Mitä puoluetta oli ne, jotka

Kenkkäsi ja känkkäsi arvokkaat malmikaivokset pilkkahintaan ulkomaisille yhtiöille?
Nyt käynnissä olevat kaivokset tuottaa kuulemma pari miljardia euroa vuosittain.
Jääköhän suomeen muuta kuin saastuneet vedet ja vuorineuvokset ovat olleet asiantuntijoina neuvomassa päättäjiä.
8104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

KOKOOMUS, KOKOOMUS JA KOKOOMUS .

Äänestä
  • SDP / ÄäriVasemmisto(Kommunisti) / MyrkynVihreät / RKP ja Kepu

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    SDP / ÄäriVasemmisto(Kommunisti) / MyrkynVihreät / RKP ja Kepu

    Kokoomus-hallitukset (kepu, persut, RKP, Kok) oli vallassa 20 vuotta ja toteutti kaikki nuo törkeydet ja korruptiot.

    Äänestä

kataisen ja stubin hallitus

Äänestä

Kaivoslakiahan jopa muutettiin noin kymmenisen vuotta sitten ulkolaisfirmoille suotuisaksi, että pääsivät laillistetusti varastamaan luonnonvarjamme. Veroja eivät maksa. Pelkästään yhdestä kaivoksesta kiskotaan vuosittain niin paljon kultaa että se riittäisi kattamaan Suomen vuotuisen tarpeen ja ylikin, + kaiki muut kaivokset päälle. Sitten sama kulta ja muutkin metellit ostetaan kallillaa ulkolaisfirmoilta. Lapissa Kittilässä ja Etelä-Suomessa Tampereen kupeessa on yhdet vauraimmista kultakaivoksista.

Äänestä
  • Maanpetos , valtiopetos jonka Kokoomus teki?

    Todella törkeetä.

    Suomi olisi rikas maa ilman Kataisen hallitusta....

    Äänestä

Siinä olis hyvä vaaliteema. Sdp, Vas. liitto, PS? Kuka hoitaa ja ottaa kunnian luonnonvarojemme 'kotimaistamisesta' ?

Äänestä

Päättäjät puolueineen pitää laittaa grilliin näistä vaaleissa? Missä vastuu? Kuka hoitaa homman kotiinpäin, kerrankin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kenkkäsi ja känkkäsi arvokkaat malmikaivokset pilkkahintaan ulkomaisille yhtiöille?
Nyt käynnissä olevat kaivokset tuottaa kuulemma pari miljardia euroa vuosittain.
Jääköhän suomeen muuta kuin saastuneet vedet ja vuorineuvokset ovat olleet asiantuntijoina neuvomassa päättäjiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu