auton mahanalusta on öljyinen, vaikkei varsinaisesti vuoda? Pitänee edes pyyhkiä öljypohja, kun menee katsarille...
Tuleeko nykyään herkästi hylky, jos
Anonyymi-ap
24213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei tietoa. Voithan kokeilla sanoa, että olet tervannut pohjan ruostesuojauksena.
Kannattaa öljypropun tiiviste vaihtaa. Yleensä vuotaa siitä tulpan ja öljypohjan välistä.
Se tiiviste :D
Voihan tuonkin voi joku sössiä, jos oikein noivelo on...:P
Autokorjaamot näemmä sössivät, koska uusivat tiivisteen öljynvaihdon yhteydessä. Ainakin jos vaihtavat öljyt alakautta. Mutta se on yleisin vuotopaikka autossa.
En jaksa teille enää selittää kuten tässä taannoin eräälle tietäjä-jonnelle, mutta vielä;
jos se on vuotokohta , niin silloin on ollut/olleet torvelot tai piittaamattomat asialla!
Omissa ei ikinä siitä vuotoa....huollankin itse.
Hohhoijaa...........
Älä minulle ala synnyttämään. Autokorjaamot ne öljyt vaihtaa.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17761716f
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Auton pohjanhan tunnollinen autoilija öljyää vuosittain. Se on hyve, ei vika. Sen sijaan stefat tai venttiilikopan tiiviste ei saa vuotaa.
Ei ne sitä nää jos venakoppa vuotaa sisällepäin.
Ainakin valurautamoottorissa venttiilikopan pieni öljyn tihkuminen on hyväksi, niin ei ruostu moottori. Minä nimittäin vaihdoin kerran venttiilikoppaan kumitiivisteen ja sen jälkeen alkoi ruostettakin tulemaan. Mutta ei tietenkään saa vuotaa valtoimenaan.
Niin kyllä tomun ja öljyn seos eli "piki" on paras suoja metallipinnalle, sen jo Majurin kyljestäkin isä totesi aikoinaan.
Hommaa hiekkaa ja heität pohjaan, sehän kiinnittyy siihen öljyyn niinkuin korppujauho kakkuvuokaan. Menee täydestä.
Pohja on muovilevyjen peitossa.
Huohottanut rajusti käytössä, taitaa olla kierros kone kyseessä?
...tiiviin koneen ei pitäisi juuri huohottaa..eikä ainakaan korkista puhalla..
Huohotus ongelma voi olla pcv ongelma.
Mun lähes 30-vuotias auto tihkutti öljyä. Kävin aina ennen katsastusta pesulinjalla ja otin mukaan alustapesun. Aina kelpasi konttorilla. Lopulta piti sit kuitenkin luopua kulkineesta.
Kakkosauton jota vähän ajetaan jarrulevy takana pintaruosteessa, mittaustulokset kunnossa. Hylätty.
Siksi nykyisin on pohjapanssari joka kerää kaikki öljyn joka tippasee moottorista jos aina katsastuksessa käytettäis tämä muovi poissa varmaan tulis hylkyjä/korjauskehotuksia 70%
Öljyvuoto moottorista on selkeä hylkäysperuste.
Öljylautta taloyhtiön parkkipaikalla on peruste vaatia paikanhaltija putsaamaan paikka.
Jos parkkipaikkaöljyn puhdistuskehotusta ei noudateta, siirtyy keskustelu palastuslaitoksen ja paikanhaltijan väliseksi.
Hylkäykseen johtavana öljyvuotona olen pitänyt niitä autoja jotka jo lyhyen katsastuksen aikana ehtivät sotkea hallin lattian
https://katsastusinssi.com/ljyvuodot-1/
En tiedä, mutta tarkista öljypohjan muttereiden kireys.
Älä kiristä liikaa, koska peltinen öljypohja menee silloin solmuun, ja sitten se vasta vuotaakin.
Käy hakemassa katsastuksesta vikalista. Sen jälkeen tiedät korjaustarpeen.
Minulla on ihmeauto, öljypohja on ruosteessa.
Samaa vikaa. Olisinko kerran vaihtanut propun tiivisteen edellisen 30 vuoden aikana. Öljytikkukin ruostuu varrestaan.