Aivan älytöntä puppua haastateltujen suusta. Oman ikäluokkani miehet ovat aina kohteliaasti väistäneet naista. Nyt 2010 jälkeen olen todennut että nuoreta naiset eivät väistä kadulla. Voivat kulkea kolmen rinnakkain, ja eläkeläisvaarille ei anneta tietä. Tiedän että tuolloin ei kysymys ole tasa-arvosta vaan pieleen menneestä kotikasvatuksesta. Mutta uusi asia on, että täysi-ikäiset naist 20-30 v välillä haluavat törmätä ihmisiin, joko miehiin tai naisiin, koska tämä tila on nyt heidän.
Nuoret naiset eivät tiedä mitä menettävät tällä "tasa-arvo" asialla kuin väistäminen.
Aina on ollut niin, että mies väistää naista, nuori nainen väistää vanhaa miestä, jne. Kysymys on yhteiskunnan toimimisestä eikä tasa-arvosta, pöljäkkeet.
Mutta onpahan verorahoilla tarpeellista journalismia sota-aikana. Pkl.
Yle 28.2.2023 Emilia Korpela Tasa-Arvo, väistäminen
4
262
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä naisilla on vaikeaa kaikki, tuollaiseenkin asiaan joku kiinnittää edes huomiota.
ESS kirjoituksessa naisjärjestö vaati eduskuntaan 100 naista ? Miten menetellään jos naisia valittaisiinkin demokratian mukaisesti vaaleilla vaikkapa 120 - tulisiko heistä 20 syrjäyttää oletetulla mies sukupuolisella - Anonyymi
Tietysti siitä pidetään huoli, ettei ketään päin kävellä. Joissain tilanteissa se vaatii jonkin verran vaivaa, mutta onnistuu kyllä. Mutta jos huomasin, että joku kävelee päin tahallaan, niin saattaisin tehdä pienen vastataklauksen juuri ennen osumaa. Henkilö, joka tekee valinnan kävellä toista päin hyväksyy myös tekonsa seuraukset.
T: mies, 182 cm, 90 kg. - Anonyymi
No, tuo rinnakkain käveleminen ei ole kiinni iästä tai sukupuolesta vaan kasvatuksesta tai sen puutteesta.
- Anonyymi
Olen huomannut että tyttöporukat eivät väistä edes vanhuksia, kaikkien pitää mennä rinnakkain eikä kukaan voi jäädä muista jälkeen. Poikaporukat kyllä tekee tilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329