Naton Ilmavalvonta on asemissa

Neljä valvontakonetta lentää Liettuasta > Mustallemerelle asti edestakaisin.
19180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ruotsalainen valvontakone vuorossa lentää tunnuksella SVF645 Kalingradin ja Unkarin rajan välillä.

Äänestä
  • Nyt tuli lisää kone tunnuksella NOVA61.

    Äänestä

  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    😍 ­­­N­y­m­­f­o­­m­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17765028W

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Nyt lentää Mustallamerellä kaksi hävittäjää 52000 ft korkeudessa tunnuksilla
DREAD011 ja DREAD012 saattamassa tutkakonetta RRR7203 joka lentää
33000 ft korkeudessa. Myös FORTE10 drone lentää 52000 ft korekeudessa
edestakaisin Mustallamerellä.

Äänestä

Myös nuo Liettuan, Kalingradin Unkarin rajan välillä lentää edelleen useita tutkakoneita.

Äänestä

Onko menossa lopultakin Ukrainan voittotalkoot? Miksi Suomen ympärilentoja on niin vähän, vaikka olemme vanha suomettumisvaltio ja uhan alla olleet vuosisatoja?

Äänestä
  • Peli on koventunut, kun tiedustelukoneita on alkanut saattaa hävittäjät joilla on transbonderit päällä.

    Äänestä

Espoolainen Iceye toimittaa säästä ja pimeydestä riippumatta tutkakuvia satelliiteistaan.

Äänestä
  • Se tuomio päivän konekin on jossain lennossa.

    Äänestä

Muistakaa iltarukous nukkumaan mennessänne. Huomisesta ei kukaan vielä tiedä mitään. Voi tulla maailman loppu, tai aurinkoinen pakkasaamu!

Äänestä

Ensinnäkin ne tiedustelukoneet on lentääneet jo pitkän aikaa siellä ei mitään uutta.
Ja se suomalainen Iceye satelliitti, ukranalaiset ostivat yhden niistä itselleen lahjoitus varoin.
Lisäksi se "tuomiopäivän kone" on vain harjoituksissa Islannissa ja on johtokeskus- ja kommunikaatiolentokone ei muuta.

Äänestä

No ilmasilta Retzowiin ja Lublinin jatkuu tänäänkin reippaasti.

Äänestä
  • Retzowwin laskuun tuli Globemasteri ja heti perään Airbus M400:n

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Retzowwin laskuun tuli Globemasteri ja heti perään Airbus M400:n

    Nyt on tulossa laskuun Saudi Arabiasta Boeing 777-FFG rahtikone.

    Äänestä

Tollanen kone luo hiilidioksidipäästöjä monen henkilöauton vuosikulutuksen verran yhdellä lennolla.
Natoon liityttyä itärajaamme lentää pari konetta kaikenaikaa.

Koska luonnonsuojelupuolue Vihreät alkaa vastustaan Natoa vai onko taas parempaa hiilidioksidia?

Hiilidioksidimäärät on valtavia.

Äänestä

Nyt on kaikki NATON tutkakoneet sammuttaneet transbonderinsa koko Naton Itärajan pituudelta Mustallemerelle asti.

Äänestä

Höhlät ei tajuu että ne julkisesti näkyvät koneet on vain "mainos kampanja" näytetään että paikalla ollaan maailmalle. Venäjän koneet pysyvät edelleenkin pimennossa, eivät halua julkisuutta toiminnastaan!

Huom. Viikonlopun yleinen ilmiö, valvontakoneita harvemmin näkyy. Seurannut usealta sivustolta asiaa jo pitemmän aikaa!

Äänestä

Aika outoa ilmavalvontaa kun se tehdään menetelmillä, joita käytettiin silloin kun tutkaa ei vielä oltu keksitty.

Äänestä
  • Mitä outoa???
    Länsiliittouman koneet kertovat julkisesti että olemme paikalla (ei kaikki), venäjän koneet pysyvät julkisuudesta piilossa aina. Tasan tarkalleen kaikki osapuolet tietävät mitä koneita on liikenteessä jota ei julkisesti kerrota.
    Huom. Ruotsi ei ole NATO maa mutta valvontatehtävissä säännöllisesti rajoilla on siellä ruotsin valvontakone.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Neljä valvontakonetta lentää Liettuasta > Mustallemerelle asti edestakaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu