Vetygeneraattorin älytön hinta, joka ei menesty kilpailussa.

Anonyymi-ap

Virolainen firma julkaisi kannettavan fuell cell varavoimakone tuoteperheen:

https://www.powerup-tech.com/

400w versio maksaa 6500e. Painaa 10 kg. Tuotevalikoima kattaa 200w-6000w, mutta 400w versiolla on ainoastaan hinta. Ei ilmeisesti kehdata muiden hintoja julkaista. Ja kuinka hankalaa vielä jostain harvasta putiikista on hankkia vetyä sitä varten kun bensiiniä/dieseliä saa ympäri Suomea.

Sen sijaan ihan motonetin valikoimasta selvästi tehokkaampi aggregaatti ja maksaa vain muutaman satasen. Kalleimmat järeämmät pari tonnia.

https://m.motonet.fi/fi/kategoria/461/635770/Aggregaatit

Näillä polttokenno härveleillä on ihan ÄLYTÖN HINTALAPPU... kuten henkilöautoillakin. Ja kaikki tämä hypetys kun vety on niin magee jutska.

7

2049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millaistako on tuollaisen vetygenun käyttö arjessa? Haet vetypullon jostain tietystä harvasta kaupasta, maksat vedystä melko korkeaa hintaa vähittäismyynnin takia pullokamana, kytket vetygeneraattoriin, viet tyhjän pullon taas täytettäväksi. Kun on vain harva paikka mistä ostaa, niin se voi kaikenlaista "retkeilyä" vaikeuttaa ja pitää ottaa monta vetypulloa mukaan jos lähtee jonnekkin pidemmälle. Kun vetygeneraattoriin tulee vika, niin todennäköisesti huoltokorjaamon lasku on normi polttoainegeneraattoria suurempi erikoiskoulutetun mekaanikon ja monopoliaseman takia. Pahimmillaan mitään korjausta ei ole edes Suomessa vaan pitää lähettää koko laite ulkomaille korjattavaksi.

      Sen sijaan polttoaineita saa hommatta maaseudullakin kohtuu vaivalla eikä tarvitse isoja täytettyjä polttoainekanistereita roudata mukana. Energianakin on vetyä selvästi halvempaa ja korjaaminen helpompaa.

      Joten sama ongelma veygenuilla kuin vetyautoissa: Korkea hankintahinta, vaivalloisempi tankkausverkosto (vetypullot), korkeammat huolto/korjaus kustannukset ja korkeampi energian (vedyn) hinta. Miten tällä yhtälöllä voi kilpailla polttomoottorigeneraattoreita vastaan?

    • Anonyymi

      Myös metanolilla toimivien polttokennojen hinnat älyttömiä. Teho 40w ja maksaa 3199e. 75w teho maksaa jo 5129e. Plus vielä metanolin hinta päälle 5 litraa 60e ja 10 litraa 88e. Tulee heikkotehoiselle lataukselle todella paljon hintaa, joka ei riitä edes perustason sähkön ylläpitoon pitkässä juoksussa jos haluaa veneillä mukavasti.

      Polttokenno innostus laantuu kun ihmiset oppivat myös niiden heikkoudet ja kuinka paljon rahaa saa polttokennon hyödyntämiseen kulumaan.

      https://www.marinea.fi/polttokennot

      • Anonyymi

        Metanolin hintakin on noussut. Nyt 5L 69e ja 10L 99e. Kun on monopoliasema niin on varaa myös nostaa hintoja. ;)


      • Anonyymi

        5l nimelliskapasiteetti 5,5kw eli kai tuosta häviöiden jälkeen saadaan pyöreästi 5kw energiaa ulos maksaen sen 69e. Kilowatti maksaa siis noin 13,80e, joten ihanan kallista.

        Vertailun vuoksi jos yhdessä litrassa bensiiniä on nimellisesti noin 9kw energiaa, niin häviöiden jälkeen tarvitaan noin 0,5l yhden sähkökilowatin tuottamiseen. Eli noin euron maksaa kilowatti sähköä jos bensiinin litrahinta on 2e.

        Ja aina vain noudat sitten Metanolin (harvasta) myymälästä ajaen pahimmillaan pitkänkin matkan, jotta voit käyttää polttokennoa, johon menee aikaa ja rahaa (auton polttoaine).

        "Polttoaine: Metanoli
        Nimelliskapasiteetti 5.5 kWh / 460Ah
        Tilavuus 5 litraa
        Paino 4.3 kg
        Mitat (P x L x K) 19.0 x 14.5 x 28.3 cm

        Tätä tuotetta ei ole mahdollista toimittaa postilla tai Matkahuollolla. Vain nouto myymälästämme on mahdollinen."

        https://www.marinea.fi/efoy_sailiopatruuna_m5


    • Anonyymi

      Taisi vetygeneraattorien hypetys katketa kuin kanan lento kun ei ole mediassa mitään kuulunut.

    • Anonyymi

      Kaikkein halvinta on käyttää sähköä. Sähkö on melkein ilmaista ja sitä tulee joka torppaan Suomessa.
      Ei tarvitse arpoa mitään.

    • Anonyymi

      Nyt ei enään PowerUp sivustolla kehdata edes kertoa vetygeneraattorille hintaa kotisivuillaan vaan pyytävät että täytetään yhteydenottolomake... eli alkaa ilmeisesti "puhutaan asiakas ympäri ostamaan kallis laite" myyntipuhe.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      76
      5405
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2925
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2313
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1955
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      294
      1396
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      65
      1331
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1274
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1150
    Aihe