Koko asian ydinhän henkisessä tiedostamisessa ja profeetallisessa toiminnassa yleensäkin on se, että ihmisen oman ajattelun on tyynnyttävä ja passivoiduttava täydelleen. Niin kauan kuin ihmisen ajatus toimii, siinä toimii ihmisen tietoisen tahdon, eli päivätajunnan alue. Tällöin ihmisen tietoisuus on "kuuro" niille vaikutteille, jotka kumpuavat alitajunnasta, henkisestä minuudesta tai kosmisesta tietoisuudesta.
Mm. intialainen filosofi, Krishnamurti, korostaa jatkuvasti "ajattelun tuolla puolen olevaa tietoisuutta", jonka kautta ihminen vain voi löytää sen todellisuuden, jossa ei enää ole ihmisten mielikuvien luomia harhoja. Joita mm. uskonnot ovat tulvillaan.
Mm. intialainen filosofi, Krishnamurti, korostaa jatkuvasti "ajattelun tuolla puolen olevaa tietoisuutta", jonka kautta ihminen vain voi löytää sen todellisuuden, jossa ei enää ole ihmisten mielikuvien luomia harhoja. Joita mm. uskonnot ovat tulvillaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"... mm. uskonnot", ateismi ja (tieteet) (tiedeuskonnot) "ovat tulvillaan."
:)
Eli piintyneet uskonnot, aatteet tai filosofian kuin myös "tieteellinen ajattelu" ovat aina joidenkin ihmisten mielikuvia jostain; ja joita ihmisille tyrkytetään ja ihmisiä näihin mielikuviin käännytetään. Sotimaan ja riitelemään toisia mielikuvia vastaan.
Näiden ihmisten mielissä syntyneiden mielikuvien yläpuolella tai takana on universaalinen henkinen todellisuus, absoluuttinen totuus, joka ilmaisee itsensä intuitioina niin kuin profeettain ja Jeesuksen toiminnassa; ja jonka voi saavuttaa vasta sitten kun on vapautunut kaikista mielikuvista.
uskonnot ovat juuri niitä välineitä, joiden kautta siihen todellisuuteen yritetään päästä käsiksi (eritoten Krishnamurti vastusti uskontojen tekemistä päämääräksi ja (tosin) luopumaan niistä lopulta jopa välineinä).
Voiko ajattelulla (viisastelulla, logiikalla, rationaalisuudella) hypätä itsensä yli? Ei voi vaan se jää aina saman ajattelun piiriin. Henkiseen tiedostamiseen tarvitaan todellisen hengen kykyjä, jotka ovat "beyond-thinking." Siitä kai Krishnamurti puhuu. Ja Paavali viitannee samaan asiaan sanomalla, että "Jumalan viisaus on hullutus ihmisille, ja ihmisten viisaus hullutus Jumalalle."
Jumalan viisaus ei ole siis ajattelua ja päättelyä, vaan henkistä tiedostamista, jonka kautta vasta voi tulla todellista ajattelua ja päättelyä. Ja mikä on sopivampi sana kuvaamaan tuollaista todellisuutta kuin Usko, Pistis?
ihmisten pitäisi pystyä näkemään sanojen taakse. Irrottautumaan sanojen lokeroista. Sillä sanat synnyttävät mielikuvat, ja jo yksi ja sama sana synnyttää ihmisissä täysin erilaisia mielikuvia, vaikka näkemykset sinänsä olisivat samanlaiset.
Näin asiat riitelevät, eivät ihmiset.
tosiaankin pyritään henkiseen todellisuuteen ja yhteyteen Jumalan kanssa. Valitettavaa on vain se, että niin kovin usein se jää vain pyrkimykseksi ja hallitsevaksi tulevat ihmisten, etenkin uskonnollisten johtajien, mielikuvat, joita joukon jäsenille iskostetaan. Tällä tavalla voidaan päästä hyvinkin sopusointuiseen yhteyteen pienen joukon kesken, mutta ei läheskään aina todelliseen yhteyteen Jumalan kanssa. "Joka yhtyy Herraan, on yksi henki Hänen kanssaan".
Eli että. Saavuttaakseen todellisen yhteyden Jumalaan ja ollakseen yksi henki hänen kanssaan, ihmisen on suhdaututtava hyvin kriittisesti eri uskontoihin ja tunnistettava, onko kysymys todellisesta Jumala-yhteydestä vaiko vain ihmisten mielikuvien luomasta "hurskastelevasta lihasta", eli harhauttavista hypnoottisista tekijöistä, joita mielikuvat synnyttävät ja ylläpitävät.
Jos sinä kirjoitat kirjeen jollekin, sinä puet ajatuksia ja mielikuvia sanoiksi, jotka vastanottaja lukee ja muodostaa sanoistasi mielikuvia.
Nyt ongelmana kirjeen kirjoittamisessa ja lukemisessa on aina se, muodostaako kirjeen lukija sanoistasi juuri ne mielikuvat ja ajatukset, jotka sinä olet sanoiksi pukenut, ja kaikkein parhaiten tämä luontuu jos kirjeesi vastanottaja tuntee sinut ja sinun maailmankuvaasi ja ajatustottumuksiasi.
Kuitenkin on myös niin, että tärkein tässä ei ole se kirje, jonka olet kirjoittanut, vaan tärkeintä ovat ne ajatukset, jotka ovat kirjoituksesi taustalla. Sama pätee myös Raamattuun nähden. Raamattu on kannesta kanteen täynnä sanoiksi puettuja ajatuksia ja mielikuvia, joita ihmiset lukevat ja muodostavat omat mielikuvansa; ja niin kovin erilaisia samoistakin Raamatun jakeista ja päästäksemme oivaltaman Jumalaista todellisuutta, meidän on kiinnitettävä huomiomme sanojen sijasta niihin intuitivisin oivalluksiin, jotka ovat raamatun kirjoitusten taustalla ja vasta tämän kautta meille kirkastuu Jumalan todellisuus ja Jumalan tahto. Eli ymmärryksen aurinko loistaa suoraan itsekunkin sydämiin.
Juuri sitää uskonnon kaavoittamista Krishnamurti vastustaa, toisten johtavien auktoriteettinen palvomista, mielipiteen, opin ja tunteen tasolla. Nähdäkseni oikean ja todellisen uskonnon on opastettava harras kulkija ja harjoittajansa oma-alotteisuuteen, omavastuullisuuteen sekä itsenäiseen tutkiskeluun. Se on totta, että uskontoja ehkä suurimmaksi osaksi käytetään omien tiettyjen vallassaolleiden pyyteiden toteuttamiseen. Uskonnon on havaittu olevan hyvä huume, vallanväline sekä tänäpäivänhä vielä bisnes. Se taas tarkoittaa, että uskonnollisia ihmisiä käytetään silmittömästi hyväkseen. Hyeenat kerääntyvät sinne, mistä saa helppoa evästä.
31 luvussa:
33. Vaan tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa niiden päivien tultua, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän sisimpäänsä ja kirjoitan sen heidän sydämiinsä; ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani.
34. Silloin ei enää toinen opeta toistansa eikä veli veljeänsä sanoen: 'Tuntekaa Herra.' Sillä he kaikki tuntevat minut, pienimmästä suurimpaan, sanoo Herra; sillä minä annan anteeksi heidän rikoksensa enkä enää muista heidän syntejänsä.
Sekä apostoli Johannes:
1 Joh 2 luku:
27. Mutta te - teissä pysyy se voitelu, jonka olette häneltä saaneet, ja te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä.
Ihanteellinen tilanne on sitten, kun jo minä, kirjeen kirjoittaja, pystyn koodaamaan sanomani käyttämällä niitä ilmauksia, joita sanoman vastaanottaja käyttää. Kielenkääntäjäthän toimivat tällaisina välittäjinä. Heidän on tunnettava sekä tekstin kirjoittajan, että sanoman vastaanottajan ajatustottumukset, käsitykset ja kulttuuritausta (miten nämä käsitykset ovat muodostuneet).