Kela / tiliotteet

Anonyymi-ap

Nyt kyselen laumamielipidettä tai mielumminkin -tietoutta: Tuli likisen 5v sitten vähän kimurantimpi ero, kun lapset katos, tilit ja asunto tyhjeni jne.

Tilannetta tasoittamaan tuli Kelalta joitain euroja tovi, mutta nyt sitten tuli karhukirjettä.

Asiaan: Kela lähetti juuri minulle vanhoja tiliotteitani (Yhteiselon aikana firmankin vuoksi rahaa liikkui joskus aika paljonkin monenkin tilin välillä ja varmasti monen mielestä olisin voinut paksusti - ennen kaiken katoamista).

Pointti lähinnä on se, että eikös tilitapahtumat ole aika pitkälti yksityisiä ja niitä ei noin vain voi virastotkaan tilailla? Poliisi/Supo ehkä, mutta Kela...?!? Jos joku osaa kertoa, mihin pykälään moinen perustuu, olisin kiitollinen.

4

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet Kelalta tukia saanut, niin olet sinne myös tiliotteesi toimittanut - tai antanut luvan niitä tarkastella.
      Näinhän se menee kaikkien kohdalla.
      Mikä siis ongelmana?

    • Kela Auta

    • Anonyymi

      > Pointti lähinnä on se, että eikös tilitapahtumat ole aika pitkälti yksityisiä
      > ja niitä ei noin vain voi virastotkaan tilailla? Poliisi/Supo ehkä, mutta Kela...?!?

      Selvästikin muistelet vanhaa aikaa, jolloin Suomi oli vielä itsenäinen valtio, omine lainsäädäntöineen. Myös pankkisalaisuus oli oikea, salattu yksityisasia, jota viranomaisetkaan eivät voineet murtaa.

      Sipilän hallituksen aikana tuli EU-määräys, että pankkisalaisuus murretaan. Viranomaisille tulee helppo ja esteetön pääsy katsomaan kenen tahansa pankkitilin tietoja.
      https://yle.fi/a/3-10444551

      Arviolta noin 5000...10.000 suomalaista Verottajan ja Kelan virkailijaa pääsee koska tahansa omalta päätteeltään katsomaan sinunkin pankkisi tilitiedot ja tulostamaan tiliotteet.

    • Anonyymi

      Espoon kelan kans ei ole kuin ongelmia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4816
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4328
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3983
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3711
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3528
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3084
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2524
    Aihe