eli saamelaiset. Alkuperäisiä ovat täydellä varmuudella ainakin baskit ja sardinialaiset. Espanjan ja Italian painostuksesta näille ei ole suotu alkuperäiskansan statusta koska silloin näille pitäisi suoda joitain erikoisoikeuksia ja sitä ei haluta.
Ilmeisesti muitakin pieniä alkuperäisiä sirpalekansoja löytyisi jos haluttaisiin mutta niiden isot emämaat eivät halua. Niin, mikseivät esim. Uralin tämänpuoleiset samojedit muka olisi alkuperäiskansa, kysyn vaan. Tai komit, yms. uralilaiset kansat ?
Ilmeisesti muitakin pieniä alkuperäisiä sirpalekansoja löytyisi jos haluttaisiin mutta niiden isot emämaat eivät halua. Niin, mikseivät esim. Uralin tämänpuoleiset samojedit muka olisi alkuperäiskansa, kysyn vaan. Tai komit, yms. uralilaiset kansat ?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Eivätkö mongoloidiset suomalaiset sitten ole?
Kaikki Euroopan turaanit ovat Suomi mukaanluettuna.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17762421b
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
>Saamelaisilla ja suomalaisilla on yhteiset esivanhemmat
>Molempien ryhmien uskotaan kehittyneen varhaisista populaatioista, jotka saapuivat Suomeen kivikaudella (~9000 vuotta sitten).
>Myöhemmin Suomeen syntyneet heimot asettuivat vähitellen erillisiksi identiteeteiksi, joihin vaikuttivat suurelta osin maantieteelliset, kielelliset ja kulttuuriset tekijät.
>Myöhemmin (noin 4000 vuotta sitten) erkaannuimme saamelaisiksi ja suomalaisiksi
>Varhaiset heimot kuten karjalaiset ja savolaiset heimot syntyivät suomalaisista eri aikoina, erityisesti varhaiskeskiajalla (noin 1000 jKr.).
>Erilaiset muuttoliikkeet ja asutukset vuosisatojen aikana johtivat näiden heimojen muodostumiseen tietyille maantieteellisille alueille Suomessa.
>Myöhäiskeskiajalla ja sen jälkeen erilaisia suomalaisheimoja levisi eri puolille Suomea. Esimerkiksi karjalaiset muuttivat Itä-Suomeen ja jopa osille nykyistä Venäjää varsinkin 1400-luvulla.
Saamelaiset: Kulttuuriensyklopedia
Ulla-Maija Kulonen, Irja Seurujärvi-Kari ja Risto Pulkkinen (toim.)
Entäpä färsaarelaiset ja islantilaiset? Hekin ovat ensimmäisiä kansoja alueillaan.
islantilaiset ovat Norjasta, eli ei alkuperäisiä.
Saamelaiset ovat siis syntyneet Inarijärven liejusta, eivätkä tulleet etelästä jääkauden jälkeen?
Olet sinä viisas. Voi että kun ihan kateeksi käy älynlahjojasi.
Irlantilaiset munkit ovat tutkitusti ensimmäiset Islannin asukkaat.
Samalla tavalla amerkkalaiset ovat Kuun ensimmäiset asukkaat.
Täyttiväkö munkit (tai astronautit) varmasti kaikki "kansan" kriteerit. Kuinka sujui esimerkiksi suvunjatkaminen poikaporukalla?
Sardinialaiset ovat hyvin vanha ja geneettisesti suuresti poikkeava kansa. Siis selvästi alkuperäisiä.
Kun latasin DNA-raakadataa GEDmatchiin (ei testejä tekevä firma, vaan muualla tehdyistä testeistä saatua dataa analysoiva palvelu), niin löytyi joku yhteys baskeihin. Voi olla jostakin kaukaa historiasta.
Norjassa asuvat "merisaamelaiset" ja esim. Suomessa asuvat "tunturisaamelaiset" poikkeavat geneetisesti toisistaan. Norjan saamelaisilla on genettinen yhteys baskeihin.
Lappalaiset on euroopan inkkareita.
KANSOJEN ALKUPERÄ RUOTSALAISEN HISTORIANKIRJOITUKSEN MUKAAN
"Kritik mot Götecismen och Olof Rudbeck d.ä. verk Atlantica"
"Hans namn har blivit förknippat med hans förhärligande och överdrivet fantasifulla skildring av Sveriges storhet i verket Atlantica som gjorde Sverige till gudarnas boning och alla större folkslags ursprung. Denna historierevisionism, som kallas göticism, var Rudbeck en av de främsta förkämparna för och han var en av dem som drev det längst."
"Italienaren Lorenzo Magolotti som 1674 besökte Uppsala skrev:
”Han (Rudbeck) håller på med en bok, som han skrivit på svenska och redan fullbordat på detta språk, men som han nu översätter till latin. Man säger mig, att han i denna bok vill tydligt ådagalägga, att Skandinavien varit det först bebyggda land, sedan Noaks söner delade jorden sinsemellan, och att alla andra nationer utgått härifrån. Han låter gallerna eller fransmännen komma från ett ställe mitt i Lappland, där han funnit en flod som heter Gallus, och han påstår, att den Saliska lagen blivit stiftad i Uppsala eller vid Salberg, emedan dessa orter ligga vid floden Sala."
"Att det inte fanns någon egentlig kritik inom Sverige mot Atlantica under Olof Rudbeck d.ä. levnadstid beror på flera faktorer. Verket stöddes officiellt av svenska staten och passade in i dåtidens stormakt Sverige. Till saken hör att Atlantica blev en del av den nationalistiska tradition och nationalistiska strömningar som utvecklades under stormaktstiden."
Et sitten osannutkaan suomentaa?
Minä en juurikaan osaa ulkomaitten kieliä, koska nuoruudessani ei vähävaraisilla juurikaan ollut mahdollisuuksia kouluttaa kakaroitaan toisilla paikkakunnilla. Ja tyhmyydellä: "Mitä sitä sinne oppikouluun? Ulkomaitten kieliähän siellä vain opitaan. Eihän niitä tarvita, Suomessahan me asutaan".
Mitä tarkoitetaan käsitteellä alkuperäiskansa, se on yhtä tulkinnanvarainen sana kuin esim. käsite kansanmurha?
Ainakin toistaiseksi tutkijatkin myöntävät ettei tarkalleen tiedetä keitä olivat ensimmäiset sittemmin Euroopaksi nimettyyn maanosaan tulleet ihmiset. Todennäköistä on että on tapahtunut sukupuuttoja ( esim. ns. Denisovanihminen, Neandertalilainen) ja väestön vaihtumisia useaan kertaan ja jotkut tutkijat sanovat että vielä 5000 vuotta sitten ei Euroopassa ollut yhtään niistä väestöryhmistä jotka täällä nyt elävät, ei siis Saamelaisiakaan!
Jos tarkoitetaan että saamelaiset ovat alkuperäisin ts. pisimpään Euroopassa elänyt yhä elävistä ihmisryhmistä, se voi olla totta tai yhtä hyvin ei. Varmoja todisteita ei ole, ei puolesta eikä vastaan.
skandinaavisia linkkejä
Kaksi metsästäjä-keräilijän luurankoa löydettiin luolasta Luoteis-Espanjan vuoristossa vuonna 2006.
Viileät, pimeät olosuhteet tarkoittivat, että jäännökset (nimeltään La Brana 1 ja 2) olivat säilyneet erittäin hyvin. Tiedemiehet onnistuivat erottamaan DNA:ta yhden muinaisen ihmisen hampaasta ja sekvensoimaan hänen genominsa.
Ryhmä havaitsi, että varhainen eurooppalainen oli geneettisesti läheisimmin sukua ruotsalaisille ja suomalaisille.
BBC
Hunter-gatherer European had blue eyes and dark skin
Suomelaiset on alkuperäiskansaa ja moni ruotsalainen on pakkoruotsalainen suomalainen.
Itämerensuomalaiset heimot syntyivät Itämeren rannoilla välillä sotien ja sulauttaen itseensä pienempiä ryhmiä, kuten esimerkiksi Amerikan intiaanitkin tekivät lätäkön takana.
Itä-suomalaiset ovat suom.ugreja ja siis alkuperäisiä. Länsi-suomalaisten juuret ovat valloittajakansoissa eivätkä siis alkuperäiskansaa.
ei kai saamelaiset mikään etninen ryhmä ole , DNA testiin ja suomalaisiksi luokitellaan .
Suomalaiset ovat mongoloidinen alkuperäiskansa, ei pärjää olemassaolon taistelussa.
Hyvin on pärjännyt vaikka isommat ovat yrittäneet parhaansa lyödä kapuloita rattaisiin!
Nyt on luisumassa alamäkeen kaikin tavoin.
Kun talous romahtaa niin sitten menee kaikki muukin.