Laitoin Maisan kautta viestiä terveysasemalle kun työterveyslääkäri ehdotti tutkimuksia. Sain Maisan kautta vastausviestiä, että minun pitäisi Omakannassa laittaa suostumuksia, että he pääsevät näkemään sieltä tietojani tai että annan heidän tällaista suostumusta käyttää. Maisan viestiin ei voinut vastata. Mietin vaan, että mihin kohtaan Omakannassa se suostumus täytyy laittaa. En mielestäni ole siellä erityisemmin kiellellyt, etteikö tarvittaessa tietojani voisi nähdä.
Maisa ja Omakanta?
Anonyymi-ap
111860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Omakannassa luovutusluvan voi antaa Tietojen käytön hallinta -osiossa, kohdassa "Lupa potilastietojen luovuttamiseen".
Kävin tuossa neuvomassasi kohdassa Omakannassa ja siellä ihan selvästi sanotaan, että luovutuslupa on voimassa. Jo vuodesta 2015 asti ollut voimassa.
Miten sitten terveysasemalla eivät näe jos tuo luovutuslupa on jo voimassa?
Jos on vanhoja käyntejä, niin ne ei näy kannassa.
https://www.kanta.fi/usein-kysyttya-terveystiedot
Mutta nyt oli kyse ihan tällä viikolla tapahtuneesta työterveyslääkärillä käynnistä, jonka tietoja terveysasemalla olisi haluttu nähdä. Omakannassa siitä tietoja.
Maisan viesteihin ei välttämättä voi vastata, mutta ainahan voi laittaa uuden viestin menemään ( vaikka vastaukseksi ).
Vastasin tähän jo kerran, että laitoinkin sinne uuden viestin ja kopioin mukaan saamani vastauksen, jossa sanottiin etteivät terveysasemalla näe tietojani Omakannasta. Tämä aiempi vastaukseni tällä keskustelupalstalla tuli ensin näkyviin, mutta oli sittemmin hävinnyt. Miksiköhän? Ei siinä ollut mitään sopimatonta.
Mikä tämäkin on? Nyt kun nämä uudet hyvinvointialueet.
https://www.kanta.fi/kanta-informointi
Asun H:gin alueella. Helsinki ei kuulu hyvinvointialueisiin näiden luokitusten mukaan. Mutta ihan mielenkiintoinen tämäkin kanta-informointi näiden hyvinvointialueiden osalta. t. aloittaja
Sen takia sinne kai täytyy se joku muutos käydä hyväksymässä, kun tuli nämä hyvinvointialueet.
Tekevät kai taas jotain muutoksia ohjelmiinsa koneille.
No nyt pitäisi olla ruksi törkättynä oikeaan paikkaan siinä Kanta-informointi-lupa-asiassa. Tulostin itselleni nuo loputtomat jankutukset joihin sen luvan annoin. Olipa piilotettu jännästi se luvanantopaikkakin, että sitä sai oikein etsiä. t. aloittaja.
Helsinki on oma hyvinvointialueensa. Muutokset näkyivät vuoden vaihteessa ja HUS vaihtoi myös organisaatiotaan koska kuntayhtymä purkautui.