Tampereella opetustoimi käskee hommaamaan lapsille kyytejä bussilakon aikana. Ensin opetustoimi laittaa oppilaita kulkemaan busseilla väistötiloihin tai muuten ovat sotkeneet koulupolut ja sitten käsketään vanhempien maksaa maksuttoman peruskoulun kuluja.
Ei taida taaskaan Tampereella mennä lain mukaan.
Ei taida taaskaan Tampereella mennä lain mukaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pääministeri Marin on taas Pirkanmaan vaaliehdokas. Hän varmasti osaa oikaista koulupolut suoraksi ja ilmaiseksi, vasemmisto-työläinen kun on.
Miksi Marinin pitäisi selvittää kokoomuksen aiheuttamat sotkut?
Tampereen opetustoimi koostuu kokoomuslaisista.
Pitäisikö opettajien kantaa oppilaat kouluun?
Se on kokoomuksen näkemys asiaan.
Opetuksen järjestäjän (kunnan) on hoidettava myös koulukuljetukset (jos matkaa on 5 km tai enemmän) eli Tampere tilailee taksit kaikille niille, jotka eivät pääse lähimpään kouluun kunnan päätösten vuoksi tai matka johtuu koulun remonteista. Suurin osa lapsista asuu kävelymatkan päässä koulusta. Mutta Tampere on asettanut lapsia omilla toimillaan tilanteeseen, missä koulumatka on yli 5 km ja näin se on Tampereen ja vain Tampereen velvollisuus kustantaa (taksi)kyydit.