Vai pitäisi sitä hakea oikeen saksasta saakka lisää romuautoja suomen teille.
Ei mitään verohelpotuksia persaukisille!
Kyllä autot pitää ostaa kotimaasta uusina ja jättää ne romut sinne rajantaa. Mielummin halvempia uusia autoja suomesta kuin 20 vuotta vanhoja nokivasaroita saksasta köyhien itsetuntoa kasvattamaan.
Jos on raha tiukassa, niin ajakaa bussilla. Taatusti turvallisempaa matkantekoa kuin 20 vuotta vanhalla "laatuautolla"
Ei mitään verohelpotuksia persaukisille!
Kyllä autot pitää ostaa kotimaasta uusina ja jättää ne romut sinne rajantaa. Mielummin halvempia uusia autoja suomesta kuin 20 vuotta vanhoja nokivasaroita saksasta köyhien itsetuntoa kasvattamaan.
Jos on raha tiukassa, niin ajakaa bussilla. Taatusti turvallisempaa matkantekoa kuin 20 vuotta vanhalla "laatuautolla"
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voi voi, sinutkin on Lipponen tovereineen sokaissut kommunistipropagandallaan.
Kyllä se on niin, että romujen perään sinne köyhät ryntää. Parempi vaan pitää vero kireällä ja autot kunnossa.Ei köyhä uutta nissania osta jos voi hakea 20 vuotiaan romu-mersun samalla rahalla saksasta.Kuluttavia ja saastuttavia romuautoja on ihan omastatakaa, ei kiitos tuonti romuille!
Köyhät ja persaukiset kommunistit täällä ruikuttaa täällä autoveron alennuksen perään. Olisit sinäkin puuhannut koulussa muutakin kuin piirtänyt pulpettiin pillunkuvia. Nyt sinulla voisi olla hyväpalkkainen työ ja varaa ostaa uusi auto. Mutta sanonta kuuluu "tyhmästä päästä kärsii koko ruumis
".
ei kaikki voi olla nokian insinöörejä, joten muistakin töistä pitäisi saada sellainen palkka että sillä elää ja eläisikin jollei verottaja ryöstäisi niin paljoa kaikesta.
puhut kyllä asiaa mutta toi otsikko vituttaa
Poikaseni pieni, nyt äiti suuttuu. Ei rumia sanoja tai suu pestään saippualla.
Ei mun äidillä ole kullirengasta eikä pulisonkeja kuten sulla. Mitä sä äijä oikeen meinaat?
Kultaseni. Olemme isäsi kanssa keskustelleet. Sinulle on löydyttävä jokin parempi harrastus, kuin tämä internetissä istuskelu. Saisit näin purkaa turhautuneen mielesi vaikka eskarin jalkapallokerhossa. Olemme sinusta todella huolissamme.
Äläs nyt kompastu tisseihisi MUMMO! Olet vaan nuorille kateellinen kun oma nahka roikkuu ja tavara on kuiva kuin beduiinin sandaali. Vesijumppaan kuntoutukseen ja vähän mielialalääkkeitä päälle, niin kyllä se siittä lähtee!
Jos puhut tuollaisia vielä äidillesi niin, ne sinulle aina niin hyvin maistuneet äidin tekemät voipullat jäävät kyllä leipomatta.Tiedän että siitä sinulle itku tulee ja voi olla että turhaudut siitä vielä lisää. Netti ei ole ratkaisu ongelmaasi. Juttelen huomenna eskarisi koulupsygologin kanssa tilanteestasi. Isäsi saa myös jutella kanssasi huomenna, niinkuin mies miehelle.
No näinhän se tottakai menee. Eihän pelkässä käytettyjen autojen verotuksen keventämisessä ole kansantaloudellista hyötyä. Siksi poliitikot ovat kovasti kielteisiä tähän veronkevennykseen kun kukaan ei ole älynnyt mainita heille, että myös uusien autojen verotusta tulisi keventää jolloin verotulot jopa kasvavat.
Kattele noita aikaisempia viestiketjuja niin saat kenties vastauksen ongelmiisi. Alkaa jo tympiä laittaa aina samat vastaukset miljoonaan ketjuun...
Et ole nyt oikein perehtynyt tähän autovero-ongelmaan.
1.
Me kaikki Suomen asukkaat haluamme autoveron alas ja muutenkin ostovoimamme ja hyvinvointimme samalle tasolle muun EU-alueen kanssa.
2.
Käytämme EU:ta taistelussamme päättäjiämme ja valtionvarainministeriön ja tullin virkamiehiä vastaan.
3.
EU ei voi (suoraan) puuttua Suomen autoveron (uusien autojen kohdalla) tasoon.
4.
EU:n kantavana periaatteena on "vapaa liikkuminen (tavaroiden, henkilöiden,...) EU-jäsenvaltioiden kesken". Näin se tuomitsee erittäin jyrkästi kaikki keinotekoiset tuonnin esteet, kuten Suomen autoverotuksen (käytettyjen autojen osalta).
5.
EU pakottaa Suomen asettamaan käytettynä muusta EU-maasta tuodut autot verotuksellisesti samaan asemaan kuin uutena maahantuodut.
6.
LOPPUTULOKSENA: Suomen on pakko alentaa myös uusien autojen veroa. Kyllä Saksassa, Ranskassa ja muualla riittää uudenveroisia laatuautoja Suomen tarpeisiin. Jos uusien kauppaa halutaaan edelleen käytävän, niin veron ja hintojen on laskettava ja rutkasti. Tähän me kaikki pyrimme.
Siis vielä rautalangasta: Kun käytettyjen tuonti vapautuu, niin uusienkin hinnat laskevat.
Lopputuloksena autot edelleenkin ostetaan pääsääntöisesti Suomesta, hinta vaan on suurinpiirtein samaa luokkaa kuin vaikkapa Saksassa nyt.
Vaikka kuinka olisit rahamies, niin tuskin silti haluat maksaa autostasi tuplahintaa. Me varakkaat olemme yleensä rahantuntevia.
Anekdoottina vielä lopuksi: Muistatko miten kävi heille jotka 90-luvun alussa uskoivat valtionvarainministerimme vakuutteluja että markkaa ei devalvoida. Ja ottivat valuuttalainaa / jättivät kurssiriskin suojaamatta?
Jos muistat, niin EHKÄ voisit suhtautua hieman epäillen päättäjien ja autokauppiaiden vakuutteluun, että juuri nyt on oikea aika ostaa uusi auto, koska väliraha tulee jatkossa vain kasvamaan...
En siis ole Suomen kansalainen, koska en vaadi autoveroa alennettavaksi.