Onko rajat rakkautta

Anonyymi-ap

Parisuhteessakin? Haluatko olla enemmän rajoja asettava vai noudattava osapuoli?

24

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      OsaPUOLI tai puolimieli.

      Kuin wasdiakirja on kirjain.

    • Enemmän, vähemmän, sopivasti, ehkä vähän jotain tai ei sittenkään mitään...

      Eiköhän ne rajat synny itsestään kahden ihmisen kombinaatiossa? Niitä asetellaan ja noudatellaan yhdessä, välillä neuvotellaan uusia rajoja tai rajoja uusiksi. Jatkuvaa keskustelua, oman ajattelun ja arvomaailman avaamista toiselle.

    • Anonyymi

      No voi helvetti. On se nyt aika syvältä, jos aikuiselle ihmiselle täytyy oikein erikseen asettaa jotain rajoja. Juu ei jatkoon sellaiset yksilöt. Aikuisen ihmisen pitää jo ihan itse osata asettaa ne rajansa ja noudattaa niitä.

    • Anonyymi

      Jokaisella ihmisillä on omat rajat ja niitä tulee toisten kunnioittaa, erityisesti kumppanin.

      - Sheena

      • Anonyymi

        muuten tulee rajaheitto!


    • Tämä on tosi laaja kysymys ja minulla on aika vähän aikaa, ennen kuin täytyy singahtaa.
      Yritän kuitenkin muutamalla sanalla edes aloittaa ajatusteni sanoittamista 🙂

      Ihmisen täytyy ensin tuntea itsensä, tulla hyvin toimeen itsensä kanssa ja tuntea omat rajansa, ennen kuin hän voi olla tasavertaisena kumppanina toisen samalla tavalla itsensä tuntevan ihmisen kanssa.

      Sitten parisuhteessa täytyy olla tosi paljon avointa keskustelua. Opitaan tuntemaan se toinen ihminen; tuntemaan hänen rajansa, hänen kipukohtansa, se miten hän suhtautuu erilaisiin asioihin ja tilanteisiin, mitä elämässä tulee vastaan. Opitaan tuntemaan ne rajat, hyväksytään ne sellaisenaan ja kunnioitetaan niitä.

      Kenellä tahansa meistä voi olla vaikka lapsuudessa, nuoruudessa, aiemmassa parisuhteessa, työelämässä tai muuten syntyneitä traumoja, mitkä laittavat meidät tuntemaan ja käyttäytymään kenties epäloogisella tavalla. - Onnellinen on hän, kenellä yhtäkään sellaista kipukohtaa ei olisi.

      Siksi kumppaniin täytyy tutustua, koska logiikka ei auta ymmärtämään.

      En minä mitenkään mielelläni aseta rajoja. Ne ovat osa minua, minun rajani. - Haluan tulla hyväksytyksi ja ymmärretyksi juuri tällaisena kuin olen ja se sama pätee tietysti myös kumppaniini.

      Luottamus on parisuhteen yksi suurimmista koossa pitävistä liimoista.

      ..Mutta nyt mun täytyy mennä. En ehdi edes oikeinkirjoitusta tai ennakoivan tekstinsyötön tekemiä yllätyksiä tarkistaa, sorry!

      • Tässä olen ihan samaa mieltä 😊


      • Ei olis paremmin voinut kirjoittaa sitä mitä ajattelen 😄


      • Paremmin sä sen osasit nytkin kuvailla kun mä ite ikinä.😊.


    • Anonyymi

      Ei rakastavassa parisuhteessa tarvitse kummankaan asettaa mitään rajoja.

      -harmiseikirj-

      • Anonyymi

        Ihanasti sanottu muru <3

        Sergei Lavrov


    • Ketjussa on jo oleellisimmat rajoista sanottu, mutta lisäyksenä, että tiettyihin hetkiin välillä sopii kyllä se, että nainen on määrätietoinen ja suorastaan joustamaton 😌

    • Anonyymi

      Mielestäni rajat on rakkautta vajaavaltaisille ja lemmikeille.

      Parisuhde on kahden vapaan aikuisen välinen sopimus.
      Eli riippuu mitä sovitaan.

      • Anonyymi

        Mieshän on usein suhteessa vajaavaltainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mieshän on usein suhteessa vajaavaltainen.

        Kai jotkut sellaisistakin miehistä pitävät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mieshän on usein suhteessa vajaavaltainen.

        Nämä valvottavat miehet ovat sitten teille naisille jotka olette luotuja valvomaan ja holhoamaan.

        Itse en valvojaa tarvitse enkä huoli.


    • Anonyymi

      Mitä rajoja pitäisi asettaa. En ymmärrä kysymystä.

    • Anonyymi

      Kysymys on aikuisista ja itse näen, että rajoja on opeteltu lapsena ja nuorena ja rajojen asettaminen on vanhempien tehtävä. Fiksu ihminen ymmärtää, kun asioista on keskusteltu, että mikä on toiselle Ok ja mikä ei ja ihminen, jolle kaikki asiat pitäisi erityisesti mainita olisi rasittava. En myöskään usko siihen, että jos ihmiseltä vaaditaan jotain mikä on hänen ajatustensa tai periaatteidensa vastaista, että semmoinen pidemmän päälle toimisi.

    • Anonyymi

      En oikein tunnusta rajoja. Ymmärrän mikä on oikeasti väärin ja sen mukaan elän, rajat ovat minulta itseltäni minulle itselleni.

      Haluan itsesäätelyyn kykenevän naisen jolla on edes jossain määrin sama moraalieetos kuin itselläni. Tälläista ihmistä voin käsittää eikä minun tarvitse paimentaa hänelle oikeaa ja väärää minun perspektiivistäni.

      Toivon kohtaavani kumppanin jonka toimintaa ja valintoja minun ei tarvi pelätä.

    • Anonyymi

      Ei ole rajatonta rakkautta.
      Vai hyväksytkö kumppanin, joka lyö puukolla selkään?

    • Anonyymi

      On, muuten menee seukkaamiset poskelleen.

    • Anonyymi

      Riippuu mistä ja mitä rajoja esim on eli vastaus riippuu asioista mut kumpaakin

    • Anonyymi

      En jaksaisi leikkiä jotain varaäitiä aikuiselle miehelle. En myöskään kauaan katselisi miestä, joka kuvittelisi olevansa huoltajani. Aikuiselle ihmiselle ei kuulu enää tarvita asettaa rajoja.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti. Selkään kiipeäminen kielletään jyrkästi 😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      670
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      152
      437
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe