USA:n koneet nousevat ja lakeutuvat ryskyen lentotukialuksien kansien tukemana ja pääsevät harjoittelemaan saman tien manöövereitään. Matkalentoja ei tule kuin sotatilanteissa.
Suomen Hornettien kanssa on eri asia. Rissalasta kestää tovin, kun lennetään suomenlahdelle tunnistamaaan rys........................siä ja uhittelöemaan niille..
Siksi USA:n koneiden lentoikä on 12000 tuntiaa, mutta suomen Hornettien vain vaivaiset 6000 tuntia?
Suomen Hornettien kanssa on eri asia. Rissalasta kestää tovin, kun lennetään suomenlahdelle tunnistamaaan rys........................siä ja uhittelöemaan niille..
Siksi USA:n koneiden lentoikä on 12000 tuntiaa, mutta suomen Hornettien vain vaivaiset 6000 tuntia?
Vastaukset 12
Vanhimmat
höpö höpö. Mutta se on tosi juttu että Suomessa ei lennetä siirtolentoja koska koneet pystyy alkamaan revittelyn välittömästi.
USA:ssa tehdää paljon siirtolentoja parin tunnin päähän ja sitten vasta alkaa harjoittelu. Koneet ovat aivan samanlaisia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201707022200238131
Ja Venäjän Mig vain 3000h. Tosi paska siis ja 2 kertaa kalliinpi.
USA:ssa ei lennetä siirtolentoja vaan heti lentotukialukselta nousun jälkeen alkaa revittely.
Suomessa lentää hissutellaan alle äänen nopeuden Rissalasta Suomenlahdelle ja takaisin, kamera kuvatallennetta täys.
Totanoin. Pieni tarkennus.
Lentotukialusten kannelta ne Hornetit USA:n harjoituksiin yleensä nousee. Ja harjoitus alkaa heti nousunn jälkeen, eli ei oikeastaan mitään matkalentoja tarvita sieläkään.
Suomi manööveeraa kuulemma vaan paljon raskaampia kaartoja ja rasittaa koneita enemmän kuin USA:n Top-Gunit.
Mutta paska kone ku n ei lähellekään luvattua kestä? Puoleen jää lentotunnit.
Kyllä toi laskeutuminen tukialuksen kannelle luultavasti verottaa monin kertaisesti samaten lähtö Kaikkonen sanoi ettei noi kelpaa kuin museoon mutta luulisin että Ukrainalaisille noi olisi huomattavan hyviä verrattuna heidän omiin koneisiin
Näin on ja vapaaehtoisia pilotteja, jotka ei ole enää ilmavoimien palveluksessa piisaa vaikka kuinka. Monesta maasta.
USA Airforce: koneita huolletaan ja koneissa on ns. väsymis ja KB mittarit... Niillä mitataan koneisiin kohdistuneet G voimat...Ja väsymis antureila mahdollisia saumojen siirtymiä. Anturit ja sensorit sijoitetaan eripoulin konetta ovat luottokortin koko luokkaa... Ja niistä kaikista lähtee johdot yhteen boxiin. Ja ne tiedot luetaan sitten läppäriin JOKA lennon jälkeen. Ne analisoidaan ja mahdolliset muutoxet korjataan heti.Ei odoteta edes määrä aikais huoltoa. Mikä on muuten hyvä. Suomen ja USA lentokoneilla on sama käyttö ikä. Kaikki muu on paska puhetta. Aloittajahan on NÄKÖJÄÄN oikein asiantuntija.....kalja mukin ääressä
https://www.verkkouutiset.fi/a/hornet-lentaja-koneestaan-valtavan-kokoinen-raketti-jonka-nokalla-on-paikka-yhdelle/#99fb87ba
Kyse on arvokkaasta koneesta ja yksi Hornetin lentotunti maksaa erään laskutavan mukaan hieman alle 10 000 euroa. Jos lentotunnin hinnassa huomioidaan kaikkien lentoa tukevien ihmisten työpanos, on summa huomattavasti suurempi.
Hornettien rungot eivät kestä enää yhtään. Lentotunnit jäävät puoleen luvatusta.
Ootko lentänyt monta kertaa ja miten on huomioinut asian tuntuuko se koneen käsittelyssä jotenkin ?
Horneteilla lennetään se 6000h joka on niiden laskennallinen kestoikä lentää ne missä maassa tahansa.
Suomi teki oikean valinnan. Kallein kone olisi ollut venäläisten mig-29 joka ei täyttänyt mitään Suomen vaatimuksista ja kestoikä oli 3000h.
Tiltu ei edes osaa lukea mutta trollaa säännöllisin väliajoin aiheesta...
Tottakai kestoikää voi nostaa mutta sitä voi myös laskea.
Siinäpä tiltulle miettimistä kuinka se tapahtuu.
Hornettien kestoikä on ................ alle puolet luvatusta???
Migit lentää päin seiniä.