kyllä on todella heikossa, kun muita ei ole. Marinin kauden karu tilinpäätös: Valtionvelka räjähtänyt, ostovoima ennätysalhaalla, terveydenhuollossa suuret ongelmat jne. Mutta on paljastunut, että Rinteen-Marinin tarkoitus oli alusta lähtien elää velalla - täysin edesvastuutonta siis. No, Marin veti talouden taantumaan.
Demarithan on vihreiden ja vasurien ohella myös kovin mamutuspuolue, eikä demareissa enää juuri tavisduunaria ajatella. Oman kansan edun ajatteluhan on huono asia, sanoi eräs demari.
Demarithan on vihreiden ja vasurien ohella myös kovin mamutuspuolue, eikä demareissa enää juuri tavisduunaria ajatella. Oman kansan edun ajatteluhan on huono asia, sanoi eräs demari.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jaa jaa, mutta tolkun suomalaiset äänestelijät tykkää söpöstä Sannasta. Niin ja onhan hän edustava nuori nainen. Sellaiset päättäjät kuin kansakin. Suomalaiset saavat aivan sen mitä ansaitsevat ja hyvä niin.
Sanna on bimbo josta vaan Yle ja hesari tykkää. Mutta tyhmille vasureille tietysti riittää, että Marin on nuorehko hoikkavartaloinen nainen, osaamisella ei tunnu olevan mitään väliä.
Kyllä se hyvin tykkää heilua vieraiden miesten kanssa.
Niin Moktarikin tykkää. :)
Muslimipojista vai?
Näin on.
Marin on someposeeraaja, sen se osaa.
Voisi jopa sanoa että Super Sanna on erittäin hyvä poseeraamisessa!
On tyhjän kalskee, katelkaas tarkemmin, ei viimeisen päälle pysty esiintymäänkään kunhan keimailee tyhjyyttään.
”… täysin edesvastuutonta siis…”
Kannattaisi ensin ottaa asioista selvää ja huudella vasta sitten.
Katsotaan nyt asiaa yhdessä. Valtion velkaantuminen kääntyi nousuun vuonna 2009 kahden laskuvuoden jälkeen. Tässäpä ovat hallitukset ja valtionvelka vuositasolla.
Vuosi milj.EUR hallitus
2009 64 281 Vanhanen II
2010 75 152 Vanhanen II/ Kiviniemi
2011 79 661 Kiviniemi/ Katainen
2012 83 910 Katainen
2013 89 738 Katainen
2014 95 129 Katainen/Stubb
2015 99 807 Stubb/Sipilä
2016 102 352 Sipilä
2017 105 773 Sipilä
2018 104 973 Sipilä
2019 106 368 Sipilä/ Rinne/ Marin
2020 124 833 Marin
2021 128 696 Marin
Kokoomus istui vuodesta 2009 alkaen 20 vuotta hallitusvastuussa ja valtion velka vaan kasvoi koko sen ajan. Nyt kokoomuksen puheet siitä, kuinka he ovat tarkan euron puolue ja aina pyrkineet estämään valtion velkaantumista, ovat kovin koomisia.
Kokoomus velkaannutti Suomea (Kataisen hallitus) huimempaa vauhtia kuin konsanaan Sipilän hallitus. Persut olivat itse mukana Sipilän hallituksessa, joten kokemusta tuhlaamisesta on heilläkin runsaasti.
Persut kyllä mielellään huutelevat velka-Sannasta, mutta vaikenevat häveliäästi sitä, he ovat eduskunnassa itsekin hyväksyneet monet hallituksen toimista. Onko jo unohtunut koronan torjunta, ukrainan pakolaisten vastaanottaminen ja Ukrainan sotilaallinen tukeminen? Onko kokonaan unohtunut, että Ukrainan sota laukaisi energian hinnan nousun ja EU:n laajuisen inflaation. Niitäkin on kovin lapsellista syytellä ainoastaan Suomen pääministeriä.
Jokin tolkku pitää olla öyhöttäessäkin.
Nauretaan yhdessä. ;)
Ompas demareilla kova hätä kun jopa Moktar Abdulkarimkin on palkattu vaalimainostajaksi!!