Piia-Noora Kauppi sanoi Aamu teeveessä että: " Kaikki verotus on varkautta". Onko tämä Kokoomuksen yleinen ajattelu malli??
Piia-Noora Kauppi
Anonyymi-ap
24414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Miksei nämä kokoomusjullit muuta kehitysmaahan jossa ei ole verotusta.
Piia tarkoitti jotta rikkaitten verotus on varkautta !!
Verotus on kunniavelan maksua, älä ole kunniaton paskiainen, vaan maksa kiitollisena. Paljon se antaa ja vähän ottaa (verovaroin katetut hyvinvointipalvelut, infra ja turvallisuus sekä vakaus). Jokainen maksaa maksukyvyn mukaan progressiivisesti sen mukaan mitä on verovaroin katetusta yhteiskunnasta hyötynytkin. Annetaan muillekin ja tuleville sukupolville sama mitä ollaan itse saatu 😁👍🌹❤🇫🇮
YRITYSTUET SIIS LOPETETTAVA !
No ei se ihme ole jos kaikki yrittäjät on Kokoomuslaisia, jos noin ajattelevat.
Luonnevikaisia ahneita psykopaatteja suurin osa.
Kokoomuslaiset ei taida ajatella paljoakaan-
riistäminen vaan mielessä?
Henkimanaaja ehkä oikea apu porvarien saamiseksi järkiinsä?
Blondilta pitäisi kysyä, kuinka paljon omistava luokka maksaa veroa. Voisi myös kysyä, kuinka paljon omistava luokka saa tukea verovaroista. Blondi ei takuulla tajua, että työntekijät maksavat kaikki yritysten kulut omistajien voittoja myöten. Onko omistaja vai työntekijä varas?
VEROVAROISTA suurimpien koronatukien jakaminen kokoomuslaisille yrittäjille on siis Kaupin mukaan varastetun rahan jakamista hänen puoluekavereilleen.
Kauppi ei taida ymmärtää, miten järjestäytyneet yhteiskunnat toimivat.
Erinomainen lähtökohta. Jos sitten kuitenkin verotetaan, niin on mietittävä onko varmasti tarpeellista, että jos ei kerätä tähän verovaroja, niin joku kuolee.
Monikulttuuri koordinaattorin ja sukupuolen tutkijoiden hommat ei taitaisi läpäistä testiä.
Henkilötietoa. https://fi.wikipedia.org/wiki/Piia-Noora_Kauppi
'sanonut perusturvan olevan liian suuri, jos sen varassa elävillä on varaa tehdä asioita, joihin pienipalkkaisilla työssäkäyvillä ihmisillä ei ole mahdollisuutta.'
Ei ole tullut mieleen sanoa, että pieniä palkkoja pitää korottaa. Lakossa hän ei ole varmasti ollut koskaan 'työhistoriastaan' pääteltynä.
Köyhyyden maksimointi eli suurentaminen tuntuu olevan se Kokoomuksen pää-juju kaikessa-
paitsi harvalle rikkaalle eliitille lisää rikkauksia?
Kaikki tietävät, että Ameriikassa vain harvalla rikkaalla on varaa terveydenhoitoon ja muut kuolevat hoidon puutteeseen, vähäosaisimmat jopa katuojiin ja hyväosaisten viemäreihin.
SDP on pelastanut suomalaiset tältä kauheudelta.
Kehitys kehittyy.
Yritystuet kokonaan pois.
Tuetaan vain stsrtup yrityksiä niiden alkuvaiheessa.
Sen jälkeen markkinat hoitaa huonot firmat kuolee pois.
Tuet vain vääristää kilpailua
P-A kauppi on shampanjaDemari
Taitaa olla jotkut kokkareet yhtä tyhmiä kuin persut! Tämä Kauppikin on käynyt verovaroin kustannetut koulut, aikanaan Kaupin äiti käyttänyt Piia-Nooran neuvolassa ym. Nyt Kauppi ajelee verovaroin tehdyillä teillä! Eiköhän ole opiskellutkin ilmaisessa korkeakoulussa! Voi pyhä yksinkertaisuus noita tolloja!
On täysin saletti, että äänestän yhtä nykyisistä hallituspuolueista!
Epäilen myös, että Kauppi on jonkun kerran käynyt myös verovaroin ylläpidetyssä kirjastossa!
Ajelee kyllä teillä, ja täysin vailla järkeä muista piittaamatta. Itseään täynnä oleva akka, pois liikenteestä kun ei näköjään osaa ajaa niin kuin kuuluu ajaa!
Kokoomusmaailmassa ei olisi veroja, eikä myöskään ilmaisia palveluja, vaan jokainen huolehtikoon itsestään ja kenties perheestään.
Kumma vaan että Muumilandia-Muumimaa taitaa olla ainoa maa, jossa veroja ei ole-
siellä USA-Amerikassakin on veroja- ja varmaan natsi-Ukrainassakin.
Miksiköhän?
Kauppi puhui myös sujuvasti työn tuottavuudesta ja piti siihen nähden ahtaajien korotusvaatimuksia kohtuuttomina.
Mikä on YHDISTYKSEN PUHEENJOHTAJANA toimivan Kaupin oman työn tuottavuus, kun siitä maksetaan 35.000e kuussa ja se ei ole kohtuutonta. Kyllä siitä verojakin kelpaa maksaa.
Kokoomuksessa ei tartte järkeä edetäkseen, mielenvikaisuus riittää kuten Kokoomuksen pääministereistäkin on nähty.
Sadismi yhdistettynä fanaattisuutteen, on kokoomuslaisuuden lähtökohta.
Piia-Noora Kauppi ei näköjään ole ottanut opiksi aikoinaan hurjasta ylinopeudesta kiinni jäädessään, tänään aamulla aivan järjetöntä kaahailua ja muiden ohittelua Tuusulanväylällä punaisella Audillaan!
Siinä ei paljon välitetty muista tiellä liikkujista ja heidän turvallisuudestaan, mutta tyypillistä käytöstä tämän henkiseltä itseään tännä olevalta ihmiseltä.