Jätehuolto

Anonyymi-ap

Miksi pakotetaan kaikki ihmiset samaan tyhjennys rumbaan mukaan kun on erikokoisia perheitä.Isoja ja pieniä.Pönttöjen tyhjennys sama sekä maksut.
On näitä haja-alueiden yhden ihmisen talouksia joista ei kerta kaikiaan kerry edes puolessa vuodessa pienimmä pöntön vertaa jätettä.Lisäksi jo suurin osa lajitellaan pois.Miksi siis pitää muutaman viikon välein jäte-auton käydä tyhjiä kolistelemassa.Jätelaitokset laskuttavat tästä tyhjästä ensin perusmksun ja vielä tyhjennyksen.Turhaa ajoa ilmastoakin pilaamassa.Olisi olta,että jäteyhtiö maksaa jokaisesta pöntön sisällöstä ja kutsuttaessa hakisivat pois.
Olisi syytä myös vaikkapa 70v.ylös päin tyhjennyksen oltava ilmaista sekä perusmaksutonta.Olisi edes maaseudun aikuisille edes joku käden ojennus.Mitään palveluitahan läheltä löydäkkään.

1

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan kuules Kerotalossa vuokralla asuvana, vuokraan sisältyy yksinelävänä kintestön jätehoito kulut,kuin sähkö,huolto työt, kinteistön henkilöiden palkat, asuntojen peruskorjaukset ,kuin huoneiston mutto korjaukset,edelisetä utajalta ymm.Tosin tässäkin kerostalo yhteisö asukaita noin 300 perheineen ja iosimpia huonestoja kuin yksinasuvalla. Mutta samat kulut on vuokraan lisätty.Ei eritelty erikseen. Onneksi vesimittarit tulee, en enää maksa suuri perheen vesiä vuokrassani suhteutettuna vuokraan neljöiden mukaan.Mitää kinteää laajakaistaa ei missän ole ilmaista.Se on siihen vuokraan lisätty.Otit sen tai ei maksat sitä.Helsinki 70 vuotias. Joka elää työstä saadulla eläkellä,työn teolla työ eläke maksut maksaneena.En siis kelan tuki vidakossa elä tai Kelan eläkeillä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2045
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      327
      1250
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      90
      1107
    4. 113
      938
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      918
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      63
      875
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      849
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      785
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      769
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe