Latausvero.

Tiestöt alkaa rapistua ja sähköautot lisääntyy... Jottai veroa töytyy keksiä teiden hyvöksi...
19115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kyllä niitä polttiksia riittää pitkään verotettavaksi. Kun vähenevät, nostetaan polttoaineveroja ja sekoitevelvoitetta lisää, sekä tietenkin ajoneuvoveroa, päästöjen mukaan.

Äänestä
  • Sitten vain ajetaan autolla vähemmän ja monet luopuvat autosta kokonaan. Monetkin ovat vähentänyt kymmenillä prosenteilla autolla ajoa.

    Kun maksuja lisätään niin monet harkitsevat autosta luopumista, mutta sähköautoa ei osteta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Sitten vain ajetaan autolla vähemmän ja monet luopuvat autosta kokonaan. Monetkin ovat vähentänyt kymmenillä prosenteilla autolla ajoa.

    Kun maksuja lisätään niin monet harkitsevat autosta luopumista, mutta sähköautoa ei osteta.

    70 % olen vöhentänyt ajoa... Ruokaa vaan haetaan kaupasta.. Kylässä ei käydä

    Äänestä

Auto latautuu yöllä omasta kotiliittymästä, silloin kun sähkö on halpaa vähäisen kulutuksen vuoksi. Onhan sähkövero olemassa, mutta ei se erottele, mihin se sähkö kuluu, eikä edes pysty erottelemaan.

Äänestä
  • Jostakin on tierahat otettava.... Tiet ihan surkiassa kunnossa, reikä töynnä kuin reikäjuusto... Iskarit mene paskaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jostakin on tierahat otettava.... Tiet ihan surkiassa kunnossa, reikä töynnä kuin reikäjuusto... Iskarit mene paskaksi.

    Vähän niistä teihin joutaa. Näyttäisi menevän Italian mafialle. :(

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jostakin on tierahat otettava.... Tiet ihan surkiassa kunnossa, reikä töynnä kuin reikäjuusto... Iskarit mene paskaksi.

    Saahan sitä rahaa, kun taas nostetaan polttoaineveroja ja polttomoottoriautojen saasteveroja. Noihan se on suunniteltu pitkälle tulevaisuuteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Saahan sitä rahaa, kun taas nostetaan polttoaineveroja ja polttomoottoriautojen saasteveroja. Noihan se on suunniteltu pitkälle tulevaisuuteen.

    Tai sitten ihmiset vain vähentävät autolla ajamista tai peräti luopuu autosta.

    Äänestä

Uusi autovero on kyllä tulossa. Ikävä kyllä, sillä rangaistaan jo entisestään veroissa rypevää tavallisella ajavaa autoilijaa.

Äänestä
  • Sähköauton vuosittaista veroa on nostettu jo kaksi kertaa . Lisää korotuksia on tulossa .

    Äänestä

Lisää veroja, niin sillä Suomi nousee.

Äänestä

Nytkin liikenteen verotuksestä menee liki 90% muualle kuin liikenne infraan. On veroteltu jo ihan tarpeeksi. Koko ajan verotusta on vain lisätty ja tiemääräärahoja supistettu.

Äänestä
  • Rosvoporukkaa koko eduskunta.. Sähköyhtiöt varasti miljardeja... Näillä rahoilla olisi saatu tiestö kuntoon.

    Äänestä

just näin 20-30 senttiä latausveroa.

Äänestä

Hirveitö kuoppia maaseuduilla.... Niihin kun täräyttää niin voit sanoa hyvästi autolles.... Eikat ne piellä ja kastelukannuilla korjaannu,tätö on harrastettu jo kymmenvuotta.. Paljonko maksaa kun ukko häärii 40 km matkan kastelukannulla paikaten railoja jokavuosi.. Hah... Tervetuloa maaseudulle mökkeileen..

Äänestä

Onkohan olemaa sovellusta jossa voi ilmoittaa tiessä olevasta reiästä.... Tänä keväänä Näitä reikiä on varmaan teissä kuin reikäjuustossa...

Äänestä

Riittävän suuri käyttövoimavero sähköautoille on ratkaisu tiestön kunnossapitoon

Äänestä
  • Verokassa... Sieltä rohmutaan aina.. Muihin tarkoituksiin. Kohta pitää vaihtaa ministereille autot.

    Äänestä

Kallistuu kallistuu kuin valtameri alukset Panaman kanavalla!!🙀🙀

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiestöt alkaa rapistua ja sähköautot lisääntyy... Jottai veroa töytyy keksiä teiden hyvöksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu