvonimesta vicarivs filii dei voi laskea luvun 666.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vicarius_filii_deiPieleen menee. Unohdat kaksi Uusimman Raamatuntutkimuksen tietoa. Nimittäin sen, että pedon luku on 616, mikä sopii Neroon kun se kirjoitetaan latinaksi mutta ei sovi paaviin, ja sen, ettei Ilmestyskirjaa kirjoittanut opetuslapsi-Johannes vaan joku ihan muu, jonka takia ajoitus sopii kuin nappiin vuoteen 95jKr.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pieleen menee. Unohdat kaksi Uusimman Raamatuntutkimuksen tietoa. Nimittäin sen, että pedon luku on 616, mikä sopii Neroon kun se kirjoitetaan latinaksi mutta ei sovi paaviin, ja sen, ettei Ilmestyskirjaa kirjoittanut opetuslapsi-Johannes vaan joku ihan muu, jonka takia ajoitus sopii kuin nappiin vuoteen 95jKr.
Sinä viittaa johonkin "uusimpaan tutkimustulokseen", mutta väitteesi ei ole kuitenkaan validi. Sinun osaaminen lähdekritiikissä näyttää olevan heikko. Raamatusta on olemassa lukusia toistaan poikkeavia käsikirjoituksia ja yleinen konsensus tekstikritiikissä on, että luku on 666. Luku löytyy myös VT:stä. On selvä asia, että Ilmestyskirja viittaa johonkin tulevaan Antikristukseen, joka hallitsee 3,5 vuotta, minkä tunnusmerkkejä Nero ei täytä.
1 Kun 10:14 Sen kultamäärän paino, jonka Salomo vuosittain sai, oli kuusisataakuusikymmentäkuusi talenttia.
Ilm 13:18 Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä viittaa johonkin "uusimpaan tutkimustulokseen", mutta väitteesi ei ole kuitenkaan validi. Sinun osaaminen lähdekritiikissä näyttää olevan heikko. Raamatusta on olemassa lukusia toistaan poikkeavia käsikirjoituksia ja yleinen konsensus tekstikritiikissä on, että luku on 666. Luku löytyy myös VT:stä. On selvä asia, että Ilmestyskirja viittaa johonkin tulevaan Antikristukseen, joka hallitsee 3,5 vuotta, minkä tunnusmerkkejä Nero ei täytä.
1 Kun 10:14 Sen kultamäärän paino, jonka Salomo vuosittain sai, oli kuusisataakuusikymmentäkuusi talenttia.
Ilm 13:18 Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi.Kolmet ja puolet vuodet ovat menneen talven lumia.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi teitä kun olette niin tosissanne moisen huuhaan kanssa! Ilmestyskirjaa ei kirjoitettu sinulle eikä se kerro tulevaisuudesta vaan 100-luvun jKr. Ihmisten elämästä. Heille sanottiin että minä tulen pian, ja siitä on kulunut jo 1900 vuotta!
Ei siis sittenkään pian, sillä kun Jeesus esiintyi koko ajan niin, että hän saapuisi Jeesuksen maapallollaolon aikana elävien elinaikana, niin pian tarkoittaa silloin enintään 40 vuotta! Ei saapunut Ei, kuten tiedämme.Ei niin vaan näin: Kaikkien näiden täytyy ensin tapahtua ja sitten tulee loppu. Kaikki viimeiset vitsaukset, vainot, vaivat, ahistukset, sodat ja pedonkumartamiset. Ennen Jeesuksen toista tulemista myöskin peto saa vallan ja voiman yhdeksi hetkeksi.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole 1700-luvun Luterilaisen virsikirjan, ja Lutherin sanomat kuolleet, vaan aina vaan käyvät ajankohtaisemmiksi, samoin kuin Saksalaisen professorinkin ja Adventisti ylifariseus_1:senkin sanoma. Näiden sanoma käy aina vaan tuoreemmaksi ja tuoreemmaksi, ajan loppua kohti mentäessä, eikä heidän sanomansa vanhene.
1234567---Nimimerkki Ylifariseus_1 on kuollut nimimerkki. Ei kirjoittele palstoilla ei!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä viittaa johonkin "uusimpaan tutkimustulokseen", mutta väitteesi ei ole kuitenkaan validi. Sinun osaaminen lähdekritiikissä näyttää olevan heikko. Raamatusta on olemassa lukusia toistaan poikkeavia käsikirjoituksia ja yleinen konsensus tekstikritiikissä on, että luku on 666. Luku löytyy myös VT:stä. On selvä asia, että Ilmestyskirja viittaa johonkin tulevaan Antikristukseen, joka hallitsee 3,5 vuotta, minkä tunnusmerkkejä Nero ei täytä.
1 Kun 10:14 Sen kultamäärän paino, jonka Salomo vuosittain sai, oli kuusisataakuusikymmentäkuusi talenttia.
Ilm 13:18 Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi.Varhaisimmista käsikirjoituksista löytyy luku 616, ei 666. Siihen ei sinun tekstikritiikkisi vaikuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nimimerkki Ylifariseus_1 on kuollut nimimerkki. Ei kirjoittele palstoilla ei!
Ei kirjoittele Lutherikaan, samoin kuin ei kirjottele Saksalainen professorikaan, mutta heidän sanomansa ei ole vanhentuneet, samoin kuin ylifariseuksen sanomat, eivät tule vanhenemaan.
1234567---
- Anonyymi
Tuleeko kaikkiin siruihin sitten sama pin- koodi 666 ?
- Anonyymi
No ei, mutta siihen on elektronisesti kirjoitettu Antikristuksen nimi, jonka kirjaimien lukuarvojen summa on 666.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei, mutta siihen on elektronisesti kirjoitettu Antikristuksen nimi, jonka kirjaimien lukuarvojen summa on 666.
No mutta sittenhän ei ole mitää pelättävää. Oikea pedon luku, joka löytyy varhaisimmista Raamatun käsikirjoituksista on 616.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mutta sittenhän ei ole mitää pelättävää. Oikea pedon luku, joka löytyy varhaisimmista Raamatun käsikirjoituksista on 616.
Sinun osaaminen lähdekritiikissä näyttää olevan heikko. Raamatusta on olemassa lukusia toistaan poikkeavia käsikirjoituksia, mutta yleinen konsensus tekstikritiikissä on, että luku on 666, mikä löytyy myös VT:stä.
1 Kun 10:14 Sen kultamäärän paino, jonka Salomo vuosittain sai, oli kuusisataakuusikymmentäkuusi talenttia.
Ilm 13:18 Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi.
- Anonyymi
Pedonmerkeistä, sielunvihollista, demoneista yms. hölynpölystä eivät ole kiinnostuneita kuin äärilahkot.
- Anonyymi
Ko. jakeet löytyvät Raamatusta, joten niistä on syytä olla kiinnostuneita kaikkien.
- Anonyymi
Viidesläiset eli räsäsläiset ovat kiinnostuneet vain homoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viidesläiset eli räsäsläiset ovat kiinnostuneet vain homoista.
Räsäsen tulisi kiinnittä myöskin huomionsa kymmenenkäskyn lakiin, ja Jumalan antamaan sapattiin, joka kuuluu kymmenenkäskyn lakiin.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Räsäsen tulisi kiinnittä myöskin huomionsa kymmenenkäskyn lakiin, ja Jumalan antamaan sapattiin, joka kuuluu kymmenenkäskyn lakiin.
1234567---Se on aivan totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Räsäsen tulisi kiinnittä myöskin huomionsa kymmenenkäskyn lakiin, ja Jumalan antamaan sapattiin, joka kuuluu kymmenenkäskyn lakiin.
1234567---Väitteesi ei pidä paikkansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väitteesi ei pidä paikkansa.
Pitää täysin paikkansa. Räsäsen tulee tutkia tarkemmin Raamattua.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää täysin paikkansa. Räsäsen tulee tutkia tarkemmin Raamattua.
1234567---Monet julistaa: Tunnustamme Raamatun erehtymättömänä Jumalan sanana. Niinhän se onkin, mutta siihen ei vaan kaikilta osin ymmärryksen puutteessa uskota.
- Anonyymi
Paljon asiaa.
- Anonyymi
Maksaa ostoksen oikealla kädellä. Seuraavaksi vasen käsi ja sitten toinen jalka ja niin edelleen.
- Anonyymi
voi hyvänen aika, noita helluntailaisten "pedonmerkkejä . . .
että se ny olis missään MAALLISESSS , > pankit tatuointiliikkeet . . .
noh, kun ei ne hengelliset asiat avaudu helluntailaisuudessa, niin turvautuvat maallisiin . . .
- Anonyymi
THL tuntee omansa https://www.mtvtekstikanava.fi/new2008/103-01.htm
- Anonyymi
Voisimme luopua sosiaaliturvatunnuksestakin, mutta mitähän siitäkin seuraisi. Onneksemme meillä on kyky suhtautua kaikkeen tekniseen kehitykseen. On syytä oppia erottamaan henkilötiedot siitä mitä oikeasti olemme ja teemme. Kyse on yksilönvapauden ja tietotekniikan suhteesta. Jopa Google on voimaton, jos emme välitä siitä mitä tietoa meistä kerätään. Ja kyllähän KIrkko ja uskonlahkotkin ovat yrittäneet viedä henkisen vapauden toisilta ihmisiltä.
Suomen tietosuojalaeissa on pykälä joka kieltää tarpeettoman henkilötiedon tallentamisen. Suurin osa rekistereistä on tarpeellisia tai välttämättömiä jopa oman turvallisuutemme vuoksi.- Anonyymi
helluntailaisten jutut kuuluu niihin , - salaliittoteorioihin . .
Esimakua pedonmerkin tyylisestä oli juutalaisten merkitseminen koodilla . Käsivarressa ja otsassa tai hatussa .
Eivät voineet ostaa myydä yms.
Järjestelmä kielsi.
Seuraavaksi tulee sitten se oikea pedonmerkki ja silloin kyllä ihmiset tietää kenen omaksi omistautuvat kun ottavat merkin itseensä.
Se tulee täysin selväksi ja sen tähden moni uskova tulee tuhoutumaan.
Tässä kohtaa kysytään Pyhiltä uskoa ja luottamusta Jumalaan.- Anonyymi
Ilm.14:12. Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, JOTKA PITÄVÄT JUMALAN KÄSKYT JA JEESUKSEN USKON.
1234567--- - Anonyymi
>>>>"ihmiset tietää"<<<<
ei välttämättä tiedä:
"SE saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan
merkin oikeaan käteensä tai otsaansa." Ilm: 13: 16
siis , "SE SAA" > panemaan merkin . . . ihmistä siis viedään eksytykseen > merkin panemaan ! Anonyymi kirjoitti:
>>>>"ihmiset tietää"<<<<
ei välttämättä tiedä:
"SE saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan
merkin oikeaan käteensä tai otsaansa." Ilm: 13: 16
siis , "SE SAA" > panemaan merkin . . . ihmistä siis viedään eksytykseen > merkin panemaan !On ihmisiä ,jotka melkein SAA kun kuulevat jostain elektronisesta laitteesta ja kuinka pian he itse saavat sellaisen.
Ovat kuin kiimoissaan kaikkeen uuteen elektroniikkaan.
Maailmassa on suunniteltu agendoja kuinka 2030 ihminen ON jo osa tietokonetta.
Uskon ,että niin on.
Kännykkä voi olla jo pääkallossa.Ihminen on itse osa järjestelmää ja valvottua sellaista.
Karmeimmat on ne kaupunki visiot ,jossa ihminen on täysin järjestelmän orja.
Sinut pisteytetään.Esim digi id. On täysi orjuutus järjestelmä.
Juuri tuli päätös ,että siirtyy vuodella.
Käykää hyvät ihmiset lukemassa mitä ne meinaa tehdä kansalle.
Oksettaa ihan.
Hulluus on päällä vaikkakin kulisseissa ja voi sitä päivää kun se on vallassa.
Ihmisestä pyritään tekemään 100 pros orja ja tuosta on vain kivenheitto pedonmerkkiin eli rahan hallintajärjestelmään.
Olet silloin täysin saatanan oma.Sinulla ei ole mitään sanavaltaa.Olet myynyt itsesi pedolle ja sen saatanalliselle järjestelmälle.MrHyvis kirjoitti:
On ihmisiä ,jotka melkein SAA kun kuulevat jostain elektronisesta laitteesta ja kuinka pian he itse saavat sellaisen.
Ovat kuin kiimoissaan kaikkeen uuteen elektroniikkaan.
Maailmassa on suunniteltu agendoja kuinka 2030 ihminen ON jo osa tietokonetta.
Uskon ,että niin on.
Kännykkä voi olla jo pääkallossa.Ihminen on itse osa järjestelmää ja valvottua sellaista.
Karmeimmat on ne kaupunki visiot ,jossa ihminen on täysin järjestelmän orja.
Sinut pisteytetään.Esim digi id. On täysi orjuutus järjestelmä.
Juuri tuli päätös ,että siirtyy vuodella.
Käykää hyvät ihmiset lukemassa mitä ne meinaa tehdä kansalle.
Oksettaa ihan.
Hulluus on päällä vaikkakin kulisseissa ja voi sitä päivää kun se on vallassa.
Ihmisestä pyritään tekemään 100 pros orja ja tuosta on vain kivenheitto pedonmerkkiin eli rahan hallintajärjestelmään.
Olet silloin täysin saatanan oma.Sinulla ei ole mitään sanavaltaa.Olet myynyt itsesi pedolle ja sen saatanalliselle järjestelmälle.Tämä kaikki tulee maailman ihmisille kehityksenä muka.
Eivät ne tajua ,mutta uskovat tajuavat.
Se on kuin normi kesäpäivä .Pelkkää upeaa kehitystä ja helppoutta eikä varkaat enää pääse pankki tietoihin kunnes valkenee ,että mihin on itsensä liittänyt.
Valvokaa ja tutkikaa netistä aiheita.
Täytyy tehdäkin kirjoitus hakusanoista joilla voi etsiä .
Tämä on tärkeä asia.Todella tärkeä.- Anonyymi
MrHyvis kirjoitti:
On ihmisiä ,jotka melkein SAA kun kuulevat jostain elektronisesta laitteesta ja kuinka pian he itse saavat sellaisen.
Ovat kuin kiimoissaan kaikkeen uuteen elektroniikkaan.
Maailmassa on suunniteltu agendoja kuinka 2030 ihminen ON jo osa tietokonetta.
Uskon ,että niin on.
Kännykkä voi olla jo pääkallossa.Ihminen on itse osa järjestelmää ja valvottua sellaista.
Karmeimmat on ne kaupunki visiot ,jossa ihminen on täysin järjestelmän orja.
Sinut pisteytetään.Esim digi id. On täysi orjuutus järjestelmä.
Juuri tuli päätös ,että siirtyy vuodella.
Käykää hyvät ihmiset lukemassa mitä ne meinaa tehdä kansalle.
Oksettaa ihan.
Hulluus on päällä vaikkakin kulisseissa ja voi sitä päivää kun se on vallassa.
Ihmisestä pyritään tekemään 100 pros orja ja tuosta on vain kivenheitto pedonmerkkiin eli rahan hallintajärjestelmään.
Olet silloin täysin saatanan oma.Sinulla ei ole mitään sanavaltaa.Olet myynyt itsesi pedolle ja sen saatanalliselle järjestelmälle.ovat "kiimoissaan" kun löytävät UUDEN, valitettavasti eksyttävän lahkon, jossa heti
ollaan käsi ojossa (kädennosto merkiksi . . .), minä haluan , minä haluan,
ja "Herra, Herra",
"Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet
ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa ?
Silloin minä lausun heille julki: "Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun
tyköäni, te laittomuuden tekijät." Mt: 7: 22 - Anonyymi
MrHyvis kirjoitti:
On ihmisiä ,jotka melkein SAA kun kuulevat jostain elektronisesta laitteesta ja kuinka pian he itse saavat sellaisen.
Ovat kuin kiimoissaan kaikkeen uuteen elektroniikkaan.
Maailmassa on suunniteltu agendoja kuinka 2030 ihminen ON jo osa tietokonetta.
Uskon ,että niin on.
Kännykkä voi olla jo pääkallossa.Ihminen on itse osa järjestelmää ja valvottua sellaista.
Karmeimmat on ne kaupunki visiot ,jossa ihminen on täysin järjestelmän orja.
Sinut pisteytetään.Esim digi id. On täysi orjuutus järjestelmä.
Juuri tuli päätös ,että siirtyy vuodella.
Käykää hyvät ihmiset lukemassa mitä ne meinaa tehdä kansalle.
Oksettaa ihan.
Hulluus on päällä vaikkakin kulisseissa ja voi sitä päivää kun se on vallassa.
Ihmisestä pyritään tekemään 100 pros orja ja tuosta on vain kivenheitto pedonmerkkiin eli rahan hallintajärjestelmään.
Olet silloin täysin saatanan oma.Sinulla ei ole mitään sanavaltaa.Olet myynyt itsesi pedolle ja sen saatanalliselle järjestelmälle.Ihan hirveetä! Kaaheeta!
- Anonyymi
Tämäkin Raamatussa kerrottu aikoja sitten,joten Raamattu ei ole satukirja!
- Anonyymi
Ilmestyskirja:
16:2 Ja ensimmäinen lähti ja vuodatti maljansa maan päälle; ja tuli pahoja ja ilkeitä paiseita niihin ihmisiin, joissa oli pedon merkki ja jotka kumarsivat sen kuvaa.
16:11 ja pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta teoistansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448