"Kokoomukseen alkaa vähitellen hiipiä pelko, että kannatuksen kuntohuippu saattoi osua liian aikaiseen. Puolue on nauttinut ykköspaikasta toukokuusta 2021 lähtien. Venäjän hyökkäyssodan ja Nato-jäsenyysprosessin myötä saatu kannatuslisä on nyt hävinnyt."
https://yle.fi/a/74-20020375
Kokoomuksen kannatuksen suunta ainakin on oikea, alaspäin.
https://yle.fi/a/74-20020375
Kokoomuksen kannatuksen suunta ainakin on oikea, alaspäin.
Vastaukset 28
Vanhimmat
>>>Pienempien puolueiden äänestäjillä voi olla houkutus lähteä taktikoimaan vaaliuurnilla ja äänestää yhtä kolmesta suuresta puolueesta vain parantaakseen tietyn hallituspohjan mahdollisuuksia tai torpatakseen itselleen epämieluisan puolueen mahdollisuudet voittoon.<<<
Eli tuo sataisi demujen laariin.
Miten Suomen Keskusta rp on saanut ajettua itsensä tuohon jamaan?
- SOSIALISTI - Mistä rahaa valtion kassaan tuhlaamiesi tilalle ? Sannalle ei lainata rahaa enään mistään !
Kepulainenhan siellä on rahaministerinä. Toisekseen, oppositio on itse ollut hyväksymässä äänestyksissä velan ottoa. Puheet on oppositiossa ristiriidassa tekojen kanssa.
Ja kepulainen VVM ei ole SOSIALISTI siitäkin päätellen, että persujen Riikka Purra joku aika sitten televisiossa toivotti Annika Saarikon johtamalle kepulle menestystä, koska toivoi OIKEISTON menestyvän vaaleissa. Kolme oikeistopuoluetta nähtiin hallitusvastuussa 2015-2019, tosin se yksi puolue niistä hajosi kesken kauden ja siinäpä sen puolueen ainutkertaisen hallitusvisiitin hallitusosaamisesta yksi onkin, eli se hajosi.
Ja muutkaan sen saavutukset siinä hallituksessa ei kehuttavia olleet. Mutta jos persuilta kysyy, vastaus on, ei se oltu me, se oli Soini.
...siinäpä sen puolueen ainutkertaisen hallitusvisiitin hallitusosaamisesta yksi onkin, eli se hajosi.
Piti olla ... yksi esimerkki persujen ns. hallitusosaamisesta.
Eikö Sannalle lainata rahaa? Mistä tiedät? Entä lainataanko Suomelle, luottoluokitus on toiseksi paras tämän mukaan, eli AA+ .
Onko sinulla parempaa tietoa, esitätkö tyhmää, vai oletko oikeasti tyhmä, minkä vastauksen lukitset?
https://www.valtionvelka.fi/sijoittajille/luottoluokitukset/
Korjaan, AA+, siis AA PLUS (plusmerkki ei tule esiin kirjoituksissa?).
AA on tarkoitettu persuteuvoille, mutta silloin ei ole kyse luottoluokituksista.
Jännä homma. Plusmerkki ei tule lopullisessa kirjoituksessa näkyviin.
Enään? Et hallitse edes suomen kieltä?
No, nouseeko kepu "enään" koskaan poliittisesta ahdingostaan, mitä arvelet?
Pääasia, ettei persut pääse hallitukseen
Oppositiosta on helppo huudella.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/11243715-2609-4b0b-b8df-c8a27941711e
Tsot, tsot, perSSujen emopuolue SMP hajosi myös hallituksessa ollessaan.
Ei sellaisesta ole ollut puhetta. Ei ole väitetty persujen hajoamisen kesken hallituskauden olleen ainutlaatuinen, mutta persujen hallitusvierailu on persujen osalta toistaiseksi ainutkertainen, koska ei sitä ole tapahtunut kuin kerran ja se kerta meni niin kuin meni.
SMP muuten oli kuitenkin ihmismäisempi puolue kuin persut, mutta samaa populistisoopaa silti ja sitten ne mätkii toisiaan vasaroillakin, vennamolaiset ja ei-vennamolaiset. Miten tuollaisia hallitukseen voisi päästää, kun ne ei edes keskenään tule toimeen?
Oliko SMP:n emopuolue muuten Maalaisliitto?
Pientalonpoikien kautta.
Matti Nykänen oli SMP:n eduskuntavaaliehdokas, ei tullut valituksi, mutta Jyväskylän kaupunginvaltuustoon taisi päästä.
Muistaakseni ei osallistunut ainoaankaan valtuuston kokoukseen?
Siideripullon etikettiin pääsi ainakin.
Ei Maalaisliitto ollut SMP:n emopuolue samalla tavoin kuin SMP oli persuille, koska V. Vennamo erosi Maalaisliitosta ja perusti oman puolueensa, jonka pomona pääsi molottamaan ihan omiin nimiinsä suuna päänä.
Maalaisliitto jatkoi ilman Vennamoa.
V. Vennamon SMP ajautui sisäisiin ristiriitoihinsa kesken hallituskauden ja sen jälkeen puolue oli suoritustilassa.
Sitten tehtailtiin SMP:n konkurssipesän raunioille uusi puolue persut, joka lopulta onnistui pääsemään jopa hallitukseen, mutta kas kummaa, sekin ajautui sisäisiin konflikteihin ja hajosi kesken hallituskauden.
Riitaisaa porukkaa ovat ja tällaistakin pääsi tapahtumaan.
https://yle.fi/a/3-5222548
Kuukausi aikaa Suomen vaalien varsinaiseen äänestyspäivään ja Unkari sekä Turkki panttaavat edelleen Suomen ja Ruotsin natojäsenyyden ratifiointia ja Turkki uhkaa vielä eriyttää Suomen ja Ruotsin hakemusten käsittelyn?
Mikähän vaikutus noilla asioilla on Suomen vaalitulokseen, jos tilanne noilta osin on sama edelleen 2.4.2023?
Kyllä kokkarit Sannan apupuolueena vois hallituksessa tulla järkiinsä !!
Persuuputinit voi lähtee Venäjälle !
Johtotähdestä apupuolueeksi? Olisipa mukava nähdä Orpon naama sen tuloksen jälkeen vaali-iltana.
Huoli on kakossa varmasti jo kova, kyllä siellä tilanne ymmärretään.
Joo ja niin käy nykki, tuo galluppi seisokki ei kestä siihen asti että sais laitettua lapun sisään.
Käy äänestämässä persuja vastaan.
https://vaalit.fi/aikataulut
Rahalla ostettuja galluppeja. Eiköhän näytetä vaaliuurnilla kuinka lyhyet jäljet on valheella ja pyyhkästä takamusta noilla gallupeilla.
Eikö tällä kertaa tullut mieluisa galluptulos?
Harmittaahan se varmaan.
Tälläkään kertaa ei tullut kepulaisille mieluisa galluptulos.
+++
Samaa mieltä. Kannattaa äänestää.
+++
Persuja ei kannata äänestää.