Persujen kannatus paljon suurempi kuin gallupeissa?

Galluppeja manipuloidaan jo vastaajia valikoimalla. Lisäksi kun on demonisoitu julkisesti, moni ei puhu totta puhelinhaastatteluissa.
3376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Persut demonisoivat itsensä vihamielisillä, vainoharhaisilla ja itsesääliä tihkuvilla kommenteillaan.

Äänestä
  • Sinuna menisin juuri noista syystä lekurille.

    Äänestä

  • Persuuputinit voivat mennä venäjäl !!

    Äänestä

  • Näin on

    Äänestä

  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    🍑 ­­­N­­­y­m­­f­­­o­­­m­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17764353f

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

" Gallupit ei äänestä " - legendaarisen SMP:n puoluesihteerin Urpo Leppäsen tunnettu lausahdus.

Äänestä

Pikemminkin liian suureksi arvioitu, Persuthan saivat viimeisimmissä vaaleissa tuloksen 11,1%, vaikka heille ennustettiin n. 14-5% kannatusta.

Äänestä
  • Ne oli kunnallisvaaleissa? Eduskuntavaaleissa toisin päin.

    Äänestä

Persut on voittajia. Tottakai. Tämä velka hulluus on saatava poikki tai eu laittaa sen jos hallitus ei kykene. Jo korkoihin otettava järkky määrä velkaa.

Äänestä

Persut on niitä, jotka vastustavat kaikkea, eikö ne sitten vastusta äänestämistäkin.

Äänestä

Perussuomalaisena en usko tahalliseen galluppien vinouttamiseen. Se, että meidän kohdalta ennusteemme menee lähes poikkeuksetta pieleen johtuu tietenkin kannatuksemme vaihtelusta, mutta myös tuon vaihtelun osumisesta eri tavoin kuntavaaleihin ja eduskuntavaaleihin. Kannatuksemme on korkeimmillaan eduskuntavaaleissa, jossain aluevaaleissa ehkä alhaisimmillaan, mutta myös kuntavaaleissa alakantissa. No, nämä gallupyrittäjät korjaavat aina sitä haastattelutulostaan edellisten vaalien perusteella. Niinpä ennuste meille kuntavaaleihin on korjattu eduskuntavaalituloksen perusteella ja eduskuntavaaleihin edellisen kuntavaalin perusteella.

Loppujen lopuksi siis kannatuksemme on nyt vähintäänkin virherajan verran korkeampi kuin mitä kuntavaalipohjaisesti korjattu tulos kertoo. Keskustalla saattaa olla vastaavasti alempi, mutta aika monilla vanhoilla puolueilla ei ole kovin suurta eroa eduskunta- tai kuntavaalikannatuksessaan.

Odotan siis Purrasta pääministeriä, mutta äänestäjäthän sen päättävät eikä gallupit.

Äänestä

Eläkeläisiltä ei yleensä gallupeissa kysellä, joten kannatusluvut olisivat toiselaiset jos olisivat mukana.

Äänestä
  • Galluppien kyselyssä ikäjakauma on 18-79 vuotiaat, joten siihen galluppiin aina sisältyy myös eläkeläiset.

    Pitää ihan ihmetellä mistä te tuota persupotaskaa oikein ammennatte?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Galluppien kyselyssä ikäjakauma on 18-79 vuotiaat, joten siihen galluppiin aina sisältyy myös eläkeläiset.

    Pitää ihan ihmetellä mistä te tuota persupotaskaa oikein ammennatte?

    Ei sitä kukaan muukaan ymmärrä.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Galluppien kyselyssä ikäjakauma on 18-79 vuotiaat, joten siihen galluppiin aina sisältyy myös eläkeläiset.

    Pitää ihan ihmetellä mistä te tuota persupotaskaa oikein ammennatte?

    Noita on noita galluppeja jopa kotiovella kävi kesällä 2019 ja nato kysymykseen vastasin että en kannata, enkä persuja!
    Mutta nyt kannatan Natoa mutta en todellakaan persuja
    vaikka olen toisella töissä oleva 55 000€ tienaava siis keskituloinen lihansyöjämies, mutta lähinnä syyksi se millä tavalla persutkin syytellen toisia omistakin virheistään tekee politiikka tyhmille,
    ja ikävät asiat ääneen sanottuna kuten ilmaston lämpeneminen tai energian hinta on vasemmistolaista , vihervasemmistolaista politiikkaa!
    Mollaten valtamediaa ja kuin syy olisi meidän tavallisten työtä tekevien useimmiten vaikka vasemmistolaisiksi sieltä suunnalta perusteettomasti nimitellen, joten ei todellaakaan persuja.

    Äänestä

Kallis Sote-uudistus, miljardituet lahjaksi Italiaan, Nato-mädätys jne. Pienyritykset nurin ja kansainväliset suuryritykset tilalle.
Äänestäkää persuja, jos haluatte tuhota Suomen!

Äänestä
  • Ja tärkeintä: persuja äänestämällä myös valepakolaiset saavat ikuisesti loisia verorahoilla ja lisääntyä Suomessa!

    Äänestä

  • Persuihin pettyneille on suoraselkäinen vaihtoehto: Vapauden liitto.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ja tärkeintä: persuja äänestämällä myös valepakolaiset saavat ikuisesti loisia verorahoilla ja lisääntyä Suomessa!

    Se on sipilöintiä.
    Juha Sipilä kutsui ja esim. Oulun käräjäoikeudessa on ollut vuonna 2022 lukuisia alaikäisiin kohdistuneita ryhmäraiskausjuttuja.

    Äänestä

  • Kiitos. En äänestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Se on sipilöintiä.
    Juha Sipilä kutsui ja esim. Oulun käräjäoikeudessa on ollut vuonna 2022 lukuisia alaikäisiin kohdistuneita ryhmäraiskausjuttuja.

    Persut oli samassa hallituksessa.

    Äänestä

Vaaleissa nähdään...!

Äänestä

Galluppien julkaiseminen pitäisi kieltää vaikkapa kuukausi ennen vaaleja. Niitä voidaan manipuloida ja on olemassa paljon ihmisiä, joihin noilla on vaikutusta. Haluavat olla ns. oikeassa taikka voittajien puolella...

Äänestä

Taloustutkimus saa aina kokoomuksen kärkeen.

Äänestä
  • Yle saa demarit plussalle.

    Ylessä on reilut 50% demarien jäsenkirjalaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Yle saa demarit plussalle.

    Ylessä on reilut 50% demarien jäsenkirjalaisia.

    Ei ainakaan niitten hallituksessa. Kokoomus pomo. 3 persua. 3 demaria. Miten saat niistä 50 %.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ei ainakaan niitten hallituksessa. Kokoomus pomo. 3 persua. 3 demaria. Miten saat niistä 50 %.

    Yrityksen hallitus ei koskaan johda operativiista toimintaa.

    Äänestä

Ylen gallupeissa tuetaan aina demareita
... ja painetaan kokkareita, Persuja sekä kristillisiä.

Äänestä
  • Nyt osuit asian ytimeen, asia on juuri noin!!

    Äänestä

Kerrotko mihin perustat väitteesi vai onko tämä v*tutuksen aiheuttama Persut mutuhöpinää.

Persut hehkuttaa itselleen voittoa olivatpa he kakkosena tai kolmosena ja ykkösenä vielä joku muukin.

Äänestä
  • Se on pääasia etteivät vihreät hehkuta voittoa, siinä ihmiset säästävät pelkkää rahaa.

    Äänestä

Älä höpise

Äänestä
  • Tuohan täysin selvää jotta äänestäjät eivät vaivautuisi PERSUNA ÄÄNESTÄMÄÄN ! MINÄPÄS MENEN

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Galluppeja manipuloidaan jo vastaajia valikoimalla. Lisäksi kun on demonisoitu julkisesti, moni ei puhu totta puhelinhaastatteluissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu