"Käytetyn dieselauton hinta romahti vain muutamassa kuukaudessa tuhansilla euroilla
Reilun neljän kuukauden ja 7 600 ajetun kilometrin jälkeen auton hinta oli siis tullut alas peräti 3 540 euroa, mikä tarkoitti peräti 0,60 euron kilometrikohtaista arvonalenemaa:
Kallista ajoa. "
https://www.is.fi/autot/art-2000009225647.html
Vain käyttöarvo kohta jäljellä, ja sekin kyseenalainen koska dieselin hinta vain nousee.
Reilun neljän kuukauden ja 7 600 ajetun kilometrin jälkeen auton hinta oli siis tullut alas peräti 3 540 euroa, mikä tarkoitti peräti 0,60 euron kilometrikohtaista arvonalenemaa:
Kallista ajoa. "
https://www.is.fi/autot/art-2000009225647.html
Vain käyttöarvo kohta jäljellä, ja sekin kyseenalainen koska dieselin hinta vain nousee.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Vertailun vuoksi aivan uuden kaupasta haetun perusauton arvonalenema on ollut viime vuosina noin 0,15-0,20 euron luokassa per ajettu kilometri.
Kalleinta kaikinpuolin lienee ajella dieselillä.
Ei kukaan tervejärkinen enää noita nokipommeja halua.
Lähipäästöt niin pahoja, että jotain kieltoja pitää alkaa dieselien asutusalueajoille säätämään.
Huonoja talviautoja ovat, hyytyvät pakkaseen!
Kyllä vääntävä ja mukava diesel Volvo on aina mukavami kuin korean patterikinnerit.
Itse ajan 500 km siivuja kahdesti viikossa. Olen kokeillut muitakin kinnereitä.
Dieselkinneri on epämukavampi kuin enemmän ja tasaisemmin vääntävä sähkis. Näin se vaan on. 30 vuotta polttiksilla ja kun pääsin kokeilemaan sähköä niin paluuta saastesäksättimiin ei ollut.
No jos ostat uuden perusauton vaikka hintaan 25000 euroa ja ajat sillä samat 4kk/7600 km niin noilla tiedoilla arvonalenema (0,20 eur/km hinnalla) olisi noin 1500 euroa.
Kun sitten tuota 4 kk vanhaa autoa menet tarjoamaan suoralla ostolla liikkeeseen niin luuletko oikeasti että liike maksaa siitä 23500 euroa suoraan käteen?
Mitäs sä yrität oikein selittää? Liikehän tarjoaa aina alakanttiin ja pyytää yläkanttiin, koska niiden on tehtävä reilusti voittoa (palkat, liiketilat ym. kulut).
Mielestäni tossa jutussa ei sanottu, että uutena (liikkeestä) ostettu dieselauto yritettiin myydä 4 kk jälkeen takaisin liikkeseen.
Vaan että käytettynä ostettu diesel yritettiin myydä 4 kk jälkeen.
Sä et vaan tajua autokauppaa . Kun autokaupassa asioidaan , niin ulosmyynti tapahtuu korkeammalla hinnalla , kuin sisäänosto . Mieti nyt tätä rauhassa niin asia voi sinullekin valjeta .
Niinhän mä sulle justiin asian selitin aasi.
Käytetyn Caddyn osaltahan tilanne oli että auto ostettiin liikkeestä ja 4 kk:n jälkeen sen arvo perustui autosta saatuihin ostotarjouksiin. Eli näennäisesti isoa arvonalenemaa selittää se että alkuperäisessä ostohinnassa on liikkeen kate mukana ja vastaavasti liikkeen sisäänostotarjouksessa tietenkään ei.
Tilanne siis täysin sama kuin jos ostaa liikkeestä uuden auton ja myy sen 4 kk:n jälkeen suoraan liikkeeseen takaisin. Tällaisessa tilanteessa tai paremminkin samalla tavalla laskettuna uuden autonkin arvonalenema on jotain aivan muuta kuin edellä esitetty 15-20 snt/km.
Oletko jotenkin himmee kun et tajua ettei mitään liikettä edes mainittu koko jutussa?
Caddyn juttusarjassa on aiemmin kerrottu ihan nimeltä liike mistä auto ostettiin. Samoin on kerrottu että 4 kk:n jälkeen auton arvo perustui liikkeistä saatuihin ostotarjouksiin.
Eli mikä oli ongelmasi?
Nousee nousee, dieselin hinta nousee.
Nyt kun dieselistit ei voi enää ostaa herraltaan Putinilta halpaa öljyä, niin alkaa olla viimoset ajat noilla nokisingoilla.
Missä nousee ? Meilläpäin diiseliä saa alle 2 € .
Sähköauto Honda E:n hinta näyttää tippuvan noilla kilometreillä 10000€ / 25%. Vedetäänkö tästä yhtäläisyysmerkit siihen, että sähköautot ovat arvottomia muutamassa vuodessa?
Ottaako dieselelmeriä noin kovasti nuppiin? Diesel on kallista, dieselautojen arvo suuntaa kohti romurautaa, ja sähköauton voi myydä pois jopa ostohintaa kalliimmalla.
Koita hillitä noita raivonpuuskias, mene vaikka terapiaan. Ei se muiden syy ole että teet tyhmiä valintoja.
Liika dieselhuurujen ja pienhiukkasten hengittely johtaa aivovaurioihin ja arvaamattomaan aggressiokäytökseen. Dieselnisteille pitäis saada jotkut pakolliset vuotuiset pällitestit.
Siis sinulle diisel olisi kallista . Minulle tämä pari euroa / litra ei ole kallista .
Siis sinulle dieselprolelle sähköauto on liian kallis.
Eikös sen autoilun kokonaiskustannusten pitänyt ratkasita se, millä on varaa ajaa? Kyllä paljon mutta rangen rajoissa ajava valitsee sähköauton, vähemmän ajava polttiksen. Oikein paljon ajava valitsee yleensä dieselin kun työmatka-ajossa ei ehdi palaveeraamaan jos autoa pitää kesken päivän ladata.
Jos vertaan oman diiselini ominaisuuksia vastaavaan sähköautoon , niin kyllä sähköauto on minulle liian kallis .
Rahamiehet jaa diisselillä perseaukiset bensavehkeillä idiootit patteriautolla
Idiootit ajaa dieselillä, ja muut on normaaleja.
Isolla moottorilla ja suht tuoreet dieselit pitää hintansa oikein hyvin, koska niillä ajetaan paljon ja niillä voi vetää vaunua ja venettä. Pikkumoottorinen ei ole minkään arvoinen.
Ihan tyhjänpäiväistä paikkaansa pitämätöntä horinaa. Dieselien arvo on ollut jatkuvassa syöksyssä jo vuosia.
Olet väärässä. Niitä tuodaan ulkoa todella paljon.
Siinä justiin yksi keskeinen syy jonka takia niistä onkin ylitarjontaa ja arvo menossa nopeutetusti kohti nollaa tonttu!
Dieseleunukit ei tajua edes kysynnän ja tarjonnan lakeja.
Venäjältä saa puhdasta artic laatua pilkkahintaan ja ei käryä niinku fortumin
Dieseldesantit ovat siis putinisteja
Niitä kiinnostaa vain Venäjän tukeminen.
Kyl mä kauhiast ihmettelen miten patterispedet jaksaa länkyttää diesel-palstalla diesel-autoista. Teidän paskapuheilla ei ole mitään merkitystä, tiedän tasan tarkkaan autoni päästöt, tehon, kulutuksen, dieselin hinnan, huoltojen hinnat ja autoni tämän hetkisen arvon. Tiedän myös patterikinnereiden hinnat, kulutuksen, sähkön hinnan ja olen sellaisilla paljon ajanutkin. Toistaiseksi dieselillä saan parhaan käytettävyden ja vastineen rahalle.
No kohta teidän dieselpellejen pumppuhinnat taas nousee. Teidän paskapuheilla ei ole mitään merkitystä, kun faktat on ne, että dieseleitä ei juurikaan enää valmisteta, ja niiden arvo on loputtomassa syöksyssä.
30% Suomen autoista on dieseleitä. Ei ne mihkään häviä enää pitkään aikaan. Hinta on nousemassa, koska dieseleiden täytyy nykyasetuksilla kattaa myös bensavehkeiden osuus biopolttoaineen sekoitusvelvoitteesta. Se tulee varmasti muuttumaan jos/kun tämä nykyinen hallitus saa kenkää.
Kyllä ne häviää kun pumppuhinnat vaan nousee ja auton jäännösarvo lähenee nollaa.
Pumppuhinta Nesteellä tänään 1, 873 diisel . Alaspäin on hinta mennyt jo pari kuukautta .
Voi mikä pöljä taas. Tarkastelehan sitä hinnankehitystä esim. 3 vuoden ajanjaksolla.
Jos tarkastelen diiselin hintakehitystä 3 vuoden ajalta ja vertaan sitä vaikka omien tulojen kehitykseen , niin vaikuttaa tulos aika kivalta .
Tarkastelin eilen . 1,689 / litra diisel . Hinta vaan laskee edelleen .
Missähän niitä ilmaisia diesel-autoja on oikein myynnissä. Ei ainakaan nettiautossa.
Ehkä jotain loppuunajettuja romuja saa halvalla?
Kattelin Nettautosta käytettyjen dieseleiden hintoja, enkä kyllä mitään alennusmyyntiä huomannut.
Joo siis ne on kaikki kautta linjan menettänyt arvoaan jo pitkään, niin ei ole mitään "alennusmyyntiä".
Sähköautoale pikemminkin näyttää alkaneen. Tuo ylempänä mainittu Honda E on esimerkki pahimmasta päästä, mutta enää käytetystä sähköautosta ei saa sitä ylihintaa, jonka niistä sai vielä vuosi sitten.
Sähköautoihin skeptisesti suhtautuneiden epäilyt alkavat tulla todistetuksi oikeiksi. Sähköautojen tekniikka paranee ja hinnat alenevat, kannatti odottaa ja kannattaa odottaa vielä ainakin yksi Teslan aloittama alennussykli, ennen kuin tarttuu tarjoukseen, oli merkki mikä tahansa. Käytetyn ostamisessa täytyy olla vielä varovaisempi, koska uusien autojen ale siirtyy muutaman kuukauden viiveellä käytettyihin, jossa hinta/ominaisuus-suhde laahaa vähän jäljessä. Nyt Teslan edellinen ale alkaa näkyä jo käytettyjen hinnassa, mutta ei näkynyt ihan samana päivänä kuin se alkoi vaikuttaa uusiin tilauksiin.
Ihan naurettavaa trollin höpötystä taas. Ei viitsinyt edes lukea ensimmäistä lausetta loppuun.
Diesel oli ja meni, kalliiksi tuli.
Dieseleunukki on tyhmä otus.
uitll tuil tuiltu iltui
Nettiautossa on myytävänä uusi ajamaton 208 sähköauto n. 39 000 € . On myös 3 vuotta vanha / 9500 km ajettu . n 29 000 € . 3 vuoden hinnan alennus n. 10000 €. Ajetun kilometrin pääomakulut yli 1 €/ km . Ei ole kovin halpaa ajoa , vaikka sähkö olisi ilmaista .