Vaihtoehtoiset hoitosuunnitelmat

Olin tänään hammaslääkärissä, ja saimme nyt valmiiksi kolme vaihtoehtoista hoitosuunnitelmaa, joista minun pitäisi pian valita mitä lähdetään toteuttamaan:

1. Oikominen noin kolme vuotta, poistoja, juurihoitoja ja paikkauksia erittäin runsaasti, kruunuja, implantteja, kustannusarvio noin 20000 euroa!

2. Poistoja, juurihoitoja, kokoleukojen sillat, kustannusarvion noin 9000 euroa.

3. Poistoja runsaasti, kokoproteesit, kustannusarvio noin 1500 euroa.

Mitä tekisin, antakaa vinkkejä?? Hinnallisesti kokoproteesit ovat ainoa mihin olisi varaa...
3518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No mutta mitä ihmeen miettimistä tuossa yleensä on jos kerran hinnallisesti kokoproteesit ovat ainoa joihin sinulla on varaa? Jos sinulla on varaa vain tuo 1500 euroa niin miten ihmeessä edes voisit miettiä vaihtoehtoa yksi? Mistä sinä ne 20 000 euroa ajattelit kiskaista?

Vai onko tämä joku kuvitteellinen tehtävä jossa pitää pohtia mitä tekisi?

Vaihtoehdot ovat oikeasti vaihtoehtoja vain jos ne ovat realistisesti toteutettavissa!!

Äänestä

Taitaapa lekuri olla rahastavaa tyyppiä kun lukee eka vaihtoehtoa!

Meinaan vaan, kun itse menin oikomiskonsultaatioon, kaikki omat hampaat viisureineen tallella, juurihoidettuja 4 kpl ja tavallisesti paikattuja löytyy jonkin verran.

Nipin napin lääkäri alkoi oiontaan.

Toinen vaihtoehto: kokoleukojen sillat, ei kyllä itsellä tietoa, mitä mahtaa olla

ja

kolmas vaihtoehto: Jos otat koko proteesit, voit kiinnittää ne leukaluuhun implanteilla, pysyvät kiinni kuin omat hampaat. Kokoproteesin laittaminen, pitäisi onnistua kahdella implantilla per leuka. Eli 1500 e n.5000e eli yht.6500 e eli halvin vaihtoehto minun mielestäni!

Äänestä

Paha tähän on mitään kovin viisasta sanoa, kun et yhtään kerro tilanteestasi. Mitä on vialla ja miksi.

Ensimmäinen vaihtoehto ei sinulle sitten varmaankaan sovi, kun on noin kallis. Sinänsä hinta-arvio voi hyvin pitää paikkansa, kun nuo kaikki tehdään.

Kakkonen: Jos on pelko, että hampaita menetetään jatkossa lisää, kokoleuan sillat eivät ole kovin järkevä vaihtoehto. Sinänsä hyvä ratkaisu: tuntuvat omista, niistä saadaan esteettisesti kauniit jne. Potilaat yleensä erittäin tyytyväisiä. Hinta on kova.

Miten kokoproteesit saa maksamaan noin paljon? Kokoproteesit ylös ja alas irtoavat yleensä yhteensä noin 500-600 eurolla. Joko sinulla on edelleen kaikki omat hampaat suussa tai poisto on todella kallista..

Kokoproteesit voivat olla kohdallasi aivan hyvä vaihtoehto. Mieluusti kyllä säilyttäisin hyvät ja korjauskelpoiset omat hampaat, mutta sinähän sen päätöksen teet. Ja kokoproteeseja ei ole mikään pakko kiinnittää implantein. Hyvin tehdyt kp:t pysyvät yleensä erittäin hyvin paikallaan, varsinkin ylhäällä. Alaproteesin kanssa voi olla enemmän hankaluuksia. Joskus harvoin suun muoto on jo alkuvaiheessa niin epäkiitollinen, etteivät kokoproteesit pysy, mutta tämä on harvinaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kati41 kirjoitti:

Olin tänään hammaslääkärissä, ja saimme nyt valmiiksi kolme vaihtoehtoista hoitosuunnitelmaa, joista minun pitäisi pian valita mitä lähdetään toteuttamaan:

1. Oikominen noin kolme vuotta, poistoja, juurihoitoja ja paikkauksia erittäin runsaasti, kruunuja, implantteja, kustannusarvio noin 20000 euroa!

2. Poistoja, juurihoitoja, kokoleukojen sillat, kustannusarvion noin 9000 euroa.

3. Poistoja runsaasti, kokoproteesit, kustannusarvio noin 1500 euroa.

Mitä tekisin, antakaa vinkkejä?? Hinnallisesti kokoproteesit ovat ainoa mihin olisi varaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu